מה באמת הם מתכננים לשנות פה, או מה לפחות הם רוצים שנחשוב? מערכת החדשות Online הפנתה בשבועות האחרונים שאלות של אזרחים מן השורה בנושאים שמטרידים אותם בחיי היום יום לראשי המפלגות. השאלה הראשונה שאנחנו מפרסמים היום נוגעת למחירי הדיור שעדיין מעיקים על הציבור. אז איך הם ענו ומי התחמק? התשובות לפניכם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

ברהמי מיכאלי, סטודנט לחינוך בן 26 מתל אביב, מתגורר בדירה שכורה כמו צעירים רבים כמותו. "החלום שלי הוא לרכוש דירה, אבל אני כנראה לא אוכל לעשות את זה בגלל מחירי הדיור הגבוהים", הוא מסביר בשאלה שהפנה לראשי המפלגות: "איך אתם הולכים לפתור לי ולדור שלי את הבעיה?"

זכות השאלה. ברהמי מיכאלי (צילום: חדשות)
זכות השאלה. ברהמי מיכאלי | צילום: חדשות

משה כחלון יו"ר כולנו:

זו באמת שאלת הזהב. אנחנו יודעים שבשנים האחרונות מחירי הדיור זינקו כל שנה בין 8% ל-10%, ועכשיו הם נעצרו. אם אתם זוג צעיר תוכלו לרכוש דירה במחיר למשתכן בפריסה ארצית מדן ועד אילת במחירים הרבה יותר שפויים והוגנים. זה נובע מכך שהפסקנו את הספסרות בקרקע ואת הפער הזה העברנו כהנחה לזוגות הצעירים. יש בכל הארץ עשרות אלפי דירות ואנחנו גם מתכוונים להוסיף עוד 150 אלף יחידות דיור בקדנציה הבאה.

משה כחלון (צילום: חדשות)
השר משה כחלון | צילום: חדשות

אבי גבאי יו"ר העבודה:

לעבודה יש תוכנית מאוד ברורה - אנחנו מאמינים שפותרים בעיות גדולות עם פטישים גדולים ויש לנו התחייבות ב-5 שנים לבנות 300 אלף יחידות דיור בבנייה ציבורית, בדיוק כמו שפתרו בעיות בעבר. הדבר השני זה לתמרץ בנייה להשכרה ארוכת טווח. יש אנשים שלא יוכלו לקנות דירות ולכן חשוב שהם יוכלו לשכור ושיהיה מספיק היצע של דירות עבורם.

הדבר השלישי הוא לפרק ולהרכיב מחדש את מערכת התכנון והרישוי של מדינת ישראל. זאת מערכת שמעכבת את הבנייה ומייקרת אותה. אבל בעיקר אסור לנו ואני לא מוותר על הדור הצעיר ולא רוצה שתגיעו לברלין.

אבי גבאי, העבודה (צילום: חדשות)
אבי גבאי | צילום: חדשות

נפתלי בנט יו"ר הימין החדש:

לכל אחד מגיעה האפשרות הריאלית לעבוד קשה ולרכוש דירה. למה מחירי הדירות עלו כל כך הרבה? כי יש מונופול שמחזיק את כל הקרקע אצלו. למונופול הזה קוראים מדינת ישראל ולכן הפתרון זה לא דירה למשתכן ולא הגרלות לוטו מוזרות, אלא לשבור את המונופול. יש המון קרקעות של המדינה שאם רק ישחררו ויוציאו אותן לציבור, בכסף, אבל בהיקפים הרבה יותר גדולים אז יהיו הרבה יותר דירות, ההיצע יגדל והמחירים יירדו.

השטח הגדול ביותר, העתודה הגדולה ביותר לאזור המרכז ותל אביב זה מה שאני קורא לו 'ראש העין מזרח'. המרחב שבין ראש העין לעיר אריאל שביהודה ושומרון. אם יהיה לראש הממשלה את האומץ, ואם זה תלוי בי יהיה לו את האומץ, לאשר בנייה של רבבות יחידות דיור ואפילו מאות אלפי יחידות דיור במרחב הזה במכה אחת כל מחירי הדירות באזור המרכז ירדו.

השר נפתלי בנט (צילום: חדשות)
השר נפתלי בנט | צילום: חדשות

תמר זנדברג יו"ר מרצ:

גם אני גרה בדירה שכורה בתל אביב, משלמת שכירות מאוד גבוהה והאמת שאני לא יודעת אם בכלל אוכל אי פעם לקנות דירה. התשובה לבעיה הזו צריכה להיות לא רק קניית דירה אלא גם השקעה בפתרונות שכירות ארוכות טווח ובעצם פתרון כולל למשבר הדיור שהוא לא תלאי על תלאי והוא לא פלסטר, והוא לא לחלק דירות בהגרלות אלא הוא השקעה מסיבית בדיור הציבורי, בדיור בר השגה, בהשקעה לשכירות ארוכת טווח.

תמר זנדברג, יו"ר מרצ (צילום: חדשות)
יו"ר מרצ זנדברג | צילום: חדשות

איימן עודה יו"ר חד"ש-תע"ל:

הדיור הוא זכות חברתית בסיסית ביותר. אנחנו נאבקים למען הקמת עשרות אלפי יחידות דיור דרך חברות ממלכתיות ללא מטרות רווח. מאז 1948 ועד היום המדינה בנתה 700 יישובים חדשים, כולם ליהודים ואפס לערבים. הפסדנו את הכפר ולא הרווחנו את העיר - לכן צריך להחזיר את האדמות שהופקעו בשנות ה-50 וה-60. צריך להרחיב את אזורי השיפוט ולאשרר תוכניות מתאם.

איימן עודה (צילום: חדשות)
איימן עודה | צילום: חדשות

משה פייגלין יו"ר זהות:

הפתרון הוא חיסול קרטל הקרקעות של המנהל, העברת הקרקעות לציבור הרחב ופישוט דרסטי של הליכי האישור והרישוי של הבנייה. בצורה הזו תהיה לך, ברהמי, דירה, ורק 'זהות' מסוגלת לעשות את זה.

משה פייגלין, יו"ר זהות (צילום: חדשות)
משה פייגלין | צילום: חדשות

רפי פרץ יו"ר איחוד הימין:

אם החלום שלך, ברהמי, הוא לרכוש דירה - בוא אליי לנגב. מרחבים אדירים, הדירות זולות, המקום משווע ורוצים תושבים. ברוך השם יש עכשיו תנועה אדירה לשם. אתה מוזמן ליישובי הנגב או להצפין, ליישב את הגליל. בכל העולם מרכזי הערים יקרים יותר ולצערי זה לא הולך להשתנות. בוא אלינו לנגב, בוא אלינו לגליל. תהיה שותף בשליחות וגם תהיה לך דירה זולה.

רפי פרץ (צילום: חדשות)
רפי פרץ | צילום: חדשות

אורן חזן יו"ר צומת:

מספר צעדים פשוטים שנדרוש ויובילו להוזלת מחירי הדיור. מדינת ישראל חייבת לשחרר קרקעות במקום לספסר בקרקעות ולפקח על מחיר הקרקע כך שלא כל העולם ירוויח על הגב של הזוגות הצעירים. לצד זה חייבים לחייב את החסמים הבירוקרטיה שברובם נובעים מפקידות עייפה, ולאפשר לבנות.

צריך לחייב ראשי רשויות לבנות דירות קטנות, לפחות 20% מהפרוייקטים החדשים דירות של שניים ושלושה חדרים. משכנתא - לחזור לימים של 90% ואפילו 100% משכנתא למי שעומד בקריטריון, אין סיבה לגבות הון עצמי שרק הבנקים מרוויחים ממנו. להחזיר את מס רכוש, בעלי קרקע מאושרת לבניה, או שישחררו את הקרקע או שישלמו ואת הכסף נעביר לתמיכות בזוגות צעירים. וחלוקת קרקע בחינם (במחיר עלות הפיתוח) בנגב ובגליל לזוגות צעירים יוצאי צבא.

ואלו ראשי המפלגות שפנינו אליהם ובחרו שלא להשיב: ראשי כחול-לבן בני גנץ ויאיר לפיד, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס ויו"ר בל"ד-רע"מ מנסור עבאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו