ארכיון) (צילום: יוסי דגן, פייסבוק, חדשות)
יהודה ושומרון, ארכיון | צילום: יוסי דגן, פייסבוק, חדשות

רוב הציבור בעד סיפוח? נראה שדווקא לא: תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" בדקה מה עמדותיו של הציבור בנוגע לאפשרות של סיפוח שטחי יו"ש ושל פתרון שתי המדינות. מהנתונים שמתפרסמים היום (שני) עולה שרק 24% מהציבור חושב שהמהלך של סיפוח השטחים מוצדק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בסקר שנערך על ידי מינה צמח ומנו גבע בקרב 612 נשאלים עולה ש-60% מהציבור הישראלי בטוחים שהם מתנגדים או שיתנגדו להצעת סיפוח - אם הצעה כזו תעלה על הפרק. 24% טענו שיהיו בעד, ו-16% טענו שהם לא יודעים. עוד עולה מהסקר שכשליש מהציבור חושב שאולטימטום של מפלגות הימין בעת הרכבת הקואליציה יוביל את הממשלה בראשות נתניהו לספח את השטחים - גם הוא עצמו אינו מעוניין בכך. רבע מהנשאלים חשבו שממשלה בראשות נתניהו תפעל לסיפוח השטחים - בכל מקרה.

במסגרת הסקר נבדקו גם דעות מצביעיהן של המפלגות הגדולות בנוגע לשאלת הסיפוח. באורח מפתיע, המפלגה שאחוז הגדול ביותר של מצביעיה תומכים בסיפוח - מבין המפלגות הגדולות - היא מפלגת "כולנו" של כחלון עם 58% אחוזים של תומכים, לעומת 38% שטוענים שיתנגדו.

רה"מ נתניהו (צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות)
יישוב ביו"ש, ארכיון | צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות

מיד אחרי כחלון ניצבת מפלגת "הימין החדש" של בנט ושקד עם 34% שתומכים במהלך לעומת 50% שמתנגדים לו. בישראל ביתנו של ליברמן 27% תומכים ו-72% מתנגדים, ובמפלגת הליכוד 26% תומכים במהלך - לעומת 60% שמתנגדים.

במפלגות המרכז והשמאל המצב שונה בתכלית. בקרב מצביעי גנץ, כ-16% תמכו בסיפוח השטחים, בעוד 76% התנגדו, בעבודה 10% תמכו לעומת 89% שהתנגדו. מצביעי מפלגת "יש עתיד" של לפיד מובילים בהתנגדות למהלך עם 5% תמיכה בלבד, לעומת 76% שמתנגדים.

מתנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" נמסר: "לאחר שנחשפנו לשיטת הפעולה של הימין הקיצוני, המכין את הקרקע לסיפוח מיליוני פלסטינים, בין היתר באמצעות תנועת 'ריבונות' וסיפוחיסטיים קיצוניים, המפעילים לחץ על פוליטיקאים מהימין, אנו נחושים להוביל מהלך ציבורי רחב היקף, שיבלום את תוכנית הסיפוח".

עוד ציינו בתנועה: "הנתונים מעידים על מה שכבר ידוע לכל - רוב הציבור מתנגד באופן נחרץ לסיפוח ותומך בתוכניות להיפרדות מהפלסטינים. את תנועת 'ריבונות' ואת הפוליטיקאים מהימין הקיצוני עמדת הציבור לא מעניינת, הם מכריזים מעל כל במה על כוונותיהם לסיפוח כבר בממשלה הבאה. אנחנו צריכים להאמין להם שזה מה שהם יעשו ואנחנו צריכים לפעול עכשיו כדי לעצור את השיגעון הזה, שימיט על כולנו אסון. עלינו לעמוד כחומה בצורה כנגד קומץ ימני קיצוני, הפועל ללא מנדט מהציבור ובניגוד מוחלט לעמדתו, המגייס תחת לחץ פוליטיקאים ובאמצעותם חותר לקבוע מציאות אימים הכוללת מיליוני פלסטינים בקרבנו".