עו"ד בן גביר, ארכיון (צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות)
בן גביר. בדרך לוועדה למינוי שופטים? | צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות

בן גביר בוועדה למינוי שופטים: ההסכם הפוליטי בין הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית לבין הליכוד נחשף הערב (שלישי), בעקבות פניית עו"ד שחר בן מאיר ליו"ר ועדה הבחירות, השופט חנן מלצר. מלצר הורה לחשוף את ההסכם – שאינו מחויב בחוק, בניגוד לחשיפת הסכמים קואליציוניים – בעקבות היעדר התנגדות של רוב הסיעות המתמודדות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי ההסכם שנחשף, נקבע כי עוצמה יהודית תהיה סיעת אופוזיציה, וכי בליכוד יאפשרו לה לקבל נציגות בוועדה למינוי שופטים – כלומר, אחד מחברי הוועדה יהיה עו"ד איתמר בן גביר או מיכאל בן ארי.

בתחילת החודש אמר עו"ד בן גביר בריאיון לפודקאסט "פוד הבוחר" כי שינוי שיטת בחירת השופטים בישראל הוא היעד המרכזי שלו."אני לא חושב ששופטי בית המשפט העליון צריכים למנות שופטים - צריך למצות וליישם את המודל האמריקאי למינוי שופטים", הסביר.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר (צילום: הלל מאיר/TPS‎, חדשות)
השופט מלצר. החלטה תקדימית | צילום: הלל מאיר/TPS‎, חדשות

השופט מלצר הורה גם לשאר המפלגות לפרסם את ההסכמים הפוליטיים שנעשו ביניהם, מה שצפוי לחשוף הן את ההסכמות בין "יש עתיד" ל"חוסן לישראל", וכן בין אגודת ישראל לדגל התורה בתוך יהדות התורה – אחת משתי המפלגות שהביעו התנגדות להוראת השופט מלצר, שנדחתה.

מדובר בהחלטה תקדימית, שכן עד ליום זה מעולם לא פורסמו הסכמות כתובות או הסכמות שבעל פה בין מפלגות שונות בתקופה הקודמת למשא ומתן הקואליציוני. למעשה, בעבר אף הושגו הסכמות פוליטיות שהוסתרו מן הציבור עד לאחר הבחירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו