ועדת הבחירות לכנסת ה-21 מתכנסת היום (רביעי) כדי לדון בעתירה שהגישו מרצ והתנועה הרפורמית כנגד מועמדותם של חברי "עוצמה יהודית" לכנסת. מסתמן כי מפלגת ישראל ביתנו תצביע נגד הפסילה, ובמפלגת כולנו מתכוונים להיעדר מהדיון. המשמעות: צפוי רוב קטן נגד הפסילה. ההחלטה שתתקבל צפויה לעבור לדיון בבג"ץ: אם בן ארי ייפסל, ההחלטה תעבור לדיון בבית המשפט העליון. אם הרשימה תיפסל, הדיון בביהמ"ש יתקיים על בסיס עתירה בנושא.

לקריאת המלצת היועמ"ש הקוראת לפסול את מיכאל בן ארי מריצה לכנסת לחצו כאן

הד"ר מיכאל בן ארי,  שמועמד מטעם מפלגת "עוצמה יהודית" ושובץ במקום החמישי ברשימת "איחוד מפלגות הימין", נאם בדיון בוועדת הבחירות לכנסת והשמיע את טענותיו הנגדיות לעתירה נגד מפלגתו. "אני האיש המסוכן כאן? אדוני השופט, אנחנו הולכים ללוויות, בזו אחר זו. אנחנו הגזענים?", אמר בן ארי. "אנחנו אלה שצריך להוציא מהכנסת כדי לא להשמיע את קולנו? בוא נשתיק את הצופר הזה ונקרא לזה גזענות. לקחו אמירות והוציאו מהקשרן".

ועדת הבחירות לכנסת ה-21 (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש90, חדשות)
חברי ועדת הבחירות | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש90, חדשות

"רבותיי, אני לא גזען. וודאי וודאי לא אשמות נוראיות, מכוערות" טען בן ארי. "שמעתי אתמול את יו"ר הכנסת אומר שאני רוצה לכבוש את ערב הסעודית ויזרוק את כל הערבים מהארץ. טוב שלא אמרו שבן ארי רוצה להוריד את הירח ולהוריד שלג באילת". בן ארי גם אמר על הרב כהנא: "הוא היה אדם נפלא, השם יקום דמו".

הוא תקף את ההאשמות נגדו ונגד חבריו. "יש פה באופן שיטתי הוצאת הדברים שלי מהקשרם, באופן שיטתי. פעלתי למען עם ישראל במסירות נפש", אמר. אמרתי במפורש שמי שנאמן שיישאר פה אבל רק מי שנאמן באופן מוחלט למדינת ישראל. מי שלא נאמן, צריך להחזיר למדינות המוצא שלהם".

בן ארי התייחס באופן ממוקד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ואמר שהוא הוציא את הדברים מהקשרם. "אתם מוציאים דברים מהקשרם. אנחנו צריכים להוציא לרוצחים את החשק, לפגוע ביהודים", אמר. "גם גנץ אמר את זה. אנחנו מדברים על הרתעה, על מעטפת שצריכה להבין שלא צריך להיות חלק מהדבר הזה, אלו ציטוטים שלי".

"באופן שיטתי מוציאים את הדברים שלי מהקשרם"

"המדינה סוגרת את העיניים ואני מציף את הבעיה, האם זה אסור?", טען בן ארי. "בתופעה של איחוד משפחות מכניסים לכאן אזרחים מעזה ומחברון. אני מנסה להזהיר רבותיי, אם אנחנו חפצי חיים חייבים להחזיר את ההרתעה. אני מביא את הדוגמאות, הייתה מדיניות חיסולים בישראל, לגיטימית, שמשום מה נשכחה. אני רוצה להתריע על זה. לי כאיש ציבור אסור לדבר על זה?", אמר בן ארי בתגובה לטענות סביב אמירותיו. בן ארי אמר כי הוא "לא שונא ערבים", אך הדגיש כי "הנפת דגל של מי שחותר תחת מדינת ישראל צריכה להיות לא חוקית".

