24 שעות אחרי נאום גנץ, והשיח הרב שעורר בציבור, אפשר להגיד שהוא עבר את המשוכה בהצלחה. השאלה היא עד כמה הנאום המוצלח ישנה את מפת המנדטים? סקר שערכו מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר מדגם בשיתוף אייפאנל מביא תוצאות שטרם נראו בסקרים בשנים האחרונות – בין היתר, גנץ מגיע כמעט לשיוויון מול נתניהו במידת ההתאמה לראשות הממשלה. אלו תוצאות הסקר המלאות שפורסמו אמש (רביעי) במהדורה המרכזית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

סקר הבחירות שנערך עבור החדשות מעלה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד הייתה זוכה ב-30 מנדטים. מדובר בירידה של שני מנדטים ביחס לסקר הקודם שנערך בתחילת החודש. חוסן לישראל היא המפלגה השנייה בגודלה עם 21 מנדטים – זינוק של 8 מנדטים. יש עתיד נחלשת בשני מנדטים ל-11, הימין החדש עם 7 והעבודה מתרסקת ל-6 מנדטים, מספר זהה לרשימה הערבית המשותפת ולתע"ל. ש"ס וכולנו עם 5, מרצ נחלשת גם היא ומקבלת 4, מספר מנדטים זהה לשל ישראל ביתנו. עוצמה יהודית (2.4%), זהות (2.1%) והתנועה (0.8%) לא עוברות את אחוז החסימה.

מפת המנדטים הנוכחית (צילום: חדשות)
מפת המנדטים הנוכחית | צילום: חדשות
מפת המנדטים אם הבחירות היו נערכות כיום‎ (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מבחינת חלוקה לגושים, הימין הוא עדיין הגוש הגדול ביותר עם 50 מנדטים. המרכז-שמאל עם 42, החרדים והערבים עם 12 וגשר עם 4 מנדטים.

הסקר בחן גם אפשרות של חיבור בין המפלגות חוסן לישראל ויש עתיד בהנהגתו של יאיר לפיד: במקרה כזה, אם כל המפלגות האחרות – כולל החדשות – היו נותרות ללא שינוי, הליכוד עם 31 מנדטים – מנדט אחד בלבד יותר מהרשימה של לפיד וגנץ בהנהגת הראשון שמתחזקת ל-30 מנדטים. במקרה כזה, העבודה ויהדות התורה עם 7 מנדטים, הימין החדש, הרשימה הערבית המשותפת ותע"ל עם 6 מנדטים כל אחת. כולנו מקבלת 5 מנדטים, ישראל ביתנו, גשר והבית היהודי-האיחוד הלאומי עם 4 מנדטים בלבד כל אחת. גם במקרה כזה עוצמה יהודית, זהות והתנועה לא עוברות את אחוז החסימה. 

עם זאת, איחוד של לפיד וגנץ בהנהגת הראשון לא משפיע על חלוקה הגושים. גם במקרה כזה הימין עם 50 מנדטים, המרכז-שמאל עם 42, החרדים והערבים עם 12 וגשר עם 4 מנדטים.

התמונה משתנה לגמרי במקרה של ריצה משותפת של "חוסן לישראל" ו"יש עתיד" בהנהגת גנץ. אם הבחירות היו מתקיימות עם ריצה משותפת שכזאת כל המפלגות האחרות – כולל החדשות – היו נותרות ללא שינוי – הרשימה של גנץ ולפיד היא הגדולה בישראל עם 35 מנדטים – 5 יותר מהליכוד. יהדות התורה עם 7 מנדטים, הימין החדש, הרשימה הערבית המשותפת ותע"ל עם 6. העבודה נחלשת עוד יותר ל-5 מנדטים. סוגרות את הרשימה כולנו, ישראל ביתנו, גשר מרצ והבית היהודי-איחוד לאומי עם 4 מנדטים כל אחת.

ריצה משותפת של גנץ ולפיד בהנהגת הראשון משפיעה גם על חלוקת הגושים: הימין נחלש מעט ל-48 מנדטים, השמאל-מרכז מתחזק ל-44. החרדים והערבים עדיין עם 12 מנדטים, כמו גם גשר עם 4.

בהשוואה ישירה בין בנימין נתניהו לבני גנץ, יו"ר הליכוד הוא עדיין המועמד המועדף לראשות הממשלה עם 36% תמיכה – אחוז אחד בלבד יותר מיו"ר חוסן לישראל שמזנק לשיא תמיכה של 35%. 16% השיבו "אף אחד מהם" ו-13% השיבו: "לא יודע".

1071541 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

ממפלגת חוסן לישראל נמסר בתגובה לסקר שפורסם במהדורה המרכזית: "לא מתלהבים מעלייה, לא נבהלים מירידה. הציבור יקבע".

הסקר נערך עבור החדשות היום בקרב 505 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר 4.4%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו