גנץ לא פוסל את מתווה הנבצרות: המאמצים להקמת ממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד טרם נשאו פרי וכבר נדמה היה שהגיעו למבוי סתום, אולם דברים שאמר יו"ר כחול לבן ונחשפו אתמול (רביעי) במהדורה המרכזית חושפים פתח אפשרי לקבלת המתווה שהציע הנשיא ריבלין. לפי מקורביו של גנץ, יו"ר כחול לבן אמר בהתייחסו לאפשרות של רוטציה עם נבצרות: "נאטום את האף, אבל יהיה לנתניהו תאריך תפוגה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גנץ מקבל מהמתווה שהציע נשיא המדינה ראובן ריבלין את עיקרון הנבצרות, ובלבד שהמהות ברורה – אין שני ראשי ממשלה מקבילים, אלא יש ראש ממשלה אחד בפועל, ורה"מ נוסף תחת התואר "נבצר". נקודת הזמן של היציאה לנבצרות לא ברורה ויכולה להיות במועד הודעת היועמ"ש על כתב אישום, במהלך הליך החסינות או ביום תחילת המשפט של נתניהו.

דברי גנץ בשיחות סגורות
דברי גנץ בשיחות סגורות

מדבריו של גנץ עולה כי הוא אינו פוסל את נתניהו באופן פרסונלי, אלא פוסל את האפשרות לשבת עם ראש ממשלה המואשם בפלילים. לפי מקורביו אמר: "נשב כמה חודשים תחת נתניהו, נאטום את האף עם אטב לכמה חודשים, אבל בסוף יש לנתניהו תאריך תפוגה".

ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת?

בינתיים, במערכת הפוליטית מדברים על האפשרות שגנץ ינסה להשביע ממשלת מיעוט הכוללת את כחול לבן, העבודה והמחנה הדמוקרטי - על ידי תמיכה או הימנעות של הרשימה המשותפת וישראל ביתנו. בתגובה לאפשרות זו בליכוד מפעילים לחץ על ליברמן שלא יאפשר את המהלך.

אין ספק שלבוחרים של כחול לבן יש אינטרס שהסדר זה יהיה כל הזמן על השולחן, ולו כדי להפעיל לחץ על נתניהו ולגרום לו להגיע לפשרות. עם זאת, חברי כנסת שונים מכחול לבן - בעיקר מהאגף הנצי יותר - טענו בשיחות עם החדשות 12 כי האפשרות אינה על סדר היום. 

לדברי אותם ח"כים מכחול לבן, ישנם שני הסברים לחוסר ההיתכנות של המהלך. הראשון הוא מהותי: בפני הממשלה יהיו הרבה מאוד אתגרים, והמתווה לא יאפשר תפקוד תקין ומשילות. השיקול השני והמרכזי יותר הוא הפוליטי: אם תהיה ממשלת מיעוט, מפלגת הליכוד תהיה בעמדה מושלמת ללכת לבחירות. על כך מצטרף סיכון ממשי באיבוד בוחרים אחרי שהוקמה ממשלה הנשענת על קולות הערבים.

בפוסט שפרסם הבוקר, סירב ליברמן להכחיש שיאפשר הקמת ממשלת מיעוט. בישראל ביתנו טוענים שמדובר במנוף לחץ שנועד לגרום לנתניהו להתיישב בשולחן המשא ומתן אבל בליכוד משוכנעים שליברמן כבר "סגר" עם כחול לבן.

"באשר לספין האחרון מבית היוצר של הליכוד -  אין לנו שום כוונה להתייחס לא לספין הזה ולא לספינים אחרים", הודיע ליברמן. לאחר מכן שב והעלה את הצעתו להקמת ממשלת אחדות עם רוטציה שבה נתניהו יהיה הראשון: "המתווה שלנו עדיין בתוקף ומונח על השולחן".