פחות משלושה שבועות לבחירות, נראה שהקרב על האליפות יוכרע דווקא בתחתית הטבלה: בעוד בליכוד ובכחול לבן מתחרים על הבכורה, כנראה שמה שיקבע את זהות המנצחת יהיו דווקא מפלגות הנישה. גם הפעם, כמו בכל מערכת בחירות, שורה של מפלגות קטנות עם אידיאולוגיה ברורה ותקווה אמיתית, ינסו להיות ההפתעה הגדולה. המשותף לכל המפלגות האלה: הסיכוי שלהן לעבור את אחוז החסימה - אפסי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בכל מערכת בחירות ישנן לא מעט מפלגות נישה, אך הפעם נשברו כל השיאים: 47 רשימות אושרו על ידי ועדת הבחירות המרכזית - 60% יותר מממערכת הבחירות הקודמת. כל מפלגה כזאת שמתמודדת, רק מגבירה את הסיכויים שעוד רשימות לא יצליחו לעבור את אחוז החסימה.

הוותיקה שבהם היא מפלגת הגמלאים: יש לה היסטוריה ארוכה של ניסיונות - יותר מ-20 שנה. לרוב היא ראתה את אחוז החסימה מלמטה, כשיוצא דופן היה התקדים של 2006, אז הצליחו להכניס שבעה חברי כנסת ושני שרים לממשלת אולמרט.

הפעם הם באים לזעזע, ותחת השם החדש "אחריות למייסדים" הם יוצאים עם סרטון תעמולה מושקע שמציג זוג מזדקן רוקד לצלילי התקווה בקצב הוואלס - עד שמגיע מתנקש חמוש ברובה ודגל ישראל ושם את הקשישים על הכוונת. "אנחנו נדאג שזה ייפסק", הם אומרים בכעס ובייאוש. "לא נהיה קישוט בשום מפלגה, אין ייצוג אמיתי", משיב דוד ביטון, יו"ר מטה הבחירות של המפלגה, כשנשאל מדוע הם לא מצטרפים למפלגות חברתיות קיימות.

מפלגת הברסלבים (צילום: החדשות)
מפלגת הברסלבים | צילום: החדשות

מוכרת יותר בעולם היא מפלגת "הפיראטים", תנועה עולמית שחבריה מכהנים בלא מעט פרלמנטים ומקדמים את חופש הפרט. הם מאמינים בדמוקרטיה ישירה, שבמסגרתה יכול הציבור להצביע דרך האינטרנט בשלל נושאים. זאת מערכת הבחירות השלישית שנועם כוזר, יו"ר המפלגה, רץ לכנסת במסגרת הפיראטים. "הסיכויים כמעט אפסיים כרגע", הוא אומר. "אבל חשוב להשמיע עוד קולות, אני לא מזדהה עם אף דבר בכנסת".

תנועה מוכרת ופופולארית מאוד הם הברסלבים - אך כנראה שרבי נחמן יישאר גם הפעם מחוץ לכנסת. "אנחנו המפלגה הכי תמימה מדינת ישראל, כולם מושחתים", אומרת נחמה דר, מס' 2 ברשימת "נ נח הרשימה הממלכתית - תרימו את הראש" שבטוחה שהפעם הם יצליחו להכנס לכנסת. לדבריה, ערך המוסף שלהם זה ה"תום והיושר" והיא מאמינה כי הם יכולים לעשות את השינוי. "זאת תחילה של מהפכה ושל גאולה" אומר משה אופיר, מס' 8 ברשימה.

המדינה "מחסלת" קשישים (צילום: החדשות)
המדינה "מחסלת" קשישים | צילום: החדשות

עורך הדין קובי כשדי ובתו דנה מתכננים להסתער על ליבו של הבוחר הישראלי למען קופי חוות מזור ובעלי החיים. כשדי, יו"ר מפלגת "צדק לכל" בטוח גם הוא שהם יהיו הפתעת הבחירות. עם סרטון תעמולה קורע לב, כשקופי חוות מזור ברקע, הם ינסו להכניס בפעם הראשונה מפלגה שמקדמת באופן מלא את זכויות בעלי החיים.

קל להגיד שאנשי מפלגות הנישה נואשים או הזויים, אך במציאות השברירית של 2019 בזמן שמפלגות כמו מרצ או ישראל ביתנו מסתובבות סביב אחוז החסימה, חלוקה אחרת של המנדטים יכולה לשנות דרמטית את המפה הפוליטית בישראל.