שלושה ימים לסגירת הרשימות לכנסת, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הציג הערב (שני) את הרשימה המלאה של המפלגה והדגיש בנאומו: "שבע שנים נבנתה הנבחרת הזו, יש פה הכל. נסיון, ידע, תוכניות עבודה, גיבוש, מנהיגות. תנו לנו את המפתחות, מחר בבוקר אנחנו יודעים לנהל מדינה". על המגעים לאיחוד עם בני גנץ אמר: "האופציה נמצאת על השולחן. אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון, נהפוך כל אבן".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

העשירייה הראשונה

1. יאיר לפיד
2. מאיר כהן
3. עפר שלח
4. אורנה ברביבאי
5. יעל גרמן
6. קארין אלהרר
7. יואל רזבוזוב
8. אלעזר שטרן
9. מיקי לוי
10. פנינה תמנו שטה

לפיד הדגיש בנאומו כי "בניגוד לכל מה שפורסם, אין בכלל דיון עם בני גנץ על מיקומים. ראשון, שני, רוטציה. על זה מדברים בסוף המשא ומתן. אחרי שסוגרים את הדברים החשובים. מה שחשוב לנו, מה שחשוב לי, הוא שנתנו לכם התחייבויות. אני רוצה תשובות ברורות על ההתחייבויות האלה".

הרשימה המלאה
הרשימה המלאה | צילום: חדשות

יו"ר יש עתיד הוסיף: "בשלב הזה, וכבר לא נשאר הרבה זמן, לא קיבלתי אותן. יש עתיד היא לא מריצה שמעמיסה מנדטים. היא תנועה עם השקפת עולם מגובשת. אנחנו פה כי התחייבנו לשינוי במדינת ישראל. המטרה היא להקים מפלגת שלטון. המטרה היא לנצח. אבל למפלגת שלטון צריכה להיות מדיניות. אני לא מאמין שאני בכלל צריך להסביר את זה - אין דבר כזה מפלגת שלטון בלי מדיניות ברורה. אי אפשר ללכת לבחירות בלי שאנשים יידעו מה העמדות שלך. אנחנו התחייבנו.

"התחייבנו לשנות את חוק הלאום. את החוק עצמו. לא איזה תחמון של חקיקה נוספת. התחייבנו לבטל את חוק המרכולים. התחייבנו שבכל בית ספר במדינת ישראל, חילוני או חרדי, ילמדו מתמטיקה ואנגלית. התחייבנו לחוק הגיוס. התחייבנו לתהליך מדיני כדי להיפרד מהפלשתינים. התחייבנו להעביר את חוק הקלון. התחייבנו לא לשבת בממשלה שבה לראש הממשלה יש כתב אישום. לא מחכים לשימוע. לא יושבים".

אורנה ברביראי בתקופת השירות
אורנה ברביראי בתקופת השירות | צילום: חדשות 2

לפיד תקף את נתניהו במילים קשות והדגיש כי מפלגתו היא האלטרנטיבה השלטונית היחידה: "נתניהו איבד את הברקסים. כל מה שמעניין אותו זה החקירות שלו. מבחינתו הבחירות זה כרטיס יציאה מהכלא. אין לו גבולות. אין לו בעיה לשקר. אין לו בעיה להכפיש. תסתכלו על הסרטונים שלו, תסתכלו על הנאומים שלו. אי אפשר להאמין שככה מתנהג ראש ממשלה בישראל.

"הוא איבד את הברקסים, אבל הוא יודע לעשות קמפיין. בשביל לנצח אותו צריך סכין בין השיניים. זה לא עסק ליפי-נפש. בשביל לנצח אותו צריך נסיון פוליטי, וארגון שטח ולדעת להרביץ בחזרה. את כל זה יש לנו. כבר עברנו את זה. כבר נפלנו וקמנו ונפלנו וקמנו ותמיד המשכנו להיאבק על מה שאנחנו מאמינים בו. תמיד קמנו חזקים יותר. כי יש לנו דרך".

בימים האחרונים לקראת קבלת ההחלטה הסופית על מיקום חברי המפלגה ברשימה נרשמו עימותים פוליטיים בין לפיד לחברי כנסת מכהנים במפלגתו. כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית בשבוע שעבר, ראש המועצה האזורית אשכול לשעבר, חיים ילין, עזב את המפלגה וההחלטה על כך כמעט נכפתה עליו.

חבר הכנסת עופר שלח
עפר שלח | צילום: החדשות

לפי הפרסום, לפיד הודיע לו בימים האחרונים שהוא צפוי שלא להיכלל ב-15 הראשונים שירכיבו את הרשימה. מקורביו בכנסת של ילין סיפרו שהוא תקף בחריפות את לפיד בשיחות סגורות ואמר: "הוא בעט אותי החוצה. הוא הביא הרבה אנשים והבטיח להם הבטחות. לפיד לא חשב לרגע על תושבי עוטף עזה שאני מייצג אותם בכנסת. כל מה שמעניין אותו זה להציג רשימה נוצצת של אנשים חדשים שיתחרו בגנץ. גנץ בלבל אותו".

נכון לשעה זו, גם המגעים בין לפיד לגנץ לא נושאים פרי. נושא המקום הראשון ברשימה הוא שיא המחלוקת בין הרשימות. לפיד לא יסכים על רוטציה בתפקיד הראש משום שמבחינתו הוא לא הקים את מפלגתו לפי שבע שנים כדי לשלב אותה בשיטת "ריצ'רץ'" עם מפלגת חוסן הטריה.