הרשתות החברתיות מוצפות בסרטונים שמפיצים המועמדים השונים בבחירות 2019 – אולם מתברר שקמפיין ויראלי הוא ממש לא המצאה חדשה: לא אחר מדוד בן-גוריון פצח בעצמו בקמפיין ויראלי לקראת הבחירות לכנסת הרביעית ב-1959, כשהפיץ תקליטים ייחודיים עם מסר למצביעים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

"תעמולת והמולת הבחירות של ימינו היא מיידית, ומתרחשת ברובה באינטרנט – לטוב ולרע", אומר עו"ד רם גמליאל, שמרכז בהתנדבות באתר "ארץ ישראל" מידע על ההיסטוריה והגיאוגרפיה של הארץ ושלידיו הגיע התקליטור. "פעם לא זה היה מצב הדברים, ועצרות בחירות המוניות היו חלק חשוב והכרחי בכל מסע בחירות. מפלגת השלטון מפא"י אימצה את הטכנולוגיה שלא הייתה מוכרת מאוד בארץ - ופתחה בקמפיין הוויראלי הראשון".

על פני התקליט – שהיה למעשה גלויה שנשלחה לאזרחי ישראל – נכתב בבירור: "דוד בן-גוריון מדבר אליך!". אחד התקליטים המקוריים הללו הגיעו לידי עורך הדין רם גמליאל, מייסד אתר "ארץ ישראל" - וכשהוא מנוגן נשמע ראש הממשלה הראשון שוטח בקצרה את משנתו בפני המאזינים, בקולו.

"בן גוריון מדבר אליך!" (צילום: אתר "ארץ ישראל"‎, חדשות)
"בן גוריון מדבר אליך!" | צילום: אתר "ארץ ישראל"‎, חדשות

"כיון שאיני יכול, לצערי, להיפגש עם כל אחד מכם אישית, חובתי להעמיד אתכם על ארבעה דברים בהם תלוי עתידנו", אומר בן-גוריון. "א', להתפרנס מעבודתנו בלי עזרה חיצונית; ב', לקיים ביטחוננו בכוח עצמנו; ג', ליישב את השממה; ד', להיות עם אחד ולא עדות נפרדות".

"אמנם לא בכל בית היה פטיפון, אבל היו מספיק מהם כדי 'להביא' את בן-גוריון, שהיה בשיא כוחו, תהילתו והאהדה אליו, לבוחרים", מדגיש גמליאל. "אם היום סיסמאות הבחירות הן סיסמאות נבובות של מילים בודדות, הרי שבן-גוריון דיבר על מהותם של דברים – שחלקם רלוונטי לנו עד היום".