ישאר במקום ה-7. בן גביר (צילום: החדשות‎)
ישאר במקום ה-7. בן גביר | צילום: החדשות

איתמר בן גביר לא יקודם למקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין: בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את עתירת מפלגות הימין וקבע באופן סופי: החלטת ועדת הבחירות תישאר כשהייתה - לא יאושרו שינויים ברשימת המועמדים לכנסת. כתוצאה מכך, איתמר בן גביר מעוצמה יהודית יישאר במקום השביעי ברשימה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

החלטת בג"צ התקבלה ברוב של שניים מול אחד, כשהשופטים נעם סולברג ומני מזוז הצביעו נגד העתירה, בעוד השופט אלכס שטיין היה בעד קבלתה. השופט סולברג נימק את עמדתו בכך שחוק הבחירות לכנסת אינו מאפשר לערוך תיקונים ברשימה, ויצירת הסדר חוקי מקיף וממצה בעניין זה היא מלאכה שלבית המשפט אין את הכלים המתאימים לעשותה.

"השלם גדול מסך כל חלקיו", סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"פעם אחרונה שבג"צ מחליט עלינו" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

מנגד, השופט שטיין סבר כי בחוק הבחירות לכנסת קיימת לקונה באשר לאפשרות לתקן את הרשימה שאחד ממועמדיה נפסל, ולכן ועדת הבחירות מחויבת לתת למפלגה במקרה זה את האפשרות לבצע שינויים.

בתגובה להחלטה, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תקף בחריפות את בית המשפט העליון. "זו הפעם האחרונה שבג"ץ מחליט עלינו", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "בפעם הבאה אנחנו נחליט על בג"ץ. זו התחייבות"

בן ארי. למרות שנפסל, אין שינויים ברשימה (צילום: חדשות)
בן ארי. למרות שנפסל, אין שינויים ברשימה | צילום: חדשות

"השופט מלצר התאהב בפרוצדורה וזנח את המהות"

לפני כשבועיים, בעקבות פסילת התמודדותו של מיכאל בן ארי על-ידי בג"ץ, פנו באיחוד מפלגות הימין לוועדת הבחירות המרכזית של הכנסת בבקשה לעדכן את מיקומו של נציג מפלגת עוצמה יהודית איתמר בן גביר ברשימה לכנסת ממקום 7 למקום 5.

במכתב לוועדת הבחירות, ביקשו ראשי איחוד מפלגות הימין להתחשב במצב המשפטי שנוצר בעקבות החלטת בית המשפט העליון ולאפשר עדכונים ברשימה. אולם כשבוע לאחר מכן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית חנן מלצר הודיע כי הוא דוחה הבקשה בטענה וכי אין בכוחו לערוך שינויים ברשימות לאחר שהוגשו לוועדה.

מלצר יוחלף בעיצומה של מערכת הבחירות (צילום: החדשות)
יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר | צילום: החדשות

"לאחר עיון בבקשות, ובעמדת היועמ"ש", הסביר אז מלצר. "חוששני שאין בידי להיעתר, שכן לא איתרתי כל מקור סמכות בדין המקנה לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת או לעומד בראשה לערוך שינויים ברשימות המועמדים לאחר שאלה הוגשו ואושרו כדין".

באיחוד מפלגות הימין הגיבו בביטול להחלטת השופט והבטיחו לעתור לבג"צ: "כצפוי השופט מלצר התאהב בפרוצדורה וזנח את המהות. לצערנו גם הוא יישר קו עם עמדת מנדלבליט שיישר קו עם עמדת שי ניצן. אנחנו נעתור לבג"ץ כדי שגם השופטים יישרו קו".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו