אוטובוס השבת של מפלגת העבודה (צילום: חדשות)
אוטובוס השבת של מפלגת העבודה | צילום: חדשות

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית קיבל אחר הצהריים (שישי) את העתירה של מפלגת ש"ס והוציא צו מניעה זמני האוסר על מפלגת העבודה להפעיל קו אוטובוס בחינם בראשון לציון. יו"ר העבודה אבי גבאי תקף בסרטון: "לא ניתן לש"ס לקבוע אם תהיה תחבורה ציבורית בשבת".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר הורה על הצו בעקבות עתירה שהגישה הבוקר ש"ס נגד היוזמה של העבודה להפעיל "קו שבת" ללא עלות, ובה טענה שמדובר בעבירה על חוקי תעמולת בחירות ונחשבת בגדר "מתנה אסורה", שכן השירות ניתן בחינם. בהחלטתו כתב השופט מלצר כי השתכנע כי קיים חשד לעבירה על חוק הבחירות, ולכן הוציא צו ביניים עד לדיון בנושא.

"לאחר עיון בעתירה ובתגובה המקדמית מטעם המשיבים ניתן בזאת צו מניעה ארעי האוסר על המשיבים להעמיד כלי תחבורה למטרת תחבורה ציבורית ללא עלות, שכן, לכאורה פעילות זו היא, בנסיבות בגדר תעמולת בחירות הקשורה במתן מתנות האסורה לפי סעיף 8 לחוק הבחירות", כתב השופט מלצר.

צו המניעה הזמני ייכנס לתוקף היום עד לדיון והחלטה בנושא. על הצדדים להגיב תגובה לעתירה עד יום שני בשעה 14:00.

לאחר החלטת בית המשפט גבאי פרסם סרטון שבו תקף את המהלך של ש"ס. "היום הם מנסים לבטל את אוטובוס השבת שלנו בראשון לציון, אבל לנו במפלגת העבודה יש שתי התחייבויות מרכזיות: תחבורה ציבורית בשבת וקציבת שתי קדנציות לראש ממשלה. אנחנו לא ניתן לש"ס לקבוע שאין תחבורה ציבורית בשבת. ב-10 באפריל, גם את זה נשנה", אמר גבאי בסרטון.

למרות צו הביניים, בעבודה הודיעו כי אוטובוס השבת יפעל הערב כמתוכנן אך שהנסיעה בו תהיה בתשלום. הקו יופעל על-ידי פעילי המפלגה שיעצרו בתחנות הקבועות ויחלקו כרטיסי דמויי "רב קו" שהמפלגה הנפיקה.

"מעשה ציני ומתריס"

בעקבות ההצלחה של יוזמת התחבורה הציבורית בשבת של ראש עיריית טבריה, הודיעה מפלגת העבודה כי תתחיל להפעיל אוטובוס שבת שיפעל מדי סוף שבוע במקומות שונים בארץ ללא עלות. האוטובוס הראשון אמור היה לפעול לראשונה הערב בראשון לציון.

מסלול הנסיעה המתוכנן של אוטובוס השבת ראשון לציון: 20:30 - מטה מפלגת העבודה, גרינבוים 22, 21:00 - היכל התרבות, 21:30 – הרובע, 21:50 – סינימה סיטי, 22:45 – יס פלאנט וב-23:15 - רוטשילד.

בתגובה להודעת העבודה, בש"ס פנו הבוקר יו"ר ועדת הבחירות בדרישה לאסור על הפעלת הקו בשבת. בעתירה שהגישה ש"ס, ע"י עו"ד שמעון גיגי, נאמר כי בהיבט החוקי יש במהלך זה משום מתנה אסורה הנוגדת את חוקי הבחירות. "תנועת ש"ס, הנאבקת נגד רמיסת כבוד השבת בחוצות קריה, רואה במהלך זה של מפלגת העבודה, מעשה ציני ומתריס, הפוגע ברגשותיהם של אזרחים רבים המעוניינים למור על צביונה היהודי של המדינה".

זמן קצר לאחר הגשת העתירה, בעבודה השיבו אש: "ש"ס לא תחליט אם תהיה תחבורה ציבורית בשבת. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת זה חברתי. זה כלכלי וזה צודק. מפלגת העבודה מחויבת לקדם תחבורה ציבורית בשבת. זו לא התרסה נגד אף אוכלוסייה, אלא צורך חברתי".