מסתער על המערכת הפוליטית: גבי אשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר שמוקם רביעי ברשימת כחול לבן, יכול להיות זה שזוקף לזכותו את החיבור בין יאיר לפיד לבני וגנץ, ואף אולי זה ששינה את המפה הפוליטית. אחרי שהתחמם במשך שנים על הקווים, אשכנזי החליט להצטרף למירוץ, ובריאיון ראשון ובלעדי לדנה ויס ורוני דניאל ששודר אמש (מוצ"ש) בחדשות סוף השבוע הוא דיבר על הכל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני יותר איש של עשייה, אני פחות אוהב לדבר", התחיל בדבריו אשכנזי, והתייחס לשקט שגזר על עצמו מאז שעזב את לשכת הרמטכ"ל. "מאז השחרור שלי למדתי להתמודד עם דברים, עשיתי תהליך והגעתי למסקנה שאני מבין את המחיר של הכניסה לפוליטיקה. במציאות שבה אנחנו נמצאים לא יכולתי להישאר על הקווים".

אשכנזי מתח ביקורת על התנהלות של השלטון הנוכחי והסביר שהמהלך לצירוף אנשי כהנא לאיחוד בקרב מפלגות הימין היווה נקודה חשובה בהחלטתו להפסיק לשבת על הגדר ולהצטרף באופן רשמי לפוליטיקה. "אנחנו לא יכולים להמשיך עם מנהיגות שהיא מסיתה, שמעמיקה את השסע בחברה הישראלית", אמר.

"מבחינתי אין בעיה של מיקום"

בתשובה לשאלה מתי הבין שהוא רוצה להיכנס לפוליטיקה הסביר אשכנזי כי שקל זאת רבות. "ביום רביעי לפני האיחוד, כשראיתי את ההצטרפות של המפלגה של כהנא, הבנתי שזה מה שנכון ושבמקום השיסוע רציתי לראות אם יש סיכוי לחבר את האנשים".

כחול לבן. תומכים נלהבים
"רביעיית הניצחון" | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

בהקמת מפלגתם המשותפת "כחול לבן" נראה שגם יש עתיד וגם חוסן לישראל נאלצו לערוך ויתורים כאלה ואחרים, דבר שאשכנזי לא התכחש לו: "כולם ויתרו, גם גנץ ולפיד, גם אני וגם בוגי, ואני חושב שזה הדבר היפה כאן. אני אמרתי שמבחינתי אין בעיה של מיקום, הדבר שחשוב שאמת זה שנשלב זרועות וביחד ננהיג את מדינת ישראל".

בהמשך הדגיש כמה גנץ כשיר בעיניו להיות ראש הממשלה הבא של ישראל: "אני משוכנע שלבני גנץ יש את כל הכישורים להיות ראש ממשלה מצוין - אחרת לא הייתי כאן. גם אין לי ספק שלפיד בנה את עצמו וצבר ניסיון ועוד יצבור ויהיה ראש ממשלה מצוין".

"אני נכנסתי לסיבוב הזה כי מה שחשוב זה להביא את כל הרביעייה ואת המפלגה לשלטון. בשביל זה אני הצטרפתי, המיקום שלי הוא פחות חשוב", הדגיש. "אני לא מוטרד מהיכולת שלי להשפיע כשאנחנו נהיה בהנהגה הזאת. תהיה לי יד על ההגה אהיה שותף לתהליך קבלת ההחלטות ודי לי בזה".

אשכנזי על הציטוט: זה מאחורינו
אשכנזי על הציטוט: זה מאחורינו | צילום: החדשות

"מבחינתי פרשת הרפז הסתיימה"

עם הודעתו על כניסה לפוליטיקה, הבין אשכנזי כי כל התמלילים והחומר מחקירות הרפז ישמשו כחומר נגדו. השבוע נשלפה נגדו ראיה ראשונה - כשקרא, כפי שנחשף במהדורה המרכזית, לבני גנץ חמור. "ישבתי עם בני לפני שש שנים, שוחחנו על זה וזה מאחורינו. הוא אף פעם לא היה חמור, זו התבטאות מהשיחות הפרטיות שלי בהן אני מדבר כמו גולנצ'יק", הסביר.

"מבחינתי פרשת הרפז הסתיימה, השארתי אותה מאחוריי", אמר בהקשר לפרשה שנקשה בו. "היו תלונות על פוטש ועל התערבויות שלנו בהליך מינוי הרמטכ"ל וכל מיני דברים מופרכים והזויים. כל זה נבדק ובסוף היועמ"ש אמר את דברו וסגרו את התיק ללא אשמה".

עוד הדגיש אשכנזי כי "אמרתי בעבר שאני לוקח אחריות על הטעויות שעשיתי ואני חושב שהייתי יכול להתנהל אחרת בכל מה שקשור למסמך של הרפז. אמרתי את כל מה שיש לי לומר".

מהליכוד נמסר בתגובה לריאיון: "גם גבי אשכנזי, שהעיד על עצמו שיש לו צדדים אפלים, שתמך בהסכם הגרעין המסוכן עם אירן ושהתנגד להקמת הגדר נגד המסתננים בגבול מצרים, לא יכול להסתיר את העובדה שממשלת השמאל של לפיד וגנץ תישען על מרצ והמפלגות הערביות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו להחדשות בפייסבוק