49 ימים לבחירות ויומיים לסגירת הרשימות: בני גנץ חשף הערב (שלישי) בכנס חגיגי את רשימת מפלגת חוסן לישראל-תל"ם. בדברים שנשא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, והתחייב להמשיך ולנסות להגיע להסכם איחוד עם יאיר לפיד ומפלגת "יש עתיד".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"בעשור האחרון שלטה בישראל מפלגת שלטון אחת. במפלגת השלטון שלט שליט יחיד", האשים גנץ. "לא הייתה לו אופוזיציה פנימית ולא הייתה לו אופוזיציה חיצונית. הוא שלט במדינה באמצעות הסתה, הולכת שולל והטלת פחד. הפעם זה שונה: השליט היחיד לחוץ, פוחד ומזיע. ליצני החצר שלו כבר לא צוחקים, והמפלגה שלו מבוהלת. לראשונה זה עשר שנים, גם השליט וגם עושי דברו מבינים שהפעם עומדת מולם מפלגת שלטון חדשה".

יתווסף שם נוסף? (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
קריאות "מהפך" בקהל | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

גנץ פנה ישירות אל ראש הממשלה, כשאמר: "בנימין נתניהו, עבדתי איתך כתף אל כתף. ביחד עם משה בוגי יעלון חברי ושותפי לדרך ניהלנו את מבצע צוק איתן שהביא שלוש שנים וחצי של שקט לדרום; יחד ניהנלנו אינספור מבצעים עלומים שהקנו לישראל ביטחון ויציבות. אני מכיר מקרוב את יכולותייך ומוקיר את תרומתך למדינת ישראל - אך אני גם מכיר היטב את חולשותייך".

"כאשר אני שכבתי בתעלות הבוץ עם חיילי בלילות החורף הקפואים, אתה עזבת את ישראל לארה"ב, עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית ולתרגל אותה במסיבות קוקטייל מפוארות; בימים בהם פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכנים חיים במדינות אויב, אתה פילסת דרכך באומץ ובנחישות את דרכך באולפני הטלוויזיה; בלילות המתח והדריכות בהם נרדמתי לשעת שינה חטופה עם מדים ונעליים, אתה חדרת לתאי המדידה של מעצבי החליפות הטובים בעולם".

ראש הממשלה הגיב לדברים בפוסט בפייסבוק שלו, שעלה זמן קצר לאחר תום הנאום: "בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ"ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם אירן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".

מסלול עוקף לוועדת ההיתרים (צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות)
נתניהו. "לחוץ, פוחד ומזיע" | צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות

גנץ המשיך והטיח האשמות בממשלת נתניהו: "עשר שנים שלטה כאן ממשלה מתנשאת ומסכסכת, שלא הרגישה צורך להתאמץ עבור אזרחי המדינה בכלל, ועבור האזרחים שלא בחרו בה בפרט. את הדאגה לאזרחים היא החליפה בסדר יום של שנאה. בעוד שהעם גילה לה נאמנות - היא לא גילתה נאמנות לעם. היא שכחה שבמלחמות ישראל אין ימין ואין שמאל, ושבתי הקברות הצבאיים שלנו אינם מחולקים לשמאל וימין. והיא שכחה את העיקר - שממשלה אמיתית אוהבת את אזרחיה ולא מאוהבת בעצמה".

"כדי לבטל כל סיכוי להחלפת השלטון, מתפתח כאן שיח מסוכן של תיוג אנשים לפי מידת נאמנותם לשליט היחיד", האשים. "מי שלא כרע ברך - סומן כבוגד. כל איש הבין שמי שהשמיע ביקורת תויג מיד כשמאלן ומסוכן. אפילו אנשי ימין בכירים שהעזו להמרות את פי השליטו כונו בשמות גנאי ושמותיהם הוכפשו. יועץ משפטי לממשלה - שמונה על ידי השליט - הפך לשמאלן בוגד שלא החליט את מה שהשליט ציפה ממנו לעשות; מפכ"ל משטרה - שמונה על ידי השליט - כונה שמאלן ובוגד כיוון שהעז להיות נאמן לחוקי המדינה ולא לדרישות השליט".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
מנדלבליט. "הפך לשמאלן בוגד כשלא פעל כמצו | צילום: פלאש 90, חדשות

לאחר מכן הציג גנץ חלק מחברי וחברות רשימתו, וכן הציג חלק ממצע מפלגתו, הכולל בין היתר את הגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים; מינוי "נציב יוקר מחיה" במטרה להוריד את מחירי המוצרים השונים; שחרור קרקעות במטרה להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את מחירי הדיור; קידום ברית הזוגיות; הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ברשויות שיבחרו בכך; אימוץ מתווה הכותל; והקמת רשות שתסייע בתכנון עירוני במטרה לצמצם את הצפיפות.

לקראת סיום דבריו התייחס גנץ גם לאפשרות חבירה למפלגת "יש עתיד", והתחייב: "מיד בסיום הכנס אתקשר לחברי יאיר לפיד, ואציע לו להיפגש עוד הערב, להניח כל שיקול אחר בצד וביחד להציב את ישראל לפני הכול. ראבאק, על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי! בואו נתעלה, נתאחד - וננצח!". לפיד הגיב לדברים ואמר: "כפי שאמרתי אתמול על הבמה נהפוך כל אבן, נעשה הכל כדי לא להחמיץ הזדמנות היסטורית להחלפת השלטון".

לפיד. "בואו נתעלה, נתאחד - וננצח" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
לפיד. "בואו נתעלה, נתאחד - וננצח" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מהליכוד נמסר בתגובה לנאום גנץ: "הבחירות הן בין ממשלת ימין בראשות נתניהו, לבין ממשלת שמאל בראשות בני גנץ. גנץ שתומך בנסיגות חד צדדיות ובהסכם הגרעין הרע עם אירן נהנה מתמיכת השמאל, אבו מאזן ואירן. בניסיון הכלכלי היחיד בחייו הוא פשט את הרגל. נתניהו היה קצין מצטיין בסיירת מטכ"ל, נפצע בקרב עם מחבלים, נלחם בהסכם הגרעין הרע עם אירן והציל את כלכלת ישראל. הבחירה בין הצלחה לכישלון ובין ימין לשמאל".

יעלון: "נתניהו איבד את הזכות המוסרית להנהיג"

מקום שני ברשימה, השר לשעבר משה (בוגי) יעלון, נאם בתחילת האירוע ואמר: "עוד מעט תתייצב מולכם הנבחרת המצויינת שהולכת להנהיג את מדינת ישראל אחרי הבחירות. אני מבטיח לכם - זו הנבחרת המחוייבת ביותר, המקצועית ביותר והנקייה ביותר והנבחרת הראויה ביותר זו הנבחרת שלכם - נבחרת ישראל. אנחנו כאן כדי לנצח". לקול קריאות "מהפך" מהקהל, אמר: "אנחנו שותפים לאותה שליחות לאותו חזון, לאותה מטרה - להחזיר את ישראל לתלם ולהחזיר לאזרחים את התקווה".

יעלון. "הגיע הזמן לבחור באחריות" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
יעלון. "הגיע הזמן לבחור באחריות" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

"בני ואני נוביל מנהיגות שרק טובת המדינה לנגד עיניה", הוסיף יעלון, "מנהיגות של רוח וידע, של עצמה ואחריות, של ניסיון ושיקול דעת - אנחנו כולנו נסחוף את עם ישראל, עם האיחוד ולא נחמיץ את ההזדמנות הזו כי באנו לנצח". יעלון תקף בחריפות את נתניהו: "הגיעו מים עד נפש. הגיע הזמן שיהיה ראש ממשלה שאין על מה לחקור אותו, הגיע הזמן שאזרחי ישראל יוכלו לסמוך על ההנהגה - הגיע הזמן לבחור באחריות. לצערינו נתניהו איבד את הזכות המוסרית להנהיג את ישראל, הוא כשל בכל מבחן ערכי ציבורי והוא מטשטש במו ידיו כל זכר למה שהוא עשה בעבר ולמי שהיה בעבר". מהליכוד נמסר בתגובה: "בוגי יעלון שיבח את ראש הממשלה נתניהו ואמר שהוא ראש ממשלה מצויין, עד לרגע שבו נאלץ לעזוב את תפקיד שר הביטחון בדרכו לשורות השמאל של גנץ".

עשרת המקומות הראשונים ברשימה (צילום: חדשות)
עשרת המקומות הראשונים ברשימה | צילום: חדשות

עוד לפי הכנס פרסמה המפלגה את 30 המקומות הראשונים:

1. בני גנץ
2. משה (בוגי) יעלון
3. אבי ניסנקורן
4. מיקי חיימוביץ'
5. יועז הנדל
6. מיכאל ביטון
7. חילי טרופר
8. צבי האוזר
9. אורית פרקש הכהן
10. מירב כהן
11. אסף זמיר
12. יזהר שי
13. אורלי פרומן
14. עומר ינקלביץ'
15. ר'דיר מריר
16. אלון שוסטר
17. רם שפע
18. גדי יברקן
19. איתן גינזבורג
20. עינב קאבלה
21. יצחק אילן
22. הילה שי-וזן
23. משה (מוץ) מטלון
24. רות וסרמן לנדה
25. אלון טל
26. יאיר פרג'ון
27. עומר שליאר
28. מיכל קוטלר וונש
29. עידית וקסלר
30. קרן גונן

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו