לפיד וגנץ. חוסר אמון (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"לפיד מחמיץ הזדמנות להוביל מהפך" | צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

גורם במפלגת "חוסן לישראל" השיב היום (שלישי) לטענות שהעלה אמש יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, לפיו במסגרת המשא ומתן על איחוד בין המפלגות לא קיבל תשובות על נושאים אידיאולוגיים, ותקף את התנהלות לפיד במגעים לאיחוד. "רק פוליטיקה עניינה אותם, שום דבר מעבר לזה", מסר. "הם יוצאים מנקודת הנחה שיש בחירות כלליות נוספות בעוד שנה-שנתיים. אותו גורם הוסיף: "ביש עתיד מחמיצים הזדמנות להוביל למהפך".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

שלושה ימים לסגירת הרשימות לכנסת, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הציג אמש את הרשימה המלאה של המפלגה והדגיש בנאומו: "שבע שנים נבנתה הנבחרת הזו, יש פה הכל. נסיון, ידע, תוכניות עבודה, גיבוש, מנהיגות. תנו לנו את המפתחות, מחר בבוקר אנחנו יודעים לנהל מדינה". על המגעים לאיחוד עם בני גנץ אמר: "האופציה נמצאת על השולחן. אני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון, נהפוך כל אבן".

לפיד הדגיש בנאומו כי "בניגוד לכל מה שפורסם, אין בכלל דיון עם בני גנץ על מיקומים. ראשון, שני, רוטציה. על זה מדברים בסוף המשא ומתן. אחרי שסוגרים את הדברים החשובים. מה שחשוב לנו, מה שחשוב לי, הוא שנתנו לכם התחייבויות. אני רוצה תשובות ברורות על ההתחייבויות האלה".

יאיר לפיד, יש עתיד (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
לפיד בכנס יש עתיד אמש' | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

יו"ר יש עתיד הוסיף: "בשלב הזה, וכבר לא נשאר הרבה זמן, לא קיבלתי אותן. יש עתיד היא לא מריצה שמעמיסה מנדטים. היא תנועה עם השקפת עולם מגובשת. אנחנו פה כי התחייבנו לשינוי במדינת ישראל. המטרה היא להקים מפלגת שלטון. המטרה היא לנצח. אבל למפלגת שלטון צריכה להיות מדיניות. אני לא מאמין שאני בכלל צריך להסביר את זה - אין דבר כזה מפלגת שלטון בלי מדיניות ברורה. אי אפשר ללכת לבחירות בלי שאנשים יידעו מה העמדות שלך. אנחנו התחייבנו.

גנץ ולוי יסכמו לפני הצגת הרשימה?

במקביל, בני גנץ מגביר את המאמצים בניסיון לסגור על איחוד עם אורלי לוי ומפלגתה "גשר". היום (שלישי) תציג מפלגתו של גנץ, "חוסן לישראל", את הרשימה לכנסת והרמטכ"ל לשעבר רוצה להביא את לוי לאירוע החגיגי - בדומה למה שעשה עם בוגי יעלון באירוע ההשקה.

למרות הכחשות נמרצות מצד חוסן לישראל וגשר, המגעים לחיבור בין המפלגות מתקדמים - והמתווה המתגבש הוא זה שאפשר את החיבור הראשוני לרשימת תל"ם של בוגי יעלון: חיבור תמורת 5 מקומות ריאליים לכל היותר. יעלון קיבל חמישה מקומות ב-20 המקומות הראשונים, אך בהסכם עם חוסן לישראל סוכם שאם תהיה חבירה למפלגה נוספת מספר המקומות שיובטח לרשימתו תל"ם יירד לארבעה.

לוי אבקסיס, ארכיון (צילום: החדשות)
תתאחד עם גנץ, אורלי לוי | צילום: החדשות

לוי-אבקסיס ככל הנראה תקבל שיריון למקום השלישי ברשימה, ומכאן שבוגי שממוקם שני לא יצטרך לזוז. ההערכה היא שהיא תקבל שלושה מקומות נוספים שאותם היא תקצה ליפעת ביטון, גלעד סממה וחגי רזניק. שני הצדדים כאמור מכחישים בתוקף את הפרטים וטוענים שמדובר בשמועות.