"יש סיכוי לנצח". גנץ (צילום: תומר נוברג / פלאש 90, חדשות)
"יש סיכוי לנצח". גנץ | צילום: תומר נוברג / פלאש 90, חדשות

טבילת האש התקשורתית של בני גנץ: יו"ר חוסן לישראל והרמטכ"ל לשעבר התראיין, לראשונה מאז תחילת הקמפיין. הבוקר (רביעי) פורסמו מספר ציטוטים מהריאיון שגנץ העניק לשלמה ארצי וחנוך דאום ב"ידיעות אחרונות": הריאיון המלא יפורסם בסוף השבוע במוסף "7 ימים". גנץ השיב לשאלות בנוגע לרצונו להחליף את נתניהו, התייחס לסגירת חברת ההיי-טק שעמד בראשונה וגם לדוח המבקר על פעולתו בזמן מבצע "צוק איתן".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"נתניהו לקח את התפקיד הכי קשה במדינת ישראל ובתור מי שבאמת נתן את עצמו, אני מחזיק ממנו פטריוט", אמר גנץ. "שיהיה ברור: אני לא שונא את ביבי. אני ראיתי אותו ממרחק של מטרים ספורים ופחות. הבן אדם הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, אני לא שונא אותו. אבל אני חושב שהגיע שעתו לסיים את תפקידו בצורה מכובדת". כשנשאל אם יישב עם נתניהו בממשלה מהרגע שיוחלט על שימוע, השיב גנץ: "אני מתכוון לנצח ולפתור את העניין הזה דרך זה. זה ייגמר שם. פעם ראשונה, בעשור האחרון, יש סיכוי".

דאום המשיך וניסה להקשות על גנץ בסוגיה, אך הרמטכ"ל לשעבר השיב: "אני מתכוון לנצח. אני מכבד את בחירת הציבור ואני מכבד את החוק. לא נראה לי סביר בכלל שתהיה פה אפשרות שראש ממשלה יכהן עם כתב אישום. אז אמרתי שאני עם כתב אישום לא אשב איתו".

"מוטלת עליי חובה לפגוע באויב בכמה שפחות נפגעים בלתי מעורבים"

ארצי שאל את גנץ אם מבצע "צוק איתן" היה הצלחה, ויו"ר מפלגת חוסן לישראל השיב: "החמאס לקח שליטה על רצועת עזה. הם מרגישים את נחת זרוענו אחת לכמה זמן. נעשה את זה בהתאם לאינטרסים שלנו". כשנשאל על דוח המבקר, ענה: "זה לא שאמרנו: או־קיי, יש שם 30 מנהרות, הן לא מעניינות אותנו, אנחנו לא מכינים מודיעין, אנחנו לא מכינים תוכניות הגנתיות, אנחנו לא מכינים יכולת התקפית, אנחנו לא מחפשים פתרונות טכנולוגיים. הפעלנו את שיקול הדעת שלנו מתי להפעיל את הכוח ההתקפי. כשאתה נכנס עם צבא יבשה, יש מחירים. לכן, אתה הולך למהלכים האלה רק כשאתה חושב שאתה צריך. לא הכנו את זה בגלל בנט או בשביל בנט או משהו מהסגנון הזה".

נתניהו וגנץ, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נתניהו וגנץ, ארכיון | צילום: חדשות 2

עוד נשאל גנץ על סיכון חיילים כדי לא לפגוע בחפים מפשע - נושא שגרר לא מעט מתקפות כלפיו - והשיב: "אתה מוכן שאני אשכיב בית חולים על יושביו? תענה לי בתור יהודי, בתור ישראלי, בתור לוחם בצה”ל". לאחר שדאום הודה שלא, גנץ הרחיב: "אם אני רוצה להוריד אותו, אני צריך לוודא שאין בו אף אחד. לכאורה זה מטיל סיכון. אז אני אומר לחיילי גולני לבדוק שהוא ריק, כי תכף נוריד את הבית חולים. התהליך הזה לוקח כמה זמן, אחרי שווידאנו היטב שאין בו אף אחד, שש דקות, הבית חולים שכב. מוטלת עליי חובה להגן על העם שלי, לפגוע באויב שלי, לעשות את זה הכי טוב שאני יכול בכמה שפחות נפגעים בלתי מעורבים ‑ אני לא מסוגל להגיע לאפס ‑ ובמינימום סיכון לחיי חיילינו. לכן כל מי שמשחק בסיפור הזה, אני אומר לך, משחק משחק פוליטי".

בתשובה לשאלה על עמדותיו המדיניות והפער ממשה (בוגי) יעלון שחבר אליו, אמר גנץ: "השאלה המרכזית היא שאלה ביטחונית. היא צריכה להבטיח את מדינת ישראל מבחינת הביטחון שלה. עכשיו יש פה את שאלת האינטרס. אנחנו – וגם ביבי אמר את זה בנאום בר־אילן – לא מחפשים שליטה על אף אחד אחר. אנחנו צריכים למצוא את הדרך שבה אנחנו לא מקיימים שליטה על אנשים אחרים". כשנשאל אם הוא בעד מהלך דומה להתנתקות, גנץ חלק שבחים למהלך החד-צדדי: "ההתנתקות בוצעה מתוך מחשבה מדינית של מדינת ישראל. הושג ציון גבוה מאוד לכל הצדדים המעורבים ביכולת לא לקרוע את העם כשזה בוצע. זה היה מהלך חוקי, שהתקבל על ידי ממשלת ישראל ובוצע על ידי צה"ל והמתיישבים בצורה כואבת, אבל טובה. צריך לקחת את הלקחים ולממש אותם במקומות אחרים". אך הבהיר כי לא יפנה יישובים באופן חד צדדי.

כמו כן התייחס גנץ לחברת ההיי-טק "הממד החמישי" שעמד בראשה עד שנסגרה במפתיע וללא התראה מראש. "תשמע, אני לא יכול לראות בממד החמישי סיפור הצלחה, בוא לא נבלבל את המוח", הסביר. "זו הייתה רק אחת משמונה או תשע פעילויות עסקיות שעשיתי. אני לא איזה טייקון ואני לא מחזיק מעצמי איזה איש עסקים. אני מציע גם לא לשכוח שזה קורה לתשע מתוך עשר חברות היי־טק. אז גם את זה, בוא נשים בפרופורציה. זו הייתה אי־הצלחה, הייתי יו"ר החברה אבל היו לה גם מנכ"ל ומשקיעים ושווקים. זה סיפור טיפה יותר מורכב. זה לא שאתה קם בבוקר ועושה מסדר".

עוד תקף גנץ את חוק הנאמנות ותרבות ומתח ביקורת על חלק משרי הממשלה: "לא סביר בעיניי שיש ממשלה שבה שרת התרבות תוקפת את המוסדות שעליהם היא אחראית. שרת המשפטים תוקפת את המוסדות שעליהם היא אחראית. השר לביטחון הפנים תוקף את המוסדות שעליהם הוא אחראי. הקבינט תוקף את הצבא וראש הממשלה תוקף את כולם".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של גנץ: "אמרנו לכם - גנץ יקים ממשלת שמאל בעזרת גוש חוסם שנשען על טיבי והרשימה המשותפת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו