מתווה נוסף לממשלת אחדות? ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם היום (חמישי) את המתווה החדש שלו להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה על בסיס מתווה הנשיא, שיעוגן בשינויי החקיקה שיידרשו. את המתווה העביר לבני גנץ, לאחר שגובש בעבודת מטה בימים האחרונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על הפי המתווה שהציג הממשלה תהיה מבוססת על הסכמה לאומית רחבה ביותר כדי "לאפשר התמודדות עם האתגרים הביטחוניים והכלכליים הדחופים המתגברים סביבנו". נתניהו הדגיש כי לצורך הקמת ממשלה זו "מובן שכל הצדדים יידרשו לוויתורים כדי להגיע להסכמות". 

עיקרי המתווה:

  • ביטחון - יורכב קבינט פריטטי שיעביר החלטה תוך שישה שבועות על תוכנית רב-שנתית עדכנית לביטחון ישראל, כולל החלטה להעברה מיידית של תקציב השנה הראשונה עוד לפני העברת תקציב המדינה.

  • כלכלי - הממשלה תאשר יעד גירעון מוסכם ושינוי סדר עדיפות תקציבי לאור הצרכים הביטחוניים הדחופים. תקציב המדינה יועבר לא יאוחר משלושה חודשים ממועד הקמת הממשלה.

  • חברתי - הממשלה תגבש הסכמה על צרכים חברתיים חיוניים שיתוקצבו בתקציב המדינה.

  • דת ומדינה - הסטטוס קוו יישמר לשנה הראשונה, ומיד עם הקמת הממשלה יוקם צוות שיגבש הסכמות בנושא. בנפרד, מיד עם הקמתה, הממשלה תביא את חוק הגיוס המתוקן על פי "מתווה אטיאס" להצבעה, ותאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא.

  • מדיני - נתניהו בני גנץ יביאו בפני הממשלה עמדה משותפת ביחס לתוכנית המאה של נשיא ארה"ב טראמפ, כאשר תוצג, וביחס להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח.

 

על פי ההצעה החדשה בממשלה יהיה קיפאון בענייני דת ומדינה - בלי חקיקה דתית חדשה. תקום ועדה בין מפלגתית שתבחן כל הצעה. חוק הגיוס יובא לאישור תחת "מתווה אטיאס" - הנוסח של משרד הביטחון, אבל היעדים בהחלטת ממשלה ולא בחקיקה ראשית, מתווה אליו ליצמן התנגד בעבר.

נתניהו וגנץ לוחצים ידיים בכנסת  (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו וגנץ לוחצים ידיים בכנסת | צילום: דוברות הכנסת

עוד על פי המתווה, טבלת יעדי הגיוס תאושר בנפרד בהחלטת ממשלה. גם סעיף שקובע כי החוק ייפקע אם לא יעמדו ביעדים יועבר להחלטת ממשלה.

ככל הנראה הסכמתם של החרדים לשבת עם לפיד היא ההצעה שבא מהם. עוד נתניהו הציע לראשי בלוק הימין להסמיך אותו ואת גנץ להכריע בענייני עסקת המאה של טראמפ שצפויה להתפרסם בתקופה הקרובה.

דברי גנץ בשיחות סגורות
דברי גנץ בשיחות סגורות

המאמצים להקמת ממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד טרם נשאו פרי וכבר נדמה היה שהגיעו למבוי סתום, אולם דברים שאמר יו"ר כחול לבן ונחשפו אתמול במהדורה המרכזית חושפים פתח אפשרי לקבלת המתווה שהציע הנשיא ריבלין. לפי מקורביו של גנץ, יו"ר כחול לבן אמר בהתייחסו לאפשרות של רוטציה עם נבצרות: "נאטום את האף, אבל יהיה לנתניהו תאריך תפוגה".

גנץ מקבל מהמתווה שהציע נשיא המדינה ראובן ריבלין את עיקרון הנבצרות, ובלבד שהמהות ברורה – אין שני ראשי ממשלה מקבילים, אלא יש ראש ממשלה אחד בפועל, ורה"מ נוסף תחת התואר "נבצר". נקודת הזמן של היציאה לנבצרות לא ברורה ויכולה להיות במועד הודעת היועמ"ש על כתב אישום, במהלך הליך החסינות או ביום תחילת המשפט של נתניהו.

ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת?

בינתיים, במערכת הפוליטית מדברים על האפשרות שגנץ ינסה להשביע ממשלת מיעוט הכוללת את כחול לבן, העבודה והמחנה הדמוקרטי - על ידי תמיכה או הימנעות של הרשימה המשותפת וישראל ביתנו. בתגובה לאפשרות זו בליכוד מפעילים לחץ על ליברמן שלא יאפשר את המהלך.

בנוסף, ראשי סיעות הימין חתמו על מסמך שבו הם מתחייבים שלא להצטרף לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. בליכוד מאמינים כי התחייבות זו מייצרת מצב שבו אם יו"ר כחול לבן גנץ יקים ממשלת מיעוט של השמאל בתמיכת המפלגות הערביות ובהימנעות של ליברמן, ממשלה זו לא תוכל להתרחב ולכן לא תאריך ימים.