ביום רביעי הבא צפויה להתפזר הכנסת ה-22, ומדינת ישראל תצא למערכת בחירות שלישית תוך שנה – אך האם יש סיכוי שזה לא יקרה? הנה כמה תרחישים – מאוד לא-סבירים, כמובן, אך גם לא דמיוניים לחלוטין – שיוכלו למנוע מאיתנו ללכת פעם נוספת לקלפיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו יסכים להיות שני ברוטציה: בתרחיש כזה, תוקם ממשלת אחדות רחבה בין כחול-לבן לליכוד (ואולי מפלגות נוספות), שבה בני גנץ יהיה ראש הממשלה ראשון ונתניהו אחריו. תרחיש כזה נחשב מאוד לא סביר, בעיקר כי לנתניהו אין אינטרס לממש אותו: כולם מבינים שעד שתגיע הקדנציה שלו הוא כבר יהיה באמצע משפט, ובפועל הוא מוותר על כהונה כראש הממשלה. מצד שני, אם יילך לבחירות ירוויח חמישה חודשים נוספים כראש הממשלה.

כחול לבן תסכים לחמישה חודשי כהונה של נתניהו: תרחיש מעט סביר יותר, שגם בו התוצאה היא ממשלת אחדות רחבה. בשלב זה יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון מתנגדים נחרצות למהלך באופן עקבי, וגנץ קיבל החלטה עקרונית שהוא לא מעוניין לפרק את השותפות עמם. בכחול לבן מסבירים כי לא ייתכן שנתניהו ישמור על גוש ימין, והתוצאה תהיה שכחול לבן תתפרק.

עמיר פרץ ייכנס לממשלת נתניהו: במקרה כזה, העבודה-גשר תחבור לבלוק הימין, וכך תוקם קואליציה שברירית במיוחד של 61 מנדטים. עם זאת, פרץ הצהיר שוב ושוב שהאופציה כלל לא מונחת על השולחן, ואפילו גילח את שפמו האייקוני כדי להדגיש את רצינותו בנושא.

פיצול בבלוק הימין: המפלגות החרדיות יחליטו לשבור את הברית עם נתניהו, ויחברו לכחול לבן. זה נחשב לתסריט המופרך ביותר מכולם.

ליברמן יישבר - ויחבור לאחד הגושים: לפי התסריט הזה, ליברמן יחליט למנוע את הבחירות השלישיות על ידי חבירה או לליכוד ובלוק הימין או לכחול-לבן ושותפותיה במרכז-שמאל, בהסבר שמדובר במהלך זמני שרק נועד למנוע הליכה לקלפיות עד שנתניהו יפרוש או תחול התפתחות פוליטית אחרת. במערכת הפוליטית מאמינים שאם יצטרך לבחור, הוא יחבור לגוש הימין – אם כי הדעות בסיעתו חלוקות בנושא. יש ציין כי הסיכוי למהלך נמוך מאוד, כי הוא ייפגע בכל האמינות שצבר בחודשים האחרונים: כל התמרון הפוליטי שביצע נועד למצב אותו כימין-ליברלי אמין ויציב.