השאלות הפתוחות. גנץ-לפיד-אשכנזי (צילום: חדשות)
רצים ביחד | צילום: חדשות

בתום משא ומתן שנמשך אל תוך הלילה - ראשי המפלגות חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם סיכמו הבוקר (חמישי) על איחוד. במסגרת ההסכם שהתגבש בין גנץ ולפיד, הוחלט על ריצה משותפת עם הסכם על רוטציה בין השניים. בנוסף, גבי אשכנזי יצורף למפלגה המאוחדת והוא ימוקם במקום הרביעי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת שתהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל", נמסר בהודעה שפורסמה אחרי החתימה על ההסכם. "מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים ביטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת".

מספר 4 ברשימה המאוחדת: גבי אשכנזי (צילום: חדשות)
מספר 4 ברשימה המאוחדת: גבי אשכנזי | צילום: חדשות
צפו בדברי בני גנץ (צילום: רויטרס, חדשות)
המחלוקת מגיעה דווקא מצדו של גנץ | צילום: רויטרס, חדשות

בהודעה נכתבו גם חלק מפרטי ההסכם: "סוכם על ריצה משותפת לראשות הממשלה בהסכם רוטציה. בני גנץ יהיה הראשון בהסכם ויאיר לפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי. מתוך הכרה בחשיבות הרגע והמשימה הלאומית החליט גם רב אלוף (במיל') גבי אשכנזי להצטרף למפלגה החדשה. ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום".

חוגגים עוד איחוד. גנץ ויעלון (ארכיון) (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
חוגגים עוד איחוד. גנץ ויעלון (ארכיון) | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות
יגיעו להבנות עד סגירת הרשימות? (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
יגיעו להבנות עד סגירת הרשימות? | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על האיחוד בין "עוצמה יהודית" לבית היהודי מה שמגדיל את הסיכויים של הרשימה להיכנס לכנסת ה-22. נתניהו הגיע עם ראשי המפלגות להסכמה על בלוק טכני והבטיח לבית היהודי שריון ברשימת הליכוד ושני תפקידי שר.

בעד שוק חופשי, אך ללא מצע (צילום: החדשות)
נתניהו מרוצה מהאיחוד בימין | צילום: החדשות

משה (בוגי) יעלון, יו"ר מפלגת תל"ם שהתאחדה עם הרשימה של גנץ, ביקר את האיחוד בימין. "רוצים להכניס לתוך הממשלה הבאה כהניסטים", אמר בחוג בית שקיים אמש. "אני בטוח ששמיר, בגין וז'בוטינסקי מתהפכים בקברם. זה מה שרצינו? שכהניסטים שהדגל שלהם הוא מוות לערבים הם יובילו את מדינת ישראל? למה עושה את זה נתניהו? הישרדות פוליטית".

עוצמה יהודית - מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, איתמר בן ג (צילום: אמיר לוי / פלאש 90, חדשות)
קרובים מתמיד לכנסת. עוצמה יהודית | צילום: אמיר לוי / פלאש 90, חדשות

לוי: רצה לבד, גנץ נכשל באמינות

עד לפני זמן קצר אורלי לוי אבקסיס עדיין האמינה שהיא תוכל להתאחד עם מפלגת "חוסן לישראל", אך אמש היא הודיעה סופית כי היא תרוץ לבד בבחירות ותקפה בחריפות את התנהלותו של גנץ ומפלגתו: "אנשיו תדרכו נגדי והוא מילא פיו מים והחריש". מחוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה".

יו"ר גשר אורלי לוי (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
"רצה לבד, גנץ נכשל באמינות". לוי | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

לוי פירטה את השתלשלות המשא ומתן עם גנץ. "עליי להבהיר: רעיון החיבור גשר-חוסן לישראל הועלה בפניי על ידי מר גנץ בפגישתנו הראשונה", פתחה יו"ר גשר את ההודעה שמסרה. "בשיחות שקיימנו לאחר מכן, בחנו את עמדת כל צד לגבי הנושאים המרכזיים לרבות הנושא החברתי שהוא כידוע הבסיס הרעיוני של מפלגת גשר. יו"ר חוסן לישראל הביע את הסכמתו לכך שנושא זה יהווה את אחד היסודות עליו תוקם השותפות בינינו".

לוי-אבקסיס נשארה מחוץ לאיחוד (צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות)
לוי-אבקסיס נשארה מחוץ לאיחוד | צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות

"עם קבלת הצעות קונקרטיות שהוגשו לי בכתב מטעם חוסן לישראל סיכמנו מר גנץ ואני על הקמת צוות משותף לסיכומים", הוסיפה לוי. "צוות זה קיים דיונים בכל הנושאים והגיע להסכמות. הסכמות אלה שהוגשו לנו, למר גנץ ולי כללו את העמדה המשותפת שמחייבת את שתי המפלגות וכן את המקומות שיוקצו לגשר ברשימה המשותפת לכנסת. לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בנינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות".

לוי ביקרה בחריפות את התנהלות המפלגה. "מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן", תקפה. "כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות. חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים. חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא - מוזרה והזויה".

יו"ר גשר סיכמה את המכתב והודיעה על סיום המגעים: "לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאינני לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו