לפי הסקרים האחרונים, אילו הבחירות היו מתקיימות היום - רק 30 נשים היו נכנסות לכנסת, ואם נתבסס על מקרי העבר, הן גם יזכו לתפקידים פחות נחשבים ויקבלו פחות תחומי אחריות. אז אחרי 70 שנה של התקדמות בשלל תחומים, הגיע הזמן להתקדם גם ביחס לנשים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות   

11 נשים בלבד נבחרו לכנסת הראשונה, רק אחת מהן גם שימשה שרה - גולדה מאיר, במשרד העבודה. לפני 30 שנה נרשם השפל הגדול ביותר כשבכנסת כיהנו שבע נשים בלבד. מאז כיהנו בכל כנסת כעשר נשים בממוצע. רק בעשור האחרון התחלנו לראות מגמת שיפור ובכנסת האחרונה כיהנו כבר 35 נשים.

בממשלת ישראל המצב לא יותר טוב מזה: 34 ממשלות הוקמו עד היום, כולן על טהרת המין הגברי. כיהנו בהן בסך הכל 37 שרות, וברוב המקרים הן קיבלו את התיקים הפחות "נחשבים" כמו עלייה וקליטה, חינוך ואיכות הסביבה. בראשות משרד הביטחון לא עמדה מעולם אישה. גם לא באוצר או בתחבורה. במשרד החוץ תפסו את התיק שתי נשים בלבד לאורך השנים - גולדה מאיר וציפי לבני.

היחידה שכיהנה כרה
היחידה שכיהנה כרה"מ. גולדה מאיר | צילום: AP, חדשות

ומה עם התפקיד החשוב ביותר? רק אישה אחת כיהנה כראש ממשלת ישראל: גולדה מאיר, בשנת 1969. זה לא חזר על עצמו מאז ועד היום, 50 שנה אחרי.

אז למה חשוב כל כך שיהיה ייצוג נשי הולם בבית הנבחרים? נשים מהוות 51% מהאוכלוסייה, והיה ראוי שיזכו לייצוג לפחות זהה בכנסת. אבל זו לא הסיבה היחידה: מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצא כי חברות כנסת פעילות יותר מעמיתיהן הגברים - הן מגישות יותר שאילתות ומחוקקות יותר חוקים. הן גם מקדמות גם חקיקה ספציפית בנושאי משפחה, ילדים ונשים. רק בכנסת האחרונה, למשל, התאגדו ח"כיות מימין ומשמאל כדי לחוקק את החוק להפללת צרכני זנות.

בעולם העסקי מחקרים מראים שחברות שמונהגות על ידי נשים הן רווחיות ומקצועיות יותר – זאת בזכות חשיבה יצירתית מפותחת יותר מזו של רוב הגברים, יכולות גבוהות יותר של עבודת צוות ושל הנעת עובדים. נשמע כמו מתכון לא רע לניהול מדינה, לא?

מיכל פעילן
מיכל פעילן | צילום: חדשות

המדינה היהודית שקמה בארץ ישראל לפני יותר מ-70 שנה התקדמה באופן כמעט פלאי - בחברה, בתעשייה, בבנייה - אבל הגיע הזמן להתקדם גם ביחס לנשים. בתשעה באפריל יתקיימו הבחירות לכנסת ה-21. אל תסתפקו בדיבורים על שוויון - הצביעו שוויון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו להחדשות בפייסבוק