לפיד וגנץ. חוסר אמון (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
לפיד וגנץ, ארכיון | צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

5 ימים בלבד לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לקראת הבחירות לכנסת, נראה שהמשא ומתן בין יו"ר מפלגת יש עתיד, לבין המועמד החדש, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ - תקוע. בשלב זה נראה שלפיד לא יסכים לפחות מרוטציה עם גנץ ובמקביל, על פי הסקרים, הסכם רוטציה שכזה - גם אינו משרת את גנץ עצמו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בשתי המפלגות יסבירו שהסיבות למשא ומתן התקוע הן בעיקר אידאולוגיות ונוגעות להבדלים מהותיים. גם האפשרות של חיבור בין מפלגתו של גנץ למפלגה החדשה של אורלי לוי-אבקסיס לא נראית קרובה. ההודעה בדבר צירופו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן - פוגעת ככל הנראה בסיכויים לאיחוד כזה.

בינתיים במפלגת חוסן לישראל של בני גנץ מרוצים מהרכש האחרון ברשימה: במפלגה רואים את החיבור בין העוצמה הביטחונית לכאורה של בני גנץ לבין הכוח הכלכלי והחברתי שניסנקורן אמור להביא איתו.

ניסנקורן עצמו לא יוותר כל כך בקלות על עמדת הכוח כיו"ר ההסתדרות: היו"ר המכהן משנת 2014 הודיע שייקח חופשה ללא תשלום, על מנת לראות שאכן יקבל תפקיד של שר בממשלה. במידה ולא יכהן בתפקיד כזה - יוכל לחזור לכהן כיו"ר ההסתדרות.

גנץ וניסנקורן בעת הצטרפותו למפלגה (צילום: ישראל הדרי, חדשות)
הרכש החדש של גנץ: ניסנקורן | צילום: ישראל הדרי, חדשות

היום פורסם באופן רשמי שניסנקורן יעזוב את ההסתדרות וישובץ לכנסת ברשימת מפלגת "חוסן לישראל". במסגרת הצטרפותו, הובטח לניסנקורן כי ימונה לשר ויקבל תיק כלכלי חברתי, אם גנץ ייבחר לראשות הממשלה.

יו"ר חוסן לישראל בני גנץ בירך את ניסנקורן על הצטרפותו ואמר: "אבי הוא נכס אמתי בדרך לניצחון ב-9 באפריל והוא מנהיג חברתי חשוב. הצטרפותו היא מרכזית בהפיכת המפלגה למי שמייצגת את מעמד הביניים המתמודד עם יוקר מחיה טורפני, תורי ענק במערכת הבריאות וכישלון מהדהד ביכולת להשיג קורת גג". גנץ הוסיף: "מעמד הביניים, שמרגיש שהממשלה לא רואה אותו, יכול להיות בטוח שהמנהיגים החברתיים של חוסן לישראל ישימו אותו בראש סדר העדיפויות. אנו נראה לציבור שאפשר לקיים בישראל משק הוגן ומכבד המאזן בין העובדים בסקטורים השונים וברמות ההכנסה השונות, תוך הגנה על מעמד הביניים שנשכח ונעזב".

אבי ניסנקורן אמר: "אעזוב את ההסתדרות בלב כבד תוך שמירה על המשכיות הדרך החברתית ששמנו בראש סדר העדיפויות בגוף חשוב זה. אני אוהב את העשייה, ובעיקר אוהב את כמעט מיליון העובדים אשר שירתי בנאמנות כמעט כל חיי הבוגרים". ניסנקורן הסביר: "מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטי והבחירות ב-2019 הן גורליות. בני גנץ צריך להיות ראש ממשלת ישראל, והוא יהיה ראש ממשלה מצוין שישים את הביטחון בראש, ויוביל למנהיגות אחרת שתחבר בין הישראלים. אמשיך להוביל קו חברתי נחוש שבראשו המאבק לצמצום פערים אותו הובלתי בהסתדרות ואפעל למען מטרת חיי בייתר שאת, מתוך ממשלת ישראל".