1077494 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

השבוע הדרמטי של הבחירות: ביום חמישי הקרוב יסגרו הרשימות של המפלגות הרצות לבחירות באפריל ומפץ פוליטי מאסיבי עדיין לא קיבלנו. מהמגעים בין חוסן לישראל ויש עתיד, ועד איחודים ריאלים יותר או פחות בימין ובשמאל -  מפת האיחודים האפשריים לקראת הבחירות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

כבר מחר, בשני, יש עתיד תפרסם את הרשימה ולפיד צפוי לנאום. על פי ההערכות בנאומו, ברגע האחרון, יקרא יו"ר המפלגה לאיחוד. במקביל, ככל הנראה, ימשיכו המגעים בינו לבין בני גנץ, מגעים שמתנהלים בארבע עיניים. הבעיה - גנץ חוזר ממינכן רק ביום שני כך שלכאורה יש רק 48 שעות למגעים.

הלו"ז של השבוע הדרמטי (צילום: החדשות)
הלו"ז של השבוע הדרמטי | צילום: החדשות

ביום שלישי אותו דבר יקרה ברשימת חוסן לישראל - תל"ם, שם יגישו רשימה של 40 שמות לריצה לכנסת. ברביעי על כל המפלגות להגיש את הרשימות ובחמישי הן נסגרות. למרות זאת, יכול להיות ולמפלגות החדשות יש פחות זמן ממה שנראה. אם מפלגה כמו חוסן רוצה אותיות אטרקטיביות בקלפי היא צריכה להתייצב בין הראשונים.

המו"מ התקוע בין לפיד לגנץ

למרות הצהרות חברי הכנסת מצד יש עתיד על כך שלא יתקיימו מגעים עם חוסן ללא הבהרות על "סוגיות מהותיות", נראה כי לא שם המחלוקת העיקרית בין המפלגות. נושא המקום הראשון ברשימה הוא שיא המחלוקת בין הרשימות. לפיד לא יסכים על רוטציה בתפקיד הראש. כמו כן מבחינתו הוא לא הקים את מפלגתו לפי 7 שנים כדי לשלב אותה בשיטת "ריצ'רץ'" עם מפלגת חוסן הטריה.

מן הצד השני, לבני גץ אין שום סיבה לתת את הרוטציה ליש עתיד שכן מפלגתו היא זו שמביאה את המנדטים לפי הסקרים. כך שנראה כי המגעים בין שתי המפלגות הגיעו לעצירה, אך דבר לא ידוע והכל יתבהר בהמשך השבוע.

אורלי לוי-אבקסיס (צילום: החדשות)
צריכה מגשר למו"מ | צילום: החדשות

חוסן לישראל - גשר

מצידה של אורלי לוי אבקסיס עמימות מה - רשימתה לא ברורה, פרט לפרופ' יפעת ביטון וחגי רזניק כמעט ולא ידוע כלום מצד מי שחרטה על דגלה את המאבק החברתי. אך חבירתו של יו"ר ההסתדרות ניסנקורן לחוסן מהווה מכה בכנף ליכולת המיקוח והאטרקטיביות של אבקסיס בפני גנץ.

העבודה - מרצ

בין שתי המפלגות עדיין אין מגעים רשמיים, כשמשני הצדדים מתנערים ממהלך כמו זה. אך בשתי הרשימות שלא מצליחות להמריא בסקרים כשאחוז החסימה מאיים עליהן, ככל הנראה שוקלים את הצעד. על פי ההערכות צעירי מפלגת העבודה הם הכוח המושך לאיחוד. למרות זאת הקולות במרצ הרבה פחות אופטימיים.

האיחוד היחיד בימין עד כה (צילום: חדשות)
האיחוד היחיד בימין עד כה | צילום: חדשות

האיחוד הלאומי - בית היהודי

כבר בחמישי הכריזו שתי המפלגות על החבירה וריצה משותפת, זאת אחרי מו"מ ארוך ומייגע למדי. לא עברו יומיים וכבר אתמול נגלתה מחלוקת נוספת בין שני הראשים. רפי פרץ לא פסל ישיבה עם גנץ בעוד סמוטריץ' דחה קואליציה איתו בצורה חד משמעית. אז מצד אחד שמחים בשתי המפלגות בפרט ובימין בכלל על האיחוד ומצד שני חילוקי הדעות ניכרים.

לא כאן נגמרות הצרות של סמוטריץ': הבוקר טוען עו"ד איתמר בן גביר כי כבר ברביעי נחתם הסכם בין עוצמה יהודית לאיחוד הלאומי, אך סמוטריץ' חזר בו מההסכם. על פי אותו הסכם עוצמה הייתה אמורה לקבל את מקומות 4 ו-7 ברשימה, אך בסופו של דבר יו"ר האיחוד הלאומי חזר בו מההסכם.

לא עושים חיים קלים לרה"מ. כחלון וליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מה יעלה בגורלם? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כחלון ליברמן יברחו לליכוד?

למרות שכולנו הציגה בשבוע שעבר את חבריה החדשים לאחר בריחת השמות הגדולה בתחילת תקופת הבחירות, לא נראה שמפלגתו של כחלון מצליחה להרים ראש. בדומה גם אצל ליברמן נראה שלעבור את 5-6 המנדטים יהיה קשה. האם השניים יכנסו לרשימת הליכוד במקומות המשוריינים של ראש הממשלה ויו"ר המפלגה? ככל הנראה לא, אבל בבחירות כמו בבחירות אי אפשר לדעת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו