ראשי כחול לבן בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה בוגי יעלון מקיימים הערב (שני) מסיבת עיתונאים שבה הם קוראים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הגילויים החדשים בפרשת הצוללות (תיק 3000). "16 מיליון שקלים הלכו לכיס של נתניהו מחברה הקשורה ישירות לעסקת הצוללות", אמר גנץ. "זה אובדן אמון מוחלט במנהיגות, זהו שבר שלא ניתן לאיחוי".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לשאלת כתב החדשות, מה השתנה מהצהרתו בעבר על הפרשה, ענה גנץ: "אתה עומד על אחת האכזבות הגדולות שלי, אני מתאכזב לגלות עובדות חדשות ונוספות שלא הכרתי במועד שבו אמרתי את הדברים. לא הכרתי שנתניהו קשור דרך חברות נוספות לעסקת הצוללות, לא הכרתי שנתניהו אישר את העסקה מאחורי הגב של האנשים האחרים ושלא על פי הנהלים שאני מכיר, ממש התאכזבתי לשמוע את הממצאים החדשים".

בנאומו אמר גנץ כי שבימים האחרונים התגלו פרטים חדשים וחמורים אודות עסקת הצוללות. "זו פרשת השחיתות אולי החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל", אמר והצהיר שכחול לבן יקימו ועדת חקירה בנושא. "אנחנו ניצבים בפניכם, 3 רמטכ"לים וחבר קבינט שהוסתר מהם שראש הממשלה מקבל כסף".

" (צילום: לע"מ, חדשות)
ארכיון | צילום: לע"מ, חדשות

גנץ התייחס גם לחשיפה כי רה"מ אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללת מתקדמות למצרים: "זאת בלי שאף אחד, מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך. נתניהו הכחיש זאת - הוא שיקר, פשוט שיקר. זאת גם פגיעה באמון הציבור והמערכת וגם פגיעה בביטחון".

גם משה (בוגי) יעלון, שר הביטחון בתקופת אישור עסקת הצוללות ומספר 3 ברשימת "כחול לבן" התייחס לגילויים החדשים. "ביבי מה גרם לך לדרוש באוג' 2015 להעלות את מספר הצוללות ל-9 בניגוד לעמדת כל גורמי המקצוע", תהה יעלון. "קיבלת תשובה מראש המל"ל דאז יוסי כהן שדרישתם היא 5 צוללות. מה גרם לך לאשר לגרמניה למכור צוללות למצרים?".

מספר 2 ברשימת כחול לבן, יאיר לפיד הפנה לראש הממשלה 5 שאלות. "כמי שהעיד בפרשת הצוללת וניהל חלק מהמשא ומתן עם הממשלה הגרמנית, זאת פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה ונתניהו עומד במרכזה", אמר. "לא יהיה מנוס, הוא ייחקר, ויש חמש שאלות, שנתניהו יהיה חייב לגביהן תשובה". 

גנץ נגד נתניהו (צילום: פלאש 90, חדשות)
גנץ: "נתניהו איבד את זה" | צילום: פלאש 90, חדשות

"למה קיבלת 16 מיליון שקל מחברה שסחרה עם טיסנקרופ בזמן שאתה מנהל מו"מ?", שאל לפיד. "איך קרה שמבין עשרות חברות סחרת בחברה הזו? למה שיקרת ואמרת שלא אישרת את עסקת הצוללות עם מצרים כשכן אישרת? למה הסתרת שאישרת את העסקה המצרית משר הבטחון וכל גורמי המקצוע? איך יכול להיות שלא ידעת ששני האנשים הכי קרובים אליך, המשפחה שלך, מקבלים עמלות במיליוני יורו על עסקת הצוללות והספינות שאותה אתה אישרת באופן אישי?".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברים שנאמרו: "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שקל אחד מעסקת הצוללות. רק לפני שנה גנץ עצמו אמר שהוא משוכנע שלא הייתה שום שחיתות ברכש הצוללות. עכשיו לפיד וגנץ בפאניקה מהמחדל של גנץ, אז הם מקדמים עלילת דם שנועדה להסיט את תשומת הלב מהמבוכה הגדולה בכך שגנץ לא הצליח לשמור אפילו על הטלפון שלו. הציבור לא קונה את הקשקוש שלהם. אם צריך לחקור משהו זה את השיחות הסודיות של לפיד עם נוני מוזס, את התנהלותו של אשכנזי בפרשת הרפז ואת המיליונים שגנץ קיבל מהמשטרה ללא מכרז".

מתי ידעה המשטרה על מניות נתניהו?

במסגרת חקירת פרשת 1000, קבלת המתנות וטובות ההנאה - בדקו החוקרים את ציר נתניהו ובן דודו נתן מיליקובסקי, שהעניק לו סיגרים ומתנות שונות. החוקרים בדקו את טיב הקשר ביניהם: האם מדובר בקשר משפחתי או קשר עסקי. אז גילו החוקרים את עסקיהם המשותפים – בעלות על מפעל לייצור מרכיבים לתעשיית הפלדה ומאוחר יותר שותפות עסקית עם "גראף-טק", תאגיד בינלאומי שמספק מרכיבי פלדה בין היתר לטיסנקרופ – יצרנית הצוללות.

אתמול פורסם במהדורה המרכזית כי גם חוקרי המשטרה וגם בפרקליטות ידעו על האחזקות של נתניהו בעסקי הפלדה, עוד לפני שנפתחה חקירת תיק הצוללות. גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אמר לחדשות "ידענו הכל", אך הוא הוסיף כי הקשרים הללו לא נחקרו בזמן אמת, כשתיק 3000 העמיק. כעת, כשהדברים נחשפו בהודעה שהוציאה ועדת ההיתרים לפני שלושה שבועות, הפרקליטות הודיעה שהיא "לומדת את הנושא". נושא שכאמור היה מוכר לה, עוד בזמן אמת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו