תשדירי בחירות עם כוכבית: הם מגיעים אלינו שבועיים בדיוק לפני יום הבוחר, רבים טוענים שהם בכלל לא משפיעים על החלטתם למי להצביע - ובכל זאת, תשדירי תעמולת הבחירות עדיין איתנו ויעלו לאוויר הערב (שלישי). אלא שיש תשדירים שלא זכו להיחקק בתודעה שלנו מהסיבות שיוצריהם התכוונו אליהם - תשדירים שוועדת הבחירות המרכזית פסלה לשידור.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות   

בשני מקרים הסיבה לפסילת תשדיר בחירות הייתה ביזוי ההמנון הלאומי והדגל: בתשדיר של מפלגת חירות לקראת הבחירות לכנסת ה-16, הושמע ההמנון הפלסטיני ברקע "התקווה", ודגל ישראל המונף מעל הכנסת הוחלף בדגל הפלסטיני. יושב ראש ועדת הבחירות קבע שמדובר ב"ביזוי שעלול להוביל להסתה". בבחירות לכנסת ה-19, נפסל תשדיר דומה של מפלגת בל"ד, בו נראו דמויות מצוירות של ח"כים מהימין שרות את "התקווה" לצלילי לחן ערבי.

תשדירי התעמולה שנפסלו לשידור (צילום: מתוך תשדיר חרות, 2003, חדשות)
צילום: מתוך תשדיר חרות, 2003, חדשות

בבחירות לכנסת ה-17, נפסל תשדיר של "שינוי" שפגע קשות בציבור החרדי: בתשדיר נראה מצביע חילוני בדרכו לקלפי, כשעל רגליו נתלים חרדים - ומנסים למנוע ממנו לממש את זכותו הדמוקרטית. כשהוא מגיע לקלפי ומצביע לשינוי - החרדים "מתפוגגים" ובמקומם עולה עשן שחור ונשמעים קולות נפץ. נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרון ברק, אף טען שהסרטון מכיל מוטיבים אנטישמיים.

תשדירי התעמולה שנפסלו לשידור (צילום: מתוך תשדיר שינוי, 2006, חדשות)
צילום: מתוך תשדיר שינוי, 2006, חדשות



וזו לא הפעם היחידה בה סוגיות של דת ומדינה עוררו מחלוקת קשה בתשדירי הבחירות: ב-2003 הפיקה ש"ס סרטון שזכה לכינוי "כוכבית גיור", בו נישאים חתן וכלה ממוצא רוסי - אך לפני שטקס החופה מתחיל, החתן צריך "לשלוח פקס" למפלגת ישראל ביתנו ש"תכשיר" את הנישואין ותהפוך את הכלה ליהודייה. רבים גינו את הסרטון שכינו "גזעני" - ויו"ר ועדת הבחירות הורה להסירו.

תשדירי התעמולה שנפסלו לשידור (צילום: מתוך תשדיר ש"ס, 2003, חדשות)
צילום: מתוך תשדיר ש"ס, 2003, חדשות

במערכת הבחירות האחרונה עורר תשדיר "הליכוד" סערה גדולה לאחר שעובדי רשות השידור והנמלים הושוו בו ללא פחות ממחבלי חמאס - כשהמשותף לכולם הוא ש"ניזוקו מהישגי נתניהו". בסרטון כיכב גם ראש הממשלה עצמו. בליכוד מיהרו להתנצל וטענו שהסרטון נעשה בהומור, אך הוא לא שודר יותר עקב הביקורות הקשות.

תשדירי התעמולה שנפסלו לשידור (צילום: מתוך תשדיר הליכוד, 2015, חדשות)
צילום: מתוך תשדיר הליכוד, 2015, חדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו