עדיין ללא הכרעה: אם הבחירות היו נערכות אתמול (רביעי), גוש נתניהו היה זוכה ל-59 מנדטים והקואליציה היוצאת ל-56 מנדטים – כך עולה מסקר חדשות 12. מדובר במעבר של מנדט אחד מהקואליציה היוצאת לגוש נתניהו לעומת הסקר הקודם שפרסמנו לפני שבוע.

למרות הגידול במנדט לגוש נתניהו, הליכוד דווקא יורד במנדט מ-34 ל-33 ויש עתיד בראשות יאיר לפיד מתחזקת במנדט מ-23 ל-24. האיחוד בין הציונות הדתית ועוצמה יהודית מביא את הרשימה המשותפת שלהם ל-11 מנדטים, אחרי שבסקר הקודם עוצמה יהודית של איתמר בן גביר זכתה ל-9 מנדטים בעוד שהציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' נותרה מתחת לאחוז החסימה עם 2.8%.

איחוד בין מרצ לעבודה יחליש את כוחן?

הרוח הציונית בראשות איילת שקד שוב לא עוברת את אחוז החסימה אך מתחזקת מעט – מ-1.8% בסקר הקודם ל-2.1% בסקר הנוכחי. ישראל ביתנו בראשות שר האוצר אביגדור ליברמן, שהיה עסוק בשבוע האחרון במו"מ עם הסתדרות המורים, מתחזקת במנדט ל-6. מנגד, מפלגת המחנה הממלכתי של שר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער, שבו חברה גם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, מאבדת מנדט ונעמדת על 12. גם רע"מ יורדת במנדט אחד ל-4.

מרצ בראשות זהבה גלאון נחלשת במנדט אחד ויורדת ל-5 לעומת הסקר הקודם, מספר זהה לזה של העבודה בראשות מרב מיכאלי. עוד בדקנו מה יקרה במצב שבו מרצ והעבודה יתאחדו – ולפי התוצאות הן יאבדו מנדט מכוחן ויזכו ב-9 מנדטים. מי שזוכה במנדט הזה היא הרשימה המשותפת שמתחזקת ל-6 מנדטים, כך שלפי תוצאות הסקר – במקרה של איחוד גוש הקואליציה היוצאת מאבד מנדט נוסף.

השם המפתיע בסקר הוא מפלגת צעירים בוערים בראשות הדר מוכתר שאומנם לא עוברת את אחוז החסימה, אך מקבלת 1.5%. מוכתר עצמה כלל לא יכולה להיבחר לכנסת, מכיוון שהיא עוד לא בת 21, אך המפלגה בהנהגתה מקבלת שיעור תמיכה של כשני מנדטים. המפלגה הכלכלית של ירון זליכה גם מתחת לאחוז החסימה 1.1% תמיכה, וישראל חופשית בראשות אלי אבידר עם 0.0%.

ירידה בהתאמה לראשות הממשלה

עוד נבדקה ההתאמה לראשות הממשלה, לאחר שביום שני נפגשו ראש הממשלה יאיר לפיד וראש האופוזיציה בנימין נתניהו לשיחת עדכון בנושא המו"מ להסכם גרעין בין איראן ובין המעצמות. אחרי שנתניהו תקף את הממשלה הנוכחית וטען שלפיד וגנץ "נרדמו בשמירה", אחוזי ההתאמה שלהם זוכים שלושת הפוליטיקאים יורדים מעט.

במענה על השאלה "מבין האישים הבאים, מי לדעתך הכי מתאים לתפקיד ראש הממשלה", שבה הוצגו נתניהו ולפיד, ראש הממשלה זוכה ל-30% תמיכה לעומת 32% בסקר הקודם וראש האופוזיציה ל-44% לעומת 45% בסקר הקודם. 26% השיבו "אף אחד מהם" או "לא יודע", לעומת 23% בסקר הקודם. בהשוואה בין נתניהו לגנץ, זוכה יו"ר הליכוד ל-45% (בדומה לסקר הקודם) בעוד ששר הביטחון נחלש ועומד על 25% לעומת 27% בסקר הקודם.

בחירות 2022: בנימין נתניהו, יאיר לפיד, בני גנץ (צילום: לע"מ)
שלושתם זוכים לפחות אחוזי תמיכה בהתאמה לראשות הממשלה. נתניהו, לפיד וגנץ | צילום: לע"מ

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

 


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 31/8/2022

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה

מספר המשיבים בפועל: 505

מספר האנשים שהתבקשו להשתתף בסקר: 2,831

טעות הדגימה המרבית: 4.4%+-

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני