סיעת ימינה של איילת שקד וסיעת דרך ארץ של יועז הנדל וצביקה האוזר חתמו היום (רביעי) על ההסכמות לריצה משותפת בבחירות הקרובות תחת מפלגה שתיקרא "הרוח הציונית". דרך ארץ תקבל את מקומות 2 ו-4, ושקד מתכוונת לצרף נציג נוסף מהציונות הדתית. המפלגה לא תטיל וטו על נתניהו, אך צפויה לדרוש הקמת ממשלה רחבה ולא ממשלה שנשענת על מפלגות הקצה.

איילת שקד ויועז הנדל (צילום: אריאל זנדברג)
חתמו על ההסכמים, הנדל ושקד | צילום: אריאל זנדברג

"מדינת ישראל נכנסה לסחרור, וגם בדורות הבאים יתקשו להבין את זה", אמרה שקד בכנסת להצגת המפלגה. "קיטוב פוליטי הפך לגורם מספר אחת לאי היציבות של מדינת ