עכשיו זה סופי - ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית תוך 3 שנים: אחרי עיכובים רבים ואלפי הסתייגויות שהוגשו - ושנדחו בסופו של דבר ברוב מוחץ במליאה - הכנסת ה-24 הצביעה הבוקר (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית על פיזורה. לפני ההצבעה המכרעת, חברי הכנסת הצביעו על תאריך הבחירות: חברי הרשימה המשותפת הצביעו יחד עם הקואליציה, והבחירות יתקיימו ב-1 בנובמבר, ולא ב-25 באוקטובר כפי שרצו באופוזיציה. טקס החילופים בין בנט ללפיד צפוי להתקיים היום בצהריים ללא נוכחות תקשורת ועם הצהרות קצרות שימסרו השניים, לפיד ייכנס לתפקידו באופן רשמי וחוקי בחצות. עדכונים שוטפים

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו עלה לנאום לפני ההצבעות ואמר כי תחת ממשלת בנט-לפיד "הכבוד הלאומי הושפל" וכי "הבטיחו שינוי, דיברו על ריפוי, עשו ניסוי והוא - נכשל": "האזנתי לרחשי הלב שלכם, שמעתי על הבעיות והמצוקות שלכם. התבוננתי ולמדתי הרבה. כל מי שמקשיב לכם אזרחי ישראל רואה שמשהו יסודי השתבש בשנה האחרונה במדינה שלנו. הביטחון האישי התערער, הכבוד הלאומי הושפל, הפחד מאויבינו גבר. דגלי ישראל הוסרו, דגלי אש"ף הונפו ואין תמונה שמבטאת את זה יותר מאותן צעירות בירושלים שמסירות בפחד נורא את דגלי ישראל מהמכוניות שלהן מול דגלי אש"ף ברקע. יוקר המחייה מכה בכיס של כולנו - בדלק שהתייקר, המשכנתאות, במזון, בחלב. סל הקניות של כל ישראל שובר שיא ואין ממשלה. אין מרפא".

נתניהו תקף, טיבי עקץ ועבאס נעמד על הרגליים

על פירוק הממשלה אמר נתניהו: "זה מה שקורה כשלוקחים פייק ימין עם שמאל קיצוני, מערבבים עם האחים המוסלמים והרשימה המשותפת ובדיוק על זה הבחירות הקרובות. זה או לפיד עם תומכי טרור - או ממשלת ימין. הממשלה היחידה שלפיד יכול להקים זה עם האחים המוסלמים ועם הרשימה המשותפת. לפיד כבר סגר עם רע"ם והמשותפת. אין לו ממשלה בלעדיהם. זו מתמטיקה פשוטה, הוא קשר אותם". עוד הוסיף כי החלופה היחידה היא "ממשלה לאומית רחבה ויציבה שתחזיר את הכבוד הלאומי לאזרחי ישראל. חבריי ואני נחושים להחזיר את ישראל למסלול של הצלחה כפי שעשינו בעשור הטוב ביותר בתולדות במדינה לפני הניסוי הכושל".

במהלך דבריו של נתניהו התפתחה מהומה לאחר שראש האופוזיציה אמר כי "לא נקים ממשלה שתלויה באחים במוסלמים ובתומכי טרור". ח"כ אחמד טיבי ענה בעקיצה לחברי הליכוד: "ליקקתם לערבים שנה שלמה". ח"כ מנסור עבאס נעמד על רגליו והתפרץ לדברי נתניהו, שבתגובה נזף ביו"ר הכנסת מיקי לוי: "ככה לא מנהלים ישיבה". חילופי עקיצות נרשמו לאחר מכן גם בין טיבי לעבאס. טיבי: "אתה מנשק לו (לנתניהו) את התחת כדי שייקח אותך".  עבאס השיב לו - "אני שלחתי אותו הביתה אתם אלה שרוצים להחזיר אותו", וטיבי ענה: "בגלל סמוטריץ' אתה לא עם ביבי".

אחרי נתניהו עלה לנאום חבר הכנסת ניר אורבך שהתייחס לפרישה שלו מהקואליציה, בהחלטה שתרמה רבות לפירוק הממשלה: "אני חושב שרובנו יוצאים ממנה בתחושה שבאנו לעשות טוב לעם ישראל. עד לפני 3 שבועות הייתי חלק מקואליציה מורכבת במשך שנה, זו הייתה שנה של מאבקים ועימותים בלתי פוסקים שלעיתים חצו את גבול הטעם הטוב ולא הוסיפו כבוד לנו ולמשכן הזה, הסמל של הממלכתיות הישראלית המתחדשת. נכנסתי לקואליציה הזאת לא כאופציה ראשונה - אלא כי לא הייתה אופציה לממשלה אחרת".

בנט ולפיד בהצבעה על פיזור הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
בנט ולפיד בהצבעה על פיזור הכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

עיכוב אחרי עיכוב: הלו"ז הפוליטי

נוסח ההצעה שאושר בוועדת הכנסת בראשות חה"כ אורבך קבע שמועד הבחירות הבאות יהיה ב-1 בנובמבר, אך ישנן עוד שתי הסתייגויות שמציעות את 25 באוקטובר ו-8 בנובמבר. בנוסף, ועדת החוקה החליטה הלילה כי תוצב קלפי בכל מקבצי הדיור ובתי האבות שבהם לפחות 75 דיירים - שזה הישג לליברמן שיוכל לגייס כך מצביעים. הוחלט גם שוועדת הבחירות תפרסם 5 פעמים במהלך יום הבחירות נתון הצבעה אזורי וארצי - שזה הישג לליכוד שדרשו לא להסתפק בנתון ארצי. תהיה גם חובת שקיפות על כל פרסום ממומן באינטרנט כולל טוקבקים - ונקווה שמדובר על הישג לציבור.

ההצבעה על פיזור הכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ההצבעה על פיזור הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

עם זאת - הקרב על הקלפיות עוד לא נגמר. בסבב הבחירות הקודם הייתה קלפי בכל בית אבות עם יותר מ-30 דיירים והפעם תהיה רק עם 75 ומעלה. בכל מקרה הליכוד העלה הסתייגות שתבטל גם את זה, השאלה עם מי תהיה הרשימה המשותפת.

לפי לוח הזמנים המקורי הכנסת הייתה אמורה להתפזר כבר אתמול, אבל הקואליציה והאופוזיציה לא הגיעו להסכמות והחליטו על דחיית ההצבעה על הפיזור לשעות הבוקר. בשעות הערב ביש עתיד נקלעו להיסטריה בשל שמועות על ממשלה חלופית שעתידה לקום בקרוב - מה שהוביל ללחץ להקדים את ההצבעה על פיזור הכנסת.

הקואליציה ויתרה על קידום חוק המטרו, והוחלט על הקדמת ההצבעה ללילה וחברי הכנסת הוזעקו להגיע שוב למליאה. לאחר בדיקה התברר שאין ממש בשמועות, ואז הוחלט שוב לדחות את ההצבעה לשעות הבוקר.

ברגע האחרון באופוזיציה הציעו תמיכה בחוק המטרו, בתמורה לביטול ההפרשה של חה"כ עמיחי שיקלי מימינה. למרות שבמפלגת העבודה ובמפלגת ישראל ביתנו הסכימו לשקול את ההצעה, בימינה ובתקווה חדשה התנגדו נחרצות.

שר המשפטים גדעון סער הביע התנגדות נחרצת להצעה: "הכניעה לסחטנות בעניין שיקלי היא עסקה מושחתת שמנוגדת לחוק ולהחלטת ועדת הכנסת שהתבססה עליו", צייץ סער בטוויטר מלונדון. "'ההלבנה' הזאת גם גם תהיה עידוד לעריקה ממפלגות יום אחרי הבחירות. האופוזיציה ניהלה מסע לרכישת עריקים והקואליציה לצערי נותנת לזה כעת הכשר. תקווה חדשה מתנגדת לכך בתוקף!". 

לאחר פרישת בנט: מתן כהנא ביקש להתפלג מימינה

שעות לאחר שבנט הודיע על הפרישה מהחיים הפוליטיים, חברו הטוב ומספר 3 ברשימה, מתן כהנא, ביקש להתפלג מסיעת ימינה. איילת שקד תקבל לידיה את תפקיד ראש המפלגה ותוביל אותה בבחירות הקרובות. המפלגה למעשה התפרקה ושקד תצטרך לבנות אותה מחדש, זאת לאחר ששיקלי הופרש ממנה, מתן כהנא לא ימשיך בה ועשוי להצטרף לכחול לבן של גנץ, אביר קארה עשוי להצטרף לישראל ביתנו של ליברמן, ניר אורבך ועידית סילמן אמורים להצטרף לליכוד. מנכ"לית ימינה, סטלה ויינשטיין, התפטרה מתפקידה.

מליאת הכנסת (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
יו"ר ועדת הכנסת חה"כ ניר אורבך | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
יאיר לפיד בהצבעה על פיזור הכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
לפני ההצבעה: לפיד, שמחצות יהיה ראש הממשלה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

על פי סקר בחירות של חדשות 12, במקרה שבו איילת שקד עומדת בראשות ימינה – הליכוד בראשות נתניהו מאבד מנדט ל-34, יאיר לפיד עדיין עומד על 20 מנדטים, כחול לבן בראשות בני גנץ עם 9 מנדטים וכך גם הציונות הדתית בראשות סמוטריץ' עם 9 מנדטים. מפלגת ימינה תקבל 5 מנדטים - אחד יותר מאשר בנט קיבל בסקר האחרון. "יוצאים לדרך", צייצה שקד בטוויטר בתגובה לתוצאות הסקר.