השבוע הכריזה איילת שקד על ההחלטה על ריצה משותפת עם יועז הנדל בבחירות הקרובות תחת "הרוח הציונית" שזוכה בינתיים בסקרים ב-4 מנדטים, מעט מעל אחוז החסימה. כעת, בריאיון ששודר אמש (שבת) ב"חדשות סוף השבוע", היא מתייצבת מול המצלמה ולא פוסלת ישיבה עם נתניהו. שקד מדברת על הטעויות שעשה, על לחיצת היד עם נתניהו ורעייתו, ומתעקשת שהיא זו שתדע לכפות על כולם ממשלת אחדות. צפו בריאיון המלא.

ישראל הולכת לבחירות - עדכונים שוטפים בזירה הפוליטית

כבר התרגלת לשם הזה? כי עברת כבר די הרבה מפלגות בזמן האחרון.

"לא, לא עברתי הרבה מפלגות".

איילת שקד ויועז הנדל (צילום: אריאל זנדברג)
שקד והנדל חתמו על ההסכמות לריצה משותפת | צילום: אריאל זנדברג

"בסוף אני ויועז הנדל חולקים את אותה תפיסת עולם, הימין הישראלי זה ממש לא רגב ונתניהו"

היה ימין חדש, הבית היהודי, ימינה ועכשיו הרוח הציונית.

"כשאנחנו עושים מיזוגים, יש את מפלגת האם ויש את המפלגה המשותפת שאיתה מתמזגים. אני חושבת שהאיחוד שלי עם יועז הנדל זה איחוד נכון, מתבקש. בסוף אנחנו חולקים את אותה תפיסת עולם".

כשהיא נשאלת מי אמור להצביע לה, שקד אומרת כי "יש 80 מנדטים שמגדירים את עצמם כימין כששואלים. הימין הישראלי זה ממש לא מירי רגב, בנימין נתניהו, סמוטריץ' ובן גביר. יש בימין גם ציונות דתית שהיא סולדת מאמירות של סמוטריץ'. סמוטריץ' במהלך השנה האחרונה אמר שאותי, את נפתלי בנט ואת חבריי לא צריך להכניס לבית הכנסת".

את פונה לציונות הדתית?

"אני פונה בוודאי גם לציונות הדתית".

"הרשימה שלנו תהיה 50-50, יועז הנדל הוא בן הציונות הדתית", טוענת שקד. "הוא שומר שבת, שומר כשרות, הילדים שלו בממלכתי-דתי. אם אנחנו נכנסים לדיוקים האלה - מספר 3 זה ציונות-דתית. אנחנו עושים מפלגה של ציונות-דתית יחד עם חילונים, מסורתיים שכולם הם אנשי ימין - בסוף זה המכנה המשותף".

כשהייתה לך את האופציה לבחור בין ממשלת ימין לבין ממשלה עם מרצ, עם השמאל, עם רע"ם - את הבטחת להם משהו אחד והלכת לממשלה אחרת. למה שהם יאמינו לך הפעם?

"לא, בואי נעשה סדר. אני זו שעשתה את המאמצים הרבים יותר כדי להקים ממשלת ימין בקדנציה הקודמת. בלב כבד הסכמתי בשביל שמדינת ישראל תחזור לתפקד - להקים את הממשלה הזו. אני הייתי הסמן הימני של הממשלה".

ברגע האמת שהרגישו אנשים מהמפלגה שלך, בין אם זה עידית סילמן וניר אורבך שהם לא יכולים יותר להמשיך עם הממשלה כמו שהיא - הם קמו ועשו מעשה. את לא עשית את המעשה הזו.

"אני הסתכלתי על המציאות. במציאות אנחנו בנינו ביהודה ושומרון יותר ממשלות נתניהו בממשל דמוקרטי. אנחנו קיימנו מצעד דגלים בלי להרכין ראש לחמאס".

סילמן ואורבך משוחחים בכנסת (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש 90)
עידית סילמן וניר אורבך | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"כשהבנו שהולכים לבחירות, ניסיתי להביא את ימינה ולהימנע מבחירות"

לדבריה, כשהבינה שאנחנו הולכים לבחירות - היא העדיפה שתקום ממשלה אחרת על פני העברת המפתחות ללפיד. "אני לא מסתירה את זה ולא מתביישת בזה", מדגישה שקד. "כשהבנו שאנחנו הולכים לבחירות, אני כן ניסיתי גם בקדנציה הזו להביא את ימינה, את תקווה חדשה ואת כחול לבן ולהימנע מבחירות".

בנט ולפיד בהצבעה על פיזור הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
בנט ולפיד בהצבעה על פיזור הכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

את אומרת שאת ויועז הנדל מאותו בית אידיאולוגי. רק השבוע במסיבת העיתונאים שלכם, את אמרת משהו אחד והוא משהו אחר.

"נעשה רגע הפרדה - יש היום בסיס אידיאולוגי ערכי ששנינו אנשי ימין ויש את סוגיית נתניהו. אז בסוגיה האידיאולוגית אנחנו רואים את הדברים 'עין בעין'. בסוגיה של נתניהו - אנחנו לא שידרנו, לא היינו בדיוק על אותו רצף".

"נתניהו עומד בראש הליכוד - אי אפשר לפסול בחירה של למעלה ממיליון האיש"

את לא פוסלת את נתניהו והוא אומר שמתנגד לממשלה צרה עם נתניהו, והוא חושב רק על עצמו. את מסכימה לשני הדברים האלה?

"נתניהו עומד בראש מפלגת הליכוד. אני חושבת שאי אפשר לפסול בחירה של למעלה ממיליון איש. הליכוד הוא שותף לממשלת אחדות, נתניהו עומד בראשו. כל מפלגה שמוכרת לך אחדות ומחרימה את נתניהו - מוכרת לציבור לוקש, לא יהיה".

למה צריך אותך בשביל האחדות?

"בגלל שהם מחרימים את נתניהו".

שקד מתעקשת כי גנץ ואחרים יהיו זקוקים לה אם יחליטו ללכת עם נתניהו: "הוא צריך אותנו. שאנחנו נכפה את הממשלה הזו. כשגנץ יושב על הכיסא, הוא אומר: 'אני לא אשב עם נתניהו'. בסופו של דבר, מה שאנחנו אומרים לציבור: 'אין לך ברירה, אלה המנדטים'".

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה (צילום: AP)
גנץ ילך עם נתניהו? | צילום: AP

"אני לא צריכה להגיע למצב של ממשלה צרה לנתניהו"

"אני חושבת שבחירות נוספות זה דבר רע למדינת ישראל", מתעקשת שקד. כשהיא נשאלת על מחיר רע של ממשלה צרה לנתניהו, היא אומרת כי "אני לא צריכה להגיע למצב הזה. שהציבור ייתן לי את הכוח הפוליטי ואני אדאג לייצר ממשלה".

על אף שבפעם הקודמת התחייבה שקד שלא לשבת בממשלה עם מרצ, יש עתיד והמפלגות הערביות, היא שוב מדברת בנחרצות - לאחר שהפרה את הבטחותיה. "הציבור נתן לנו כוח ולא היה מישהו במערכת הפוליטית שעשה יותר ממני כדי להקים ממשלת ימין", היא מציינת. 

"כשראיתי שזה בלתי אפשרי והבנתי שאין אלטרנטיבה אחרת, הלכתי גם מתוך לאווילות לנפתלי בנט, וגם מתוך הבנה שאין אלטרנטיבה אחרת ושזה הדבר הנכון למדינת ישראל", מוסיפה יו"ר "הרוח הציונית. "אני הפוליטיקאית ששילמה את המחיר אישי והפוליטי הכי כבד במערכת. אני הייתי ועודני הסמן הימני של הממשלה הזו".

סיעת ימינה (צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך)
שקד: "אני הפוליטיקאית ששילמה את המחיר הכי כבד במערכת" | צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך

"מציעה ששמרית לא תנתח את מערכת היחסים שלו עם חברי סיעתו"

טעית כשהלכת אחרי בנט? הוא קיבל את ראשות הממשלה ואת עכשיו נאבקת באחוז החסימה.

"אני לא נאבקת על אחוז החסימה, אני מעל אחוז החסימה. אנחנו נעלה ונצליח".

במנהרת הזמן - האם את מקדימה את עידית סילמן?

"לא, אני רוצה להגיד לך משהו אישי - בממשלה הזו היו לי רגעים לא פשוטים. אבל לאורך כל הדרך, עד היום - שמרתי על הערכים שלשמם נבחרתי".

כשראש הממשלה בנט מתקשר אלייך כשאת במרוקו בשליחות ואת שומעת רבע שעה לפני שהוא מתכוון לפרק את הממשלה, זה עונה בעינייך על הגדרה של שותפותה ומחיר לדרך שעשית איתו יחד?

"את השיחות ביני לבין נפתלי בנט אני משאירה בינו לביני. פוליטיקאי צריך לדעת לקחת אחריות על המעשים שלו ולדעת להתמודד איתם. היחסים בין נפתלי בנט לביני במערכת הפוליטית זה עניין שלנו".

קראתי ששמרית מאיר היועצת המדינית שלו אמרה, אגב גם בזמן אמת, שהיחסים הם 'לא כמו שאנחנו רואים'.

"אני מציעה שלא לצטט את האמירות של שמרית מאיר, בסך הכול היא יועצת שהועזבה והייתה מאוד קרובה לנפתלי בנט. בלשכה שלו היא עשתה עבודה טובה כיועצת מדינית. אני מציעה שהיא תדבר על הנושא המדיני ולא תנתח את מערכת היחסים שלו עם חברי סיעתו".

"בנט לא עשה מספיק עבודה פוליטית ולא דאג לחברי הסיעה שלו"

לאחר שבנט אמר בריאיון הפרישה שלו לחדשות 12 כי "הוא עשה יותר מדי זלנסקי ופחות מדי סילמן", שקד מתייחסת לטעויות שעשה. "חד משמעית, אני אמרתי לו את זה כל הזמן - שלא עשה מספיק עבודה פוליטית ולא דאג לחברי הסיעה שלו. כל חברי הסיעה שלו היו תחת אש צולבת, מסע הסתה, פייק ניוז, דברים איומים ונוראיים. לסיעה היה צריך לדאוג בצורה טובה יותר, הוא יודע את זה ולא מסתיר את זה".

השרים שפוטרו, בנט ושקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
בנט ושקד. "כל חברי הסיעה שלו היו תחת אש צולבת" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

ובכל זאת, שקד מנסה להסביר את ההחלטה שלה להישאר בממשלה - למרות שסילמן ואורבך עשו מעשה. "אני רוצה להגיד לך שהמסקנה מהשנה האחרונה וזו מסקנה נכונה - בסופו של דבר, ממשלה לא יכולה להישען על קולות של מפלגה ערבית. עשינו ניסיון בחשש גדול. שנה שלמה תפקדנו בצורה טובה בסך הכול".

כשבימין אומרים שזו הייתה ממשלה רעה, את לא מסכימה?

"לא, אני ממש לא מסכימה. אמרתי את זה כל הזמן - כל מי שמבין יודע שהיא לא הייתה פחות ימנית מכל ממשלות נתניהו".

"נפעל בכל כוחנו כדי לכפות ממשלת אחדות, כנראה צריך גננת"

האם התחייבת שלא תסכימי בשום מחיר לממשלה צרה עם נתניהו?

"אנחנו נפעל בכל כוחנו כדי לכפות ממשלת אחדות. במציאות הגנון שנוצרה במדינת ישראל, כנראה צריך גננת".

