האם "חוסן לישראל" תתקן את חוק הלאום? לפני פחות מחודש, בהתבטאות הפומבית הראשונה שלו כמועמד, בני גנץ הבטיח שיפעל לתיקון החוק בשל "ברית האחים" עם הדרוזים, לדבריו. בריאיון הראשון שלו כפוליטיקאי ל"ידיעות אחרונות" ביום שישי נשמע יותר מסויג - ונציג אחד ממפלגתו אף הצהיר שהחוק לא ישתנה. מוביל המחאה לתיקון החוק טען שבמפלגה הצהירו שהחוק כן יתוקן, אך תגובת המפלגה הבוקר (ראשון) הייתה פחות חד-משמעית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מנהיג מחאת העדה הדרוזית נגד החוק, תא"ל במי'ל אמל אסעד, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל: "במפלגה הבהירו לי שמה שנאמר בראיון לידיעות לא מדויק, והכוונה היא לתקן את חוק הלאום עצמו". הבוקר פרסמו במפלגה הבהרה נוספת, שבה נכתב: "צריך להכניס שוויון אזרחי לא לאומי. יתוקן או בחוק הלאום או בחוק יסוד חדש או בחוק יסוד כבוד אדם וחירותו".

ב-14 בינואר אמר גנץ: "אנחנו צריכים לוודא שביחד אנחנו בונים את השותפות הזו ואת הברית הזו בצורה משותפת כברית חים. כמו שראוי שיהיה. אעשה את כל שביכולתי לפעול למען תיקון החקיקה שיביא לידי ביטוי את הקשר העמוק והבלתי ניתן לניתוק, לא רק בקרב אלא גם בחיים. לא רק בקושי אלא גם בטוב, נעשה את זה ביחד. תודה שבאתם".

חבר במפלגת כחול לבן, צבי האוזר (צילום: קובי גדעון / פלאש 90, חדשות)
האוזר: גנץ תומך בחוק הלאום | צילום: קובי גדעון / פלאש 90, חדשות

בריאיון לידיעות אחרונות נשאל גנץ על עמדתו בנוגע לחוק הלאום, שאותו קידם צביקה האוזר - מקום 8 ברשימת "חוסן לישראל - תל"ם" כיום. גנץ השיב לחנוך דאום ושלמה ארצי: "אנחנו מדינה יהודית. ובתור מדינה יהודית אי־אפשר להתווכח עם חשיבותו של החוק, עם הדגל, עם הסמלים, עם יום השבת, עם כל מה שהופך אותנו מסורתית למדינת היהודים. אחרי שאמרתי את זה ובתוך המציאות המאוד מיוחדת שבתוכה אנחנו חיים, כשיש לנו שותפים פעילים, חיים ומדממים, כמו הדרוזים והצ'רקסים, אנחנו פיקששנו בקטע הזה. לא רק אני אומר את זה. אומרים את זה כל אנשי הימין שאתה רוצה".

כשנשאל אם ישנה את חוק הלאום, השיב: "לא. כל מה שאמרנו הוא שאנחנו רוצים לתקן את הסיפור הזה. כי בלי שום קשר לחוק הלאום, אנחנו גם מדינה שאזרחיה שווים. אז יש מספיק חוקים שמתעסקים בשוויון האזרחי שיש לכל האנשים. לכן, היה פה פאול שאותו צריך למצוא את הדרך הנכונה לסדר. איך עושים את זה? יושבים בשיח. מטפלים בדבר הזה".

לאחר מכן נשאל אם חוק הלאום יישאר - והשיב: "חוק הלאום הוא חוק שחוקק. אבל אנחנו מזהים את הבאג בסיפור הזה, ואת זה צריך לסדר. רוב העם גם חושב שצריך לסדר את זה - נשב ונמצא את הדרך הטובה ביותר לסדר את זה. זה מה שאנחנו רוצים לעשות. אי־אפשר לדבוק רק בתהליכים. צריך לדבוק במטרות. אם המטרה שלנו היא שהחבר'ה האלה יהיו חלק מהסיפור, אנחנו צריכים לפתור את זה".

"כל חיבור יכול להועיל להחלפת הממשלה" (צילום: FLASH90/Meital Cohen, חדשות)
הנדל: לא הוחלט | צילום: FLASH90/Meital Cohen, חדשות

ביום שישי גם התראיין צביקה האוזר לידיעות אחרונות ואמר כי חוק הלאום לא ישונה. האוזר טען כי גנץ, "בניגוד לאחרים בכנסת, לרבות יאיר לפיד, גנץ תומך בחוק הלאום - תשאל אותו ותנוח דעתך. אני מעריך שתהיה הבהרה מהותית מצדו - מה העיקר החיובי בחוק ומה השוליים השליליים, תחושת הקיפוח של הדרוזים". הבוקר נמשך הזיג-זג, כאשר יועז הנדל - מקום 5 ברשימת המפלגה - אמר בריאיון לכאן רשת ב': "או שנשנה את חוק הלאום או חוק אחר. זה לא הוחלט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו