23 ימים לבחירות: לאחר ההחלטות של ועדת הבחירות שהגיעו לפתחו של בג"ץ, שופטי העליון בהרכב מורחב בראשות הנשיאה אסתר חיות, קבעו הערב (ראשון) כי מיכאל בן ארי מאיחוד מפלגות הימין לא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת ה-21, אך אישרו את התמודדותו של איתמר בן גביר מ"עוצמה יהודית". "מספרים לכם שיש כאן דמוקרטיה? זה לא דמוקרטיה, יש פה חונטה משפטית", אמר בן ארי בתגובה להחלטה. עוד החליטו שופטי בג"ץ לאשר את ההתמודדויות של רשימת חד"ש-תע"ל, של עופר כסיף מחד"ש וגם של רשימת רע"ם-בל"ד.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

את ההחלטה להפוך את החלטת ועדת הבחירות ולפסול את מועמדותו של בן ארי קיבל בית המשפט ברוב דעות. השופט דוד מינץ היה היחיד שהתנגד. השופטים גם אישרו פה אחד את מועמדותו של איתמר בן גביר. באשר לרשימת חד"ש-תע"ל, החליט בית המשפט לדחות פה אחד את הערעור נגד החלטת ועדת הבחירות ואישר למפלגה להתמודד בבחירות. באשר לרע"ם-בל"ד החליט בית המשפט ברוב דעות לקבל את ערעור המפלגה והוא אישר לה להתמודד בבחירות. גם במקרה זה השופט היחיד שהתנגד היה דוד מינץ. הנימוקים המלאים לא פורסמו עד כה.

מפלגת "עוצמה יהודית" כינסה מסיבת עיתונאים בעקבות ההחלטה. הח"כ לשעבר בן ארי אמר: "לעם ישראל שרואה אותי עכשיו - הראש למעלה, אנחנו לא מפילים את הראש. מספרים לכם שיש כאן דמוקרטיה? זה לא דמוקרטיה, יש פה חונטה משפטית לצערנו הרב שלקחה את השלטון לידיה. מי שהוביל את זה זה מנדלבליט, שהוא אמר שנגד בל"ד אין לו שום דבר. עופר כסיף מטיף לרצוח את הבן שלי - אז הוא בפנים ואני, אותי הם פוסלים? הם מבקשים לדכא את זעקת הטבוחים. היום היה טבח ביהודים, הם מחפשים את המפגע הבודד. הם מאשימים אותי בגזענות כי אני אומר שלמפגע הזה יש מעטפת, יש אומה רצחנית שתומכת בו ואומרת לו 'אתה שאהיד' - ובאים לפסול את בן ארי".

"בן ארי לא הולך מהדרך, כנסת היא לא סוף של מנהיגות", הוסיף. "שש שנים לא הייתי בכנסת - המשכתי להנהיג, ואמשיך. יש אחרינו דור שלם עם ראש למעלה, למען ניצחון, למען עם ישראל. מנדלבליט ושי ניצן וכל החבורה הזאת צריכה לדעת שיש סוף לחונטה המשפטית".

עו"ד איתמר בן גביר, שהתמודדותו אושרה (מקום 8 באיחוד מפלגות הימין), אמר: "אנחנו כמובן מתמודדים בבחירות האלה, והניצחון הזה של שי ניצן, של מנדלבליט - יהיה ניצחון זמני". בן גביר הוסיף, בהתייחסות לפיגוע ליד אריאל: "היום הזה הוא יום שחור לדמוקרטיה הישראלית. כמה סמלי שדווקא ביום כזה בית המשפט העליון מתיר לעופר כסיף שתמך בטבח כזה, לבל"ד, לאיימן עודה, לאחמד טיבי שסירבו לגנות רצח של חיילים, רצח של מתיישבים. כמה סמלי שבית המשפט העליון מאפשר להם להתמודד בבחירות לכנסת בשם חופש הביטוי - ופוסל את בן הברית שלי, את יקירי ד"ר מיכאל בן ארי".

בן גביר הסביר: "זה אותו בית המשפט שהתיר לבשארה ולזועבי פעם אחר פעם אחר פעם להתמודד בבחירות בשם הדמוקרטיה, בשם חופש הביטוי - אבל פתאום כשמדברים על ד"ר בן ארי אין חופש ואין ביטוי. ההחלטה הזו של בית המשפט העליון תיזהר בהיסטוריה של מדינת ישראל כהחלטה חמורה שסותמת פיות, כהחלטה שפגעה פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית. אנחנו יודעים שלצערנו היועמ"ש יחד עם פרקליט המדינה שי ניצן חברו להם יחד עם נציגי הרפורמים ואנשי מרצ והגישו לבית המשפט את אותה העמדה בדיוק. מנדלבליט אימץ ככתבו וכלשונו את המסמך שהוציאו הרפורמים, והתחושה שלנו היא תחושה מאוד מאוד קשה".

עוד הוסיף בן גביר: "אנחנו בפרשת דרכים שבו אנשי איחוד מפלגות הימין, כמו גם ליכוד והימין החדש, צריכים לקבל החלטה: אם רוצים לעשות שינוי במערכת המשפט - אנחנו שם. אם רוצים לקבוע שלא עוד שופט מביא שופט, 'חבר מביא חבר', לא עוד שיטת מינוי שופטים כזאת; אם רוצים לקבוע שצריך להקים כאן בית משפט לחוקה, אם רוצים לשנות אם מערכת המשפט - אנחנו כאן. אבל אם לא - תהיה לנו בעיה קשה להמשיך וללכת ולהתמודד בבחירות. אנחנו הצגנו לחברינו, איחוד מפלגות הימין, דרישות לגיטימיות".

יחבור לשקד?
פה אחד: בן גביר יתמודד בבחירות | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר הימין החדש ושרת המשפטים איילת שקד עלתה למתקפה ואמרה כי "שופטי בג"צ קרעו את החבל, והפכו עצמם לגורם פוליטי. החלטת בג"ץ לפסול את בן ארי ומאידך להכשיר מפלגות תומכות טרור היא התערבות בוטה ומוטעית בליבת הדמוקרטיה הישראלית, רמיסה של החלטת ועדת הבחירות". היא הודיעה: "מחר בשעה 9:45 אפרסם את תכניתי להשלמת המהפכה המשפטית לקדנציה הבאה".

יו"ר איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ, הגיב בזעם לפסילתו של בן ארי. "במדינת ישראל יש דמוקרטיה למראית עין", מסר. "הרשות השופטת לקחה לעצמה את הזכות לבחור עבור אזרחי ישראל באופן חסר תקדים. עופר כסיף וטיבי בפנים, אך ד"ר בן ארי, יהודי ציוני שבניו משרתים בצה"ל, בחוץ.  אנחנו מחוייבים לבלום את הפגיעה של שופטי בג"ץ בדמוקרטיה". ממפלגת איחוד הימין עצמה נמסר כי הפסיקה היא "בושה וחרפה": "אנחנו נעצור את ההשתוללות האקטיביסטית של הבג"ץ. זהו תיאטרון האבסורד בהתגלמותו, ותוצאה ידועה מראש של שופטים שטבעי יותר שיישבו בבית הדין של מרצ.  עופר כסיף, טיבי וזועבי תומכי הטרור בפנים, אך בן ארי, יהודי ציוני שבניו משרתים בצה"ל, בחוץ. זהו ניתוק מוחלט מהעם. לא השופטים יקבעו לעם מי יהיו נבחריו".

עופר כסיף (ארכיון)
"שמח שנעשה צדק". עופר כסיף | צילום: החדשות

עופר כסיף (חד"ש) מסר לאחר שאושרה התמודדותו כי הוא "שמח שנעשה צדק. כפי שהיועמ"ש כבר קבע קודם לכן, אין שום הצדקה לפסילתי ומדובר היה בניסיון פוליטי מביש של הכהניסטים בחסות נתניהו. על אף הניסיון לצמצם את המרחב הדמוקרטי ולהשתיק קולות התנגדות למשטר מפלה, אני אמשיך לדבר על סיום הכיבוש ולחתור לשלום ושוויון ביחד עם שותפיי ברשימה, ואמשיך להתנגד לשיח הגזעני והמסית".

יו"ר התנועה הרפורמית, גלעד קריב, שייצג את התנועה הרפורמית ויתר העותרים נגד בן ארי ובן גביר בפני בית המשפט, מסר: "בית המשפט העליון העביר מסר חשוב לפיו הסתה גזענית אינטנסיבית ומתמשכת אינה חלק ממרקם החיים הדמוקרטי הלגיטימי במדינת ישראל. כל החלטה אחרת היתה מרוקנת מתוכן את הוראות חוק יסוד הכנסת. אנו קוראים לכל הגורמים הפוליטיים להימנע ממתקפה מכוערת ומסוכנת על בית המשפט העליון בעקבות החלטתו".

ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה, שהייתה שותפה לעתירה, אמרה: "‏בית המשפט קיבל הכרעה חשובה הערב בעתירה שהגשנו נגד הכהניסטים: מוכרחים להגן על הדמוקרטיה ועל חוסנה של החברה הישראלית מפני מי שמנסים לחרב אותה בשנאה, גזענות ואלימות. חברים, כשהמחנה הדמוקרטי מרים את ראשו - אנחנו מנצחים".

הבוקר לפני קבלת ההחלטה, כתב בצלאל סמוטריץ' יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי, בחשבון הטוויטר שלו: "בוקר טוב. לקראת החלטת השופטים היום, אני מבקש להזכיר להם שלא הם יקבעו. לא בביטחון, לא בהתיישבות ביו"ש, לא במסתננים, וגם לא בשאלה את מי אתם תוכלו לבחור".

ההורים זועמים. שר החינוך פרץ
"דמוקרטיה למראית עין". רפי פרץ | צילום: פלאש 90, חדשות

בדיון בפסילת בן ארי בבג"ץ לפני שלושה ימים, התפתח עימות סוער בין בצלאל סמוטריץ' לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. לאחר הדיון אמר עו"ד יצחק בם, המייצג את מיכאל בן ארי: "ניסינו להסביר לבית המשפט כי הדרישה שאזרחי ישראל יהיו נאמנים למדינת ישראל ולא יזדהו עם התנועה הלאומית הנלחמת נגד הציונות איננה גזענות. איני יודע אם טענותינו נפלו על אוזניים קשובות, אך אני מקווה שמי שנתנו לעזמי בשארה ולחנין זועבי כרטיס כניסה לכנסת לא יפסלו את מיכאל בן ארי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו