ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הלילה (בין שלישי לרביעי) לתשדיר שהוציא הליכוד אמש, בו נעשה שימוש בתמונות קבריהם של חללי צה"ל. טרם המראתו למוסקבה, אמר נתניהו כי הוא "הזדעזע" מהסרטון וכי הורה "לבדוק מי עשה את זה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני ראיתי את הסרטון הזה והזדעזעתי. מיד התקשרתי וביקשתי להסיר אותו", אמר נתניהו בטרם עלה למטוס. "ביקשתי גם לבדוק מי עשה את זה ואיך זה קרה ולהרחיק את מי שעשה את זה מהקמפיין. אני מבין ללב המשפחות משום שאני חלק מהן. כבר 43 שנים אני עולה לקברו של אחי יוני ז"ל".

דרישה לפסילת שם מפלגתם של גנץ ולפיד (צילום: החדשות)
"הכתם ילווהאותך כל החיים". גנץ ולפיד | צילום: החדשות

מוקדם יותר פרסם מטה הליכוד מספר הבהרות והתנצלויות, וכן נודע כי יוצרי התשדיר הושעו מתפקידם. הסרטון שודר בעמוד הפייסבוק "הליכוד טי.וי", ונראה בו הקריין אבישי עברי מזהיר כי "גנץ זה שמאל ושמאל זה מסוכן", כשמאחוריו מוקרנות תמונות של קברים של חללי צה"ל וזירות פיגועים, רובם מהשנים האחרונות.

עברי, לשעבר עיתונאי בתאגיד השידור "כאן" שהתפטר כדי לעבוד בקמפיין הבחירות של הליכוד, טען בתשדיר כי ממשלה בראשות גנץ תיכנע ללחץ בין-לאומי ותחזיר שטחים לערבים ובכך הטרור יגבר. "גנץ כמובן לא יגיד את זה", המשיך. "הוא האדם הראשון שרץ לראשות הממשלה בלי לגלות לציבור במה הוא מאמין. לרשימה שלו ליקט גם שמאלנים וגם עלי תאנה ימנים, כך שאף אחד לא יכול לדעת מה האמת".

"לך תתנצל בפני המשפחות מיד"

זמן קצר אחרי שידור הסרטון בפייסבוק נשמעה ביקורת חריפה מצד ראשי "כחול-לבן" על השימוש בקברי חיילים בתשדיר בחירות. "חיילי צה"ל שנפלו בקרב ובני משפחת השכול לא דמיינו שראש ממשלה ישתמש בהם לסרטוני קמפיין פוליטי", צייץ בני גנץ. "נתניהו, לך תתנצל בפני המשפחות מיד, או שהכתם הזה ילווה אותך כל חייך. תתבייש נתניהו".

אבי גבאי פורש (צילום: החדשות)
"עד כאן ביב". אבי גבאי | צילום: החדשות

שותפו להנהגת המפלגה, ח"כ יאיר לפיד, צייץ: "לא יאומן עד איפה אפשר לרדת בשביל קמפיין פוליטי. הפגיעה של הליכוד ונתניהו במשפחות השכולות שהקריבו את היקר להן מכל בשביל מדינת ישראל היא בושה וחרפה".

גם משה יעלון, שר הביטחון לשעבר ובכיר בכחול-לבן, האשים את נתניהו בריסוק החברה הישראלית לצורך הישרדות פוליטית. "אסור, פשוט אסור שזכרם של חללי מערכות ישראל וכבוד משפחת השכול המאחד את כולנו מאז ומתמיד יהיה כלי בקמפיין פוליטי גם כשמצבו המשפטי והציבורי של נתניהו קשה. נתניהו מחריב את הממלכתיות על מזבח ההישרדות! חרפה כזו עוד לא ראינו, די! הגיע הזמן למנהיגות אחרת!".

כעבור פחות מחצי שעה נתניהו פרסם תגובה נוספת: "מיד כשדווחתי הערב על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה. כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז"ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות".

יו"ר העבודה אבי גבאי קרא גם כן לנתניהו להתנצל. "עד כאן ביבי", צייץ גבאי בטוויטר. "לחלקות הצבאיות אתה לא מכניס את הטינופת שלך. תתנצל בפני גנץ והמשפחות".

חבר מפלגתו ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ צייץ: "בליכוד אבדה הבושה. הקמפיין החולני והפופוליסטי שמשתמש בשכול מראה על אבדן עשתונות ודרך מקולקלת ומסוכנת. חללי צה"ל לא יכולים לזעוק נגד הזוועה הזאת אבל עם ישראל כולו יעשה זאת. אולי זה הרגע בו ראש הממשלה ייתן דעתו על ההשלכות הצפויות של הברית עם יורשי כהנא".

"שום דבר לא יוצא בלי אישור נתניהו". חזן (צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות)
"שום דבר לא יוצא בלי אישור נתניהו". חזן | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות

יו"ר מרצ תמר זנדברג ציינה: "אני רק רוצה לציין שהפרנזטור בדבר המחליא הזה שיתף רק אתמול ציוץ שמגלה הבנה לטבח גולדשטיין".

פוליטיקאים בימין בכלל, ובליכוד בפרט, נאלמו לאור התשדיר מלבד ח"כ אורן חזן שפרש ממפלגת השלטון ומתמודד בבחירות לכנסת במפלגה עצמאית. "אדוני ראש הממשלה, הפעם הגזמת", מסר חזן. "אתה באמת חושב שכולם טיפשים?! הייתי שם לידך. שום דבר לא יוצא בלי אישור אישי שלך. אז במקום לחפש אשמים תתנצל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו