מיכאל בן ארי, ארכיון (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
בן ארי: היועמ"ש עשה עבודה רשלנית | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

הדיון בעניין פסילתו של מיכאל בן ארי, מועמד "עוצמה יהודית" לכנסת, יחל הבוקר (רביעי) בוועדת הבחירות. מסתמן כי מפלגת ישראל ביתנו תצביע נגד הפסילה, ובמפלגת כולנו מתכוונים להיעדר מהדיון. המשמעות: רוב קטן נגד הפסילה. ד"ר מיכאל בן ארי עצמו הגיב הבוקר לראשונה להמלצת היועמ"ש מנדלבליט. בריאיון ל"קלמן-ליברמן" ברשת ב' ביקר בחריפות את ההחלטה וטען שמנדלבליט עשה עבודה רשלנית: "הוציאו את דבריי מהקשרם, את זועבי הוא הכשיר פעמיים אבל אני מבחינתו גזען". בן ארי דבק בעמדה כי התבטאויותיו אינם הסתה: "מדבר על אויבים, גם גנץ התהדר שהרס שכונות בעזה".

לקריאת המלצת היועמ"ש לפסול את מיכאל בן-ארי מלהתמודד לכנסת לחצו כאן

בהחלטת היועץ המשפטי נכתב כי "עיקר המשקל ניתן לדברים אשר נאמרו בקולו של בן-ארי, בסרטונים שונים בעת האחרונה, שחלקם אף הועלו לעמוד הפייסבוק של 'עוצמה יהודית'. שורה של ציטוטים המפורטים בעמדה מלמדים באופן מובהק כי בן-ארי מסית לליבוי יצרים שיטתי על יסוד לאומי-אתני נגד האוכלוסייה הערבית, באופן המביא איבה ומדנים ומעמיק תהום".

מנדלבליט הוסיף: "בן-ארי קורא לשלילה אלימה של זכויות האוכלוסייה הערבית, לביזוי שיטתי ומכוון של האוכלוסייה הערבית, המאובחנת כמובן לפי יסוד לאומי-אתני, כ'אומה רצחנית', 'בעלי אופי בוגדני ורצחני', אנשים שמבינים 'רק כח', וכיו"ב. מכלול מתמשך וחמור זה, מלמד כי יש הצדקה לפסילת בן-ארי, הכל על-פי ההגדרות המדויקות שקבעה הפסיקה".

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
המליץ לפסול את בן ארי, מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בריאיון לכאן רשת ב', תקף בן ארי את הודעת היועמ"ש שפורסמה אמש. "מנדלבליט בעיקר העתיק והדביק וכתב דברי הסתה. על הציטוטים שנוח לו הוא פסל אותי", אמר. "הוא לא עשה את העבודה ביסודיות שראויה למשפטן כמוהו ובמעמד שלו".

בן ארי שב וטען כי אינו קורא לפגיעה בערבים, כפי שציין היועמ"ש. "אני מדבר על האויב הערבי, אני לא עושה הכללה", הבהיר בריאיון. "אני בא להתריע, גם גנץ התהדר בכך שהרס שכונות שלמות בעזה".

בן ארי המשיך ותקף בריאיון את מנדלבליט: "ארבע שנים הייתי בכנסת ולא מצאו לי כלום - שהיועמ"ש ימצא התבטאויות שלי מהארבע שנים האלה - אין כלום. זה הכול מחזור. מבחינה ציבורית הציבור לא יוכל לקבל את העיוות הזה".

ברוך מרזל ומיכאל בן ארי, "עוצמה יהודית" (צילום: Tomer neuberg/FLASH90, חדשות)
צילום: Tomer neuberg/FLASH90, חדשות

הבוקר יחל הדיון בעניינו של בן ארי בוועדת הבחירות של הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט העביר אמש המלצה, אך מי שיקבל את ההחלטה הסופית יהיה השופט בדימוס חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות, ואולי אף בג"צ נגד ההחלטה לאחר שתוגש עתירה בנושא. מסתמן כי מפלגת ישראל ביתנו תצביע נגד פסילת בן-ארי, במפלגת כולנו מתכוונים להיעדר. המשמעות: קיים רוב קטן נגד הפסילה. בריאיון, בן ארי שב וטען כי כל הטענות של מנדלבליט יבוטלו בשימוע בוועדה.

אלו ההתבטאויות שיביאו לפסילתו של בן ארי?

באוגוסט 2018 ביקש איש הימין הקיצוני "לשנות את המשוואה", לדבריו. "מי שרק מעז לדבר נגד יהודי, הוא לא חי. לא מגרשים אותו, לא שוללים אזרחות. כיתת יורים הורגים אותו, מחסלים אותו כמו שערבים מבינים", הבהיר.

הסתה? תעמולת עוצמה יהודית (צילום: מפלגת עוצמה יהודית, חדשות)
הסתה? תעמולת עוצמה יהודית | צילום: מפלגת עוצמה יהודית, חדשות

בנאום שנשא באזכרה השנתית לזכרו של הרב מאיר כהנא בנובמבר 2017 אמר בן ארי בהתייחסו לאזרחים הערבים: "צריך לטפל בהם כמו בארצות המוצא שלהם, הרב לימד אותנו, אין דו קיום איתם". מספר חודשים לפני כן, במאי 2018, תקף בן ארי את תושבי חיפה הערבים: "הערבים בחיפה אינם שונים מהערבים בעזה. הם אויבים מבפנים, קוראים לזה גיס חמישי, הם רוצים להשמיד אותנו".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו