יחבור לשקד? (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
איתמר בן גביר, ארכיון | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

באיחוד מפלגות הימין פנו היום (שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לעדכן את מיקומו של נציג מפלגת עוצמה יהודית איתמר בן גביר ברשימה לכנסת ממקום 8 למקום 5, זאת בעקבות פסילת התמודדותו של מיכאל בן ארי אמש על-ידי בג"ץ. במכתב, עליו חתומים יושבי ראש הבית היהודי והאיחוד הלאומי, ביקשו השניים להתחשב במצב המשפטי שנוצר בעקבות החלטת בית המשפט העליון ולאפשר עדכונים ברשימה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

"כידוע לך, ובאופן חריג ביותר, פסל בג"ץ את מועמדותו של ד"ר מיכאל בן ארי המוצב כיום במקום החמישי ברשימה", כתבו רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'. "פסילה זו של מועמד מרשימה המורכבת ממספר מפלגות פוגעת פגיעה אנושה בייצוגה של מפלגת עוצמה יהודית בכנסת ועלולה להשפיע לרעה על תוצאת הבחירות דבר שלא יעלה על הדעת".

עוד כתבו באיחוד המפלגות: "הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות יסוד חוקתית ומניעת ייצוג של חלק מהאוכלוסיה הרי היא כפגיעה הזכות יסוד זו. בשל המצב המשפטי המורכב שנוצר כתוצאה מהפסיקה, על אף שעבר המועד הקבוע בחוק להגשת הרשימות, המועד הקבוע בחוק בו ועדת הבחירות נדרשת לאשר את רשימת המועמדים שברשימה, את הכינוי ואת האותיות כנדרש בחוק טרם חלף וממילא הרשימה לא אושרה סופית".

לפי הבקשה, איתמר בן גביר ישובץ במקום 5 ברשימה המאוחדת שכוללת את הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית. במקום 8 יבוא יצחק שמעון וסרלאוף, נציג עוצמה יהודית המוצב כעת במקום ה-39 ברשימה המאוחדת.

מיכאל בן ארי, ארכיון (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
מיכאל בן ארי, ארכיון | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

"אין ספק כי עמידה דווקנית על הוראות החוק לעניין מועד הגשת הרשימות אינו שווה ערך לפגיעה היסודית בזכות החוקתית של להיבחר לכנסת, שכן החלטת בג"צ הפכה את החלטת וועדת הבחירות שבראשותך ולא הייתה סבירות במועד הגשת הרשימות כי ד"ר בן ארי ייפסל", כתבו.

אמש קבעו שופטי בית המשפט העליון כי בן ארי לא יוכל להתמודד בבחירות. בהרכב מורחב בראשות נשיאת העליון אסתר חיות, הוחלט ברוב גדול להפוך את החלטת ועדת הבחירות ולפסול את מועמדותו של בן ארי קיבל בית המשפט. השופט דוד מינץ היה היחיד שהתנגד. השופטים גם אישרו פה אחד את מועמדותו של איתמר בן גביר.

עוד החליטו שופטי העליון לאשר את ההתמודדויות של רשימת חד"ש-תע"ל, של עופר כסיף מחד"ש וגם של רשימת רע"ם-בל"ד. גם במקרה זה מינץ היה היחיד שהתנגד. הנימוקים המלאים להחלטות טרם פורסמו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו