אלדד יניב נואם
"מה לעשות שאנשים לא היו מספיק אמיצים ללכת עם ארץ חדשה". אלדד יניב

הי אלדד יניב, למה הודעת שאתה רץ לעבודה דווקא בסטטוסים מצייצים? זה לא קצת סחי?
"מה, גם סטטוסים מצייצים נהיה עכשיו סחי? איפה אני יכול להודיע בצורה יותר מיוחדת? אני מעדיף תמיד לעשות את הדברים האלה בצורה מיוחדת ומעוררת השראה, שכולם ישמעו על זה ביחד, שלא יהיה כלי תקשורת שמקבל לפני כולם. הדרך הכי טובה לעשות את זה היא בעמוד הכי נצפה או כמעט הכי נצפה במדינה".

למה בכלל להצטרף לעבודה? יש לך רק זיכרונות רעים מהמפלגה הזאת, לא?
"יש לי זיכרונות רעים מאנשים שכבר לא נמצאים במפלגה. ברק לא במפלגה, ופואד לא, ועיני לא, ואחרי שראיתי את ספר הבוחרים שמכיל קצת פחות מ-50 אלף איש אני מבין שגם אין מפקדי ארגזים כי בבחירות קודמות היו 150 אלף מתפקדים. אני לא יודע מה הייתי עושה אם הבחירות היו עוד שנתיים, אבל ברגע שהקדימו אותן נוצר מחנה דמוקרטי משותף גדול, וזה משהו שאני רוצה לקחת בו חלק ולתרום מהכישרון ומהיכולת שלי. יש סיכוי גדול להחליף את ביבי, סיכוי שלא היה בבחירות האחרונות כי לא היה מועמד אמיתי לראשות ממשלה, ועכשיו זה כבר סיפור אחר. זה ביבי מול בוז'י".

מול בוז'י ולבני.
"כן, אבל זאת רוטציה שתהיה לאחר מכן, בפועל אנשים מצביעים בעד מי שהם רוצים להכניס ללשכה, וזה או ביבי או בוז'י, ציפי אמורה להיכנס רק אחרי שנתיים. לכן זה ראש בראש ויש פה סיכוי אמיתי למהפך".

אבל מה לגבי לבני? בעבר היו לך האשמות קשות כלפיה, בין השאר אמרת שהיא שכרה חוקרים פרטיים שיעקבו אחרי ביבי ושרה, ועכשיו אתה רוצה לתמוך בה כראש ממשלה?
"כל מה שאמרתי, אמרתי. טוב שזה נשמר בגוגל וטוב שאמרתי את זה כי התכוונתי למה שאני אומר ואמרתי דברי אמת. אני חושב שכשאתה רוצה להקים מחנה דמוקרטי זה צריך להיות הרבה יותר רחב מארץ חדשה וצריך לדעת לעשות פשרות. וכן, אתה נמצא במחנה עם אנשים שאמרת עליהם דברים והתכוונת למה שאמרת, וכמו שעשיתי תיקון גדול בחיים שלי ואני מצפה שאנשים יסכימו לתת לי הזדמנות נוספת, אז בוודאי שאני נותן את ההזדמנות הזאת לאנשים אחרים".

מפלגת ארץ חדשה (צילום: צילום מסך)
לא יודע איך יגרום למאוכזבי ארץ חדשה להתפקד לעבודה. יניב וחברי התנועה | צילום: צילום מסך

מה קרה לכל האמירות שלך על זה שהתשובה לא תבוא מתוך המפלגות הקיימות? שצריך מפלגה חדשה?
"אני לא מבטל את מה שאמרתי, האמנתי בזה ואני עדיין מאמין בזה. ניסיתי לרוץ לבד. רני בלייר ואני ניסינו להקים משהו חדש שיעורר השראה וישנה את השיטה הפוליטית. ארץ חדשה כן השפיעה על מערכת הבחירות והפוליטיקה הישראלית ועד היום מדברים על זה בכל מני הקשרים, אבל מה לעשות שלא היו מספיק אנשים אמיצים בשביל ללכת עם הדבר הזה.  מה שעומד על הפרק בבחירות האלה זה לא שינוי השיטה הפוליטית אלא החלפת ראש הממשלה. גם יאיר לפיד רוצה להתאחד עם מפלגות אחרות כי יש תחושה בבחירות האלה שלא לגיטימי לרוץ לבד, בנפרד. לא משום שאתה מבזבז קולות, אני לא מאמין בדבר הזה, אבל אני חושב שאין פתאום לגיטימיות לא ללכת ביחד".

מה יהיה האיחוד הראשון בימין? אני מהמר על כחלון ועל ליברמן.
"אתה צודק מאוד. אני חושב שבין ביבי לבין בנט יש איחוד שמתקיים גם היום שהוא מין הסכם שאנחנו הולכים ביחד בכל מקרה. לדעתי זה איחוד לכל דבר, דה פקטו, הם הגיעו למסקנה שאין להם טעם לרוץ ביחד כי הם מבינים יותר קולות בנפרד אבל הם הולכים יחד להקמת הממשלה. בנט, כחלון וליברמן ינסו לעשות חיבור אם הם יסכימו מי יהיה ראש הממשלה, ויכול להיות שהם ימליכו את עצמם ברוטציה, ויהיה את המחנה השני שהוא מחנה הרצוג. אני לא יודע איפה יהיה יאיר לפיד, אם הוא לא יחבור לאחת הקבוצות האלה יהיה לו קשה מאוד להסביר על מה הוא רץ. על יוקר המחיה? על מחירי הדיור? היית שר אוצר, לא עשית כלום שנתיים. אכלו לי, שתו לי, הרצפה עקומה זה סתם תירוצים".

מפלגת העבודה תמכה באופן די גורף בפואד לנשיאות המדינה, ובעיני כראש ההסתדרות. הם גם חטפו ממך לא מעט על זה. מה קרה שהחלטת לסלוח להם?
"אני חושב שזה די ברור שמי שתמך בפואד, זה לא אומר שהוא לא בנאדם ישר. זה שאנשים תומכים בפואד וחושבים שהוא ראוי להיות במפלגה זה לא הופך אותם לאנשים לא ישרים, הם לא קשורים למה שפואד עשה. מה אתה רוצה להגיד, שמי שלא תוקף את פואד הוא לא ראוי? זה נראה לי מופרך, אני לא מאמין בזה".

צפו: הרצוג במסע אחר תמיכה בערי הליכוד
"זה ביבי מול בוז'י. לבני תגיע אחר כך" | צילום:

אנשים מסתכלים על כל זה וחושבים אלדד יניב, הוא זיקית, הוא כל הזמן מחליף צבעים לפי מה שמתאים לו.
"אני ממש לא חושב. לא עשיתי בדיקה וסקר, אני רק יכול לבדוק אצלי בפייסבוק שזה המקום שבו תקשרתי עם האנשים שתמכו בי, ואני גם מפרסם את הטלפון הנייד שלי בכל מקום ומקבל מאות וואטסאפים ומה שאני חווה בימים האחרונים זאת תמיכה עצומה. בטוח שיש אנשים מאוכזבים, זה בסדר גמור, זה לגיטימי ".

נראה לך שיש לך סיכוי בפריימריס? איך תגרום לכל מאוכזבי ארץ חדשה להתפקד לעבודה?
"אין לי שום מושג, אחי. אני בכיתה א' של פריימריס. עוד לא סיימתי את היום הראשון שלי והדרך עוד ארוכה. לקמפיין יש חיים משלו ואם אתה נותן עבודה, יכול להיות שזה גם יצליח".

בתור יועצו לשעבר של ברק, נראה לי שאתה הבנאדם לשאול אותו על השתיקה של בוז'י בחקירתו בפרשת העמותות. מה הוא ניסה להסתיר?
"אני דיברתי על זה כל כך הרבה פעמים שאין לי בעיה לדבר על זה שוב. זאת פרשה מבישה, כל מי שהשתתף בה מתבייש בזאת, אבל מאז עברו 20 שנה ובוז'י לא התקרב אפילו לאזורים האפלים האלה. וכמו שאמרתי - אדם כמוני שמבקש צ'אנס נוסף, בוודאי גם נותן צ'אנס".