האם את יכולה לומר לצופים שמגיע להם לדעת שאם ייווצר מצב שהקולות שאת קיבלת, ישלימו לנתניהו את ה-61 – תעשי את זה או לא?

"במנדטים שאנחנו נקבל נעשה כל שביכולתנו כדי שנקים ממשלת אחדות".

האם נכון להבין מזה שאת מסרבת לומר באופן חד משמעי שאם זה יהיו בחירות שישיות או ממשלה צרה לנתניהו - את לא תשלימי עם ממשלה צרה?

"ממשלה צרה זה דבר לא נכון. אני לא אשב עם ממשלה שתפטר את היועמ"שית, אני לא אשב עם ממשלה שתעביר חוק צרפתי. זה לא יקרה אצלנו. אנחנו נפעל יחד להקמת ממשלה רחבה שמרכז הכובד שלה הוא ימין".

כששקד נשאלת אם נתניהו כשר לכהן כראש ממשלה, היא משיבה כי "זו לא את קובעת ולא אני קובעת - יש מעל מיליון מצביעים שבוחרים בליכוד ובנתניהו שוב ושוב".

"אמרתי אלף פעם שצריך להחליף את נתניהו - לימין מגיע מנהיג אחר"

במאי 2021 נחשפו בחדשות 12 הקלטות שבהן נשמעת איילת שקד מביעה חוות דעת נוקבת על בני הזוג נתניהו. כעת, היא אומרת כי "אני לא מתייחסת ולא התייחסתי לעולם להקלטות שנעשו בצורה לא אתית. אני אמרתי אלף פעם בשידור חי, ישר למצלמה, באינספור קמפיינים בחירות - שצריך להחליף אותו. שלימין מגיע מנהיג אחר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואיילת שקד (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
שקד ונתניהו. "הממשלה לא הייתה פחות ימנית מכל ממשלות נתניהו" | צילום: פלאש 90, פלאש/90

"אני חושבת שבנט היה ראש ממשלה הרבה יותר טוב וגם הרבה יותר ימני", מבהירה שקד. "לדוגמה, הוא בניגוד לנתניהו בא לנשיא דמוקרטי ואמר לו: 'לא תהיה מדינה פלסטינית. אני לא אקיים מו"מ עם אבו מאזן'. אבל מה לעשות שאנחנו לא קובעות, מעל מיליון מצביעי ליכוד בוחרים בו שוב ושוב".

ראיתי שהייתה לחיצת יד בינך לבין בנימין נתניהו ובינך לבין שרה נתניהו, יש שינוי ביחסים?

"לא, אנחנו אנשים מנומסים. עמדתי ליד שגריר בריטניה, הם ניגשו ולחצו ידיים. חוץ מזה לא".

"אמרו לי 'תפרשי' - לא אשאיר את מצביעי הימין עם שתי בחירות:="

לאחר שלפני שנתיים שקד עוד כיוונה לראשות הממשלה, היום היא נשאלת על אחוז החסימה ועושה חשבון נפש. "אני לא טומנת את ראשי בחול ובשבועות האחרונים באו אליי הרבה אנשים טובים, ואמרו לי: 'עזבי, תפרשי - בואי צאי לאזרחות ותיהני'. לא, אני לא אשאיר את כל מצביעי הימין עם שתי בחירות - נתניהו או בן גביר וסמוטריץ'. לא".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

מוכנה לעשות לי פה 'ריד מיי לייפס', מה שלא יהיה אני עד הסוף גם אם הסקרים יראו שאנחנו מתחת לאחוז החסימה ולא עוברים - את מתמודדת עד הסוף?

"אני מתמודדת עד הסוף ואנחנו נגיע גם לתוצאה טובה. יש ציבור גדול שמחפש את הרוח הציונית הזאת, הוא רוצה זקיפות קומה לאומית ולא רוצה להשתעבד למכונת השנאה של סמוטריץ' או לגחמות של נתניהו. יש לזה מקום בחברה הישראלית ואנחנו מייצגים את זה".