בפתח הדיון התעמתו איתמר בן גביר וח"כ סתיו שפיר שלאחר מכן עלתה לנאום, וטענה כי יש זהות מלאה בין עמדות בן-ארי ובן-גביר לבין עמדותיו של כהנא. "הם בעלי אידיאולוגיה רצחנית שמסיתה לגזענות ושוללת את אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה בדיון. "כפי שהוועדה פסלה את כהנא בעבר, חובה עליה לפסול אותם היום". שפיר, אחת מהעותרות נגד מועמדי "עוצמה יהודית", הוסיפה: "מדובר על אנשים שמחנכים לגזענות, עמדותיהם מזכירים תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית ובעיקר בקרב בני עמנו. לא מדובר בעניין פוליטי".

שפיר סיכמה את טיעוניה בדיון: "כנכדה לניצולי שואה, אני מתביישת לראות אנשים שחותרים ככה תחת יסודותיה היהודיים, הדמוקרטיים והציוניים של ישראל. החובה ההיסטורית של כולנו כעת לעמוד כנגד מי שמנסים לפגוע בעם שלנו. החובה להכריע שמקומם של אנשים שמסיתים לגזענות איננו בבית המחוקקים".

אחרי שפיר, עלה עו"ד איתמר בן גביר להגיב לאישומים והוא שב על דבריו שלפיהם מאיר כהנא מנהיג תנועת כ"ך, שנפסלה בתקופתה מהתמודדות לכנסת, צדק בדבריו ו"היה מנהיג". "לא היינו מגישים חוק שמדבר על הפרדה בחוקים", פירט בן גביר על האידיאולוגיה של מפלגתו "עוצמה יהודית" באשר ליחס לאזרחי ישראל הערבים. "אנחנו לא מכלילים את כל הערבים - כתבנו ואמרנו את זה". בן גביר תקף את העובדה שייחסו לו ולעמיתו מיכאל בן ארי אמירות של כהנא מלפני 30 שנה.   

עימות עם פריג', היום (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות)
עימות עם פריג', היום | צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות

השופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות ומנהל הדיון, פנה בפתח הדיון לחברי הועדה, נציגי המפלגות, וביקש מהם שלא להצביע רק על פי העמדה הפוליטית: "ההחלטה לאחר מכן תגיע לביהמ"ש העליון ואחר כך תתקפו גם אותם. אם תנהגו על פי מה שמתבקש, לא תצטרכו לתקוף אחר כך את העליון".

הדיון עצמו נפתח, איך לא, במהומה וצעקות. איתמר בן גביר עלה לשאת דברי פתיחה וביקש ארכה לעיין בהחלטת היועמ"ש. בזמן זה, ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ החל לכנות אותו "גזען", וזה בתגובה קרא "לך למרמרה". משתתפים נוספים בדיון קראו לעבר פריג' "בסוריה לא היית יכול לדבר ככה". פרג' זעם, וזמן קצר לאחר מכן יו"ר הוועדה הורה על הפסקה של חצי שעה בדיונים.

בהחלטת היועץ המשפטי שפורסמה אמש, נכתב כי "עיקר המשקל ניתן לדברים אשר נאמרו בקולו של בן-ארי, בסרטונים שונים בעת האחרונה, שחלקם אף הועלו לעמוד הפייסבוק של 'עוצמה יהודית'. שורה של ציטוטים המפורטים בעמדה מלמדים באופן מובהק כי בן-ארי מסית לליבוי יצרים שיטתי על יסוד לאומי-אתני נגד האוכלוסייה הערבית, באופן המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום".

ח"כ ביטן וח"כ סמוטריץ' (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות)
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות

מנדלבליט הוסיף: "בן-ארי קורא לשלילה אלימה של זכויות האוכלוסייה הערבית, לביזוי שיטתי ומכוון של האוכלוסייה הערבית, המאובחנת כמובן לפי יסוד לאומי-אתני, כ'אומה רצחנית', 'בעלי אופי בוגדני ורצחני', אנשים שמבינים 'רק כח', וכיו"ב. מכלול מתמשך וחמור זה, מלמד כי יש הצדקה לפסילת בן-ארי, הכל על-פי ההגדרות המדויקות שקבעה הפסיקה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו