גנץ ונתניהו (ארכיון) (צילום: חדשות)
גנץ ונתניהו (ארכיון) | צילום: חדשות

שבוע לבחירות - כיצד ישפיעו החיבורים האפשריים? סקר מנדטים של דיירקט פולס שבוצע עבור התכנית דקלסגל ברשת ב' של תאגיד השידור הציבורי ופורסם היום (חמישי) בתוכנית מצא שבמידה והבחירות לכנסת היו מתקיימים היום, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו זוכה ל-30 מנדטים, בעוד מפלגת חוסן לישראל של גנץ זוכה ל-20 מנדטים בלבד. לאחר הפריימריז, העבודה מזנקת ל-11 מנדטים. כמו כן, על פי הסקר, רוב הציבור חושב שבמידה ונתניהו ייבחר פעם נוספת לראשות הממשלה - שעל גנץ להצטרף לאופוזיציה ולא לחבור לממשלתו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הסקר, שבוצע בקרב 735 נשאלים מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל, מפלגת הליכוד שוב תהיה המפלגה הגדולה - גם בכנסת הבאה עם 30 מנדטים. מפלגתו של גנץ זוכה בסקר ל-20 מנדטים בלבד והיא השניה בגודלה. הסקר חוזה ליש עתיד של לפיד ולמפלגת העבודה מספר זהה של מנדטים - 11.

מיד אחרי כן מוצבים בנט ושקד ומפלגת הימין החדש עם 10 מנדטים, יהדות התורה עם 7 מנדטים, ישראל ביתנו הרשימה הערבית המשותפת, ותע"ל של אחמד טיבי עם 6 מנדטים כל אחת. ש"ס זוכה ל-5 מנדטים בלבד, מרצ ומפלגתה של אורלי לוי-אבקסיס זוכות ל-4 מנדטים כל אחת.

נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: פלאש 90, חדשות)
בנט ושקד (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

על פי הסקר, המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה, ולא ייכנסו לכנסת הן: הבית היהודי בראשות הרב רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות ח"כ בצלאל סמוטריץ', התנועה בראשות ציפי לבני, ארץ חדשה בראשות אלדד יניב, מפלגתו של גל הירש, עלה ירוק, וזהות של חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין.

הסקר בחן את האפשרות של חיבור בין המפלגות של גנץ ולפיד. במקרה הזה, הליכוד מתחזק ל-34 מנדטים, והמפלגה המאוחדת תשיג 29 מנדטים. מפלגת העבודה תשיג בתרחיש כזה 10 מנדטים, הימין החדש 8 מנדטים, איחוד של הבית היהודי יחד עם מפלגות האיחוד הלאומי, יחד ועוצמה יהודית תצליח להשיג 7 מנדטים. יהדות התורה, מפלגתו של אחמד טיבי והרשימה הערבית המשותפת יזכו כל אחת ל-6 מנדטים. ישראל ביתנו בראשות ליברמן, וש"ס זוכות ל-5 מנדטים ומרצ זוכה ל-4 מנדטים בלבד. בתרחיש כזה כחלון והמפלגה של אורלי לוי-אבקסיס לא עוברים את אחוז החסימה.

הסקר בדק גם אפשרות של חבירה בין מפלגתו של גנץ והמפלגה של אורלי לוי אבקסיס. מהתוצאות עולה שהחיבור מוביל לעלייה קלה ל-22 מנדטים, אך גם לעלייה של הליכוד ל-31 מנדטים.כחלון, במקרה הזה לא יעבור את אחוז החסימה. יש עתיד תישאר ללא שינוי, ואילו מפלגת הימין החדש ומפלגת ישראל ביתנו יאבדו מנדט אחד. העבודה במקרה כזה תאבד 2 מנדטים ותרד ל-9 מנדטים, מרצ תרוויח מנדט נוסף ותגיע ל-6.

לקראת חיבור, שבינתיים מוכחש (צילום: פלאש 90, חדשות)
אורלי לוי וגנץ (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

במקרה הזה, ש"ס תזכה ל-5 מנדטים, הבית היהודי והאיחוד הלאומי יזכו ל-6 מנדטים, כמו גם יהדות התורה שתזכה למספר דומה. הרשימה הערבית המשותפת ומפלגת תזכה ל-6 מנדטים ותע"ל של אחמד טיבי תזכה ב-5 מנדטים. התנועה של ציפי לבני לא תעבור את אחוז החסימה.

הסקר בדק גם מה חושבים המצביעים על עמדותיו של בני גנץ על בנוגע לימין ושמאל. רוב המצביעים, (26.63%) אמרו שהם מאמינים שדעותיו של גנץ קרובות יותר למחנה המרכז-שמאל, ו-21.64% חשבו שגנץ משויך לשמאל. 25.84% חשבו שדעותיו של גנץ נמצאות במרכז, רק 17.02% האמינו שדעותיו של גנץ הן ימין-מרכז, ומספר נמוך עוד יותר - 4.41% חשבו שדעותיו ימניות.

לבסוף, על פי הסקר, רוב הציבור (54.62%) חושבים שבמידה ונתניהו ייבחר פעם נוספת לראשות הממשלה, על גנץ לא לחבור לממשלתו ולשבת באופוזיציה. 24.58% לא יודעים, ורק 20.80% חושבים שעל גנץ להיכנס לממשלת נתניהו כשר הביטחון.