גנץ וניסנקורן בעת הצטרפותו למפלגה (צילום: ישראל הדרי, חדשות)
הרכש החדש של גנץ: ניסנקורן | צילום: ישראל הדרי, חדשות

יומיים אחרי הפרסום של דפנה ליאל על מגעים בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבני גנץ, היום (שבת) זה רשמי - ניסנקורן יעזוב את ההסתדרות וישובץ לכנסת ברשימת מפלגת "חוסן לישראל". במסגרת הצטרפותו, הובטח לניסנקורן כי ימונה לשר ויקבל תיק כלכלי חברתי, אם גנץ ייבחר לראשות הממשלה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בעבר דווח שניסנקורן ניהל מגעים גם עם שר האוצר כחלון בנוגע לחבירה אפשרית למפלגת כולנו שבהובלתו. המשא ומתן בין ניסנקורן לגנץ מתקיים כבר מספר ימים, ובימים האחרונים הייתה התקדמות והיום כאמור התקבלה ההחלטה הסופית.

בימים אלו גנץ משלים את הרשימה שלו, לקראת תאריך היעד לסגירת הרשימות - בעוד שבוע בדיוק. ההסתדרות היא כמובן חולשת על מנגנונים וארגונים מאוד חזקים מהווה תוספת כוח משמעותית. לא נסגר אבל מתקדם מאוד.

יו"ר חוסן לישראל בני גנץ בירך את ניסנקורן על הצטרפותו ואמר: "אבי הוא נכס אמתי בדרך לניצחון ב-9 באפריל והוא מנהיג חברתי חשוב. הצטרפותו היא מרכזית בהפיכת המפלגה למי שמייצגת את מעמד הביניים המתמודד עם יוקר מחיה טורפני, תורי ענק במערכת הבריאות וכישלון מהדהד ביכולת להשיג קורת גג". גנץ הוסיף: "מעמד הביניים, שמרגיש שהממשלה לא רואה אותו, יכול להיות בטוח שהמנהיגים החברתיים של חוסן לישראל ישימו אותו בראש סדר העדיפויות. אנו נראה לציבור שאפשר לקיים בישראל משק הוגן ומכבד המאזן בין העובדים בסקטורים השונים וברמות ההכנסה השונות, תוך הגנה על מעמד הביניים שנשכח ונעזב".

אבי ניסנקורן אמר: "אעזוב את ההסתדרות בלב כבד תוך שמירה על המשכיות הדרך החברתית ששמנו בראש סדר העדיפויות בגוף חשוב זה. אני אוהב את העשייה, ובעיקר אוהב את כמעט מיליון העובדים אשר שירתי בנאמנות כמעט כל חיי הבוגרים". ניסנקורן הסביר: "מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטי והבחירות ב-2019 הן גורליות. בני גנץ צריך להיות ראש ממשלת ישראל, והוא יהיה ראש ממשלה מצוין שישים את הביטחון בראש, ויוביל למנהיגות אחרת שתחבר בין הישראלים. אמשיך להוביל קו חברתי נחוש שבראשו המאבק לצמצום פערים אותו הובלתי בהסתדרות ואפעל למען מטרת חיי בייתר שאת, מתוך ממשלת ישראל".

שר החינוך נפתלי בנט (צילום: החדשות)
שר החינוך נפתלי בנט | צילום: החדשות

שר החינוך ויו"ר מפלגת הימין החדש צייץ בטוויטר את תגובתו לרכש החדש של בני גנץ וכתב: "גנץ מוכר את החלשים ביותר בישראל לטובת הוועדים החזקים. גנץ אתה באמת כורת ברית עם ההסתדרות? עם מי שמחזקי בשלטר החשמל והטיסות בנתב"ג, משבית בכוחניות את נמל אשדוד, והכל - כדי לשאוב עוד כסף על חשבון משלם המיסים והעובדים החלשים ביותר. זה לא חוסן זה חוסר רגישות. גנץ לפני הכל". דבריו של בנט מפתיעים מאוד, מכיוון שב-2014 עם מינויו של ניסנקורן ליו"ר ההסתדרות הוא בירך אותו ובציוץ בחשבון הטוויטר כתב אז: "אני מברך את אבי ניסנקורן על בחירתו לראשות ההסתדרות. מהיכרותי עמו, אבי הוא אדם עם אינטגריטי ודאגה אמתית לחלשים ולחברה. בהצלחה".

גם בליכוד הגיבו להצטרפות ניסנקורן לחוסן לישראל וכתבו בתגובה: "אחרי שגנץ פשט רגל עם החברה אותה ניהל, הוא מצרף את יו"ר ההסתדרות ניסנקורן שעומד בראש הוועדים החזקים בחברת החשמל, בנמלים, ברכבות ובחברות המזון - שמונעים תחרות והורדת מחירים במשק. בני גנץ הוא שמאל חלש ופושט רגל".

לפני כשבוע מפלגת "חוסן לישראל" ומפלגת "תל"ם" של שר הביטחון לשעבר יעלון שהכריזו על ריצה משותפת בבחירות הקרובות - חשפו את שמות שבעת האנשים שמשובצים בצמרת המפלגה ובהם: העיתונאית מיקי חיימוביץ', אורית פרקש-הכהן, חילי טרופר, יועז הנדל, מיכאל ביטון, מירב כהן, וצבי האוזר שישובצו במקומות מרכזיים ברשימה.

הבוקר, יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח אמר כי יש מגעים ישירים בין יאיר לפיד ובני גנץ יו"ר מפלגת "חוסן לישראל". "האיחוד לא יהיה רק על פי מי יהיה במקום הראשון כפי שמוצג בתקשורת", אמר באירוע שבתרבות ברעננה. "איחוד זה גם שאלות מהות בנושאי ליבה".

לא רק שלח התבטא היום בנושא האיחוד, חברי יש עתיד התארחו בכמה מוקדים במסגרת אירועי שבתרבות ושיגרו מסר למפלגתו של גנץ. "בני גנץ מעורפל ורוצה למצוא חן בעיני כולם", אמר המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק שיתמודד מטעם יש עתיד. "בנושא הסכסוך למשל אני לא יודע אם חוסן ישראל זה גנץ או יעלון, יש עתיד רוצה להתנתק מהפלסטינים ורצוי שזה יעשה בהסכם".

בן ברק הוסיף שבניגוד להצהרה של מפלגתו של בני גנץ - שיש עתיד לא שוללת נסיגה חד צדדית. באירוע שבת תרבות במועצה האזורית גליל עליון אמר בן ברק לנטעלי שם טוב שההתנתקות לא הייתה טעות ויש עתיד תפעל להתנתק מהפלסטינים- רצוי בהסכם ואם לא בהסכם אז בהפרדה ללא הסכם. בן ברק גילה גם שלא הצביע ללפיד בבחירות הקודמות אלא למפלגת העבודה: "כי הייתה אווירה כזו שחשבנו שמפלגת העבודה יכולה להקים את הממשלה".

ח"כ מאיר כהן התייחס גם הוא לאיחוד האפשרי. "אנחנו מדברים איתם, השאלה האם יש הסכמה בנושאים המהותיים", אמר באירוע שבתרבות בגבעת שמואל. "אני אומר לאנשים של גנץ חלקם חברים שלי, אם אתם לא תתנו תשובה ברורה בנושא מהות לא יוכל להיות חיבור".