1079303 (צילום: חדשות)
האיחוד במרכז. תמונה ראשונה | צילום: חדשות

חתני האיחוד במפלגות המרכז שהוכרז לפנות בוקר (חמישי) ניסו לשדר ממלכתיות ואחריות בהודעה שבישרו על המפץ הפוליטי. עם זאת, כשההתרגשות תרד, ובקבוקי השמפניה יתייבשו, ארבעת הגדולים יצטרכו לענות על כמה שאלות שבינתיים - נשארו פתוחות. חלק מהדברים נדע עוד היום, וחלק ניאלץ לגלות בשבועות הקרובים. בינתיים, ועד שנגלה את התשובות לשאלות, לפיד פרסם בעמוד האינסטרגם שלו תמונה ראשונה של כל הרביעייה ביחד והוסיף את הכיתוב: "מאוחדים. כך נראית אחריות לאומית. כי הגיע הזמן לשנות". גם גנץ פרסם את התמונה בעמוד הפייסבוק שלו והוסיף את הכיתוב: "מאוחדים. יאיר, בוגי, גבי. בשבילנו ישראל לפני הכל".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הדברים שברורים הבוקר הם הסכם הרוטציה בין לפיד וגנץ לפיו הרמטכ"ל לשעבר יהיה הראשון לעמוד בראש - במשך שנתיים, ומיד אחריו לפיד - למשך שנה וחצי.

עיקרי ההסכם בין גנץ ולפיד (צילום: חדשות)
השאלות הפתוחות | צילום: חדשות

סדר האישים ברשימה המשותפת ברור גם הוא: בראש הרשימה יעמוד יו"ר מפלגת חוסן לישראל - בני גנץ. במקום השני יעמוד יו"ר מפלגת יש עתיד - יאיר לפיד כשבמקום השלישי יעמוד יו"ר מפלגת תל"מ - בוגי יעלון. יסגור את רשימת ארבעת הגדולים ושלושת הרמטכ"לים, הרכש הפוליטי החדש - גבי אשכנזי. במקום החמישי יוצב יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

גנץ: "לא נתון לסחיטה" (צילום: קובי ריכטר / TPS, חדשות)
סדר הרשימה ישתנה? גנץ | צילום: קובי ריכטר / TPS, חדשות
יתווסף שם נוסף? (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
יתווסף שם נוסף? | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

נושא נוסף שלפי שעה לא ידוע, אך צפוי להתברר בהמשך היום זו הרשימה של המפלגות המאוחדות. החמישייה הראשונה של הרשימה גברית לחלוטין ולפיכך צפויים ככל הנראה שיבוצים של נשים במקומות גבוהים יותר. בהמשך היום גם צפוי להתברר השם שיינתן לאיחוד בין שלושת המפלגות.

הפכו ליריבים. נתניהו-גנץ-יעלון (צילום: מתוך פייסבוק ראש ממשלת ישראל, חדשות)
הפכו ליריבים. נתניהו-גנץ-יעלון | צילום: מתוך פייסבוק ראש ממשלת ישראל, חדשות

כנראה השאלה הגדולה ביותר, עליה נישאר, ככל הנראה גם הבוקר ללא תשובות, היא האם הרשימה המשותפת הזו תסכים לשבת בממשלה תחת בנימין נתניהו.

לפנות בוקר הודיעו: יש איחוד

בתום משא ומתן שנמשך אל תוך הלילה - ראשי המפלגות חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם הודיעו הבוקר (חמישי) על איחוד. במסגרת ההסכם שהתגבש בין גנץ ולפיד, הוחלט על ריצה משותפת עם הסכם על רוטציה בין השניים. בנוסף, גבי אשכנזי יצורף למפלגה המאוחדת והוא ימוקם במקום הרביעי.

לפיד וגנץ. חוסר אמון (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
הודיעו על איחוד. לפיד וגנץ | צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת שתהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל", נמסר בהודעה שפורסמה אחרי החתימה על ההסכם. "מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים ביטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת".

קפץ לביצה הפוליטית. אשכנזי (צילום: חדשות)
קפץ לביצה הפוליטית. אשכנזי | צילום: חדשות

בהודעה נכתבו גם חלק מפרטי ההסכם: "סוכם על ריצה משותפת לראשות הממשלה בהסכם רוטציה. בני גנץ יהיה הראשון בהסכם ויאיר לפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. מתוך הכרה בחשיבות הרגע והמשימה הלאומית החליט גם רב אלוף (במיל') גבי אשכנזי להצטרף למפלגה החדשה. ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום".

בליכוד הגיבו לאיחוד בין המפלגות וטענו שיקימו ממשלת שמאל: "הבחירה ברורה: זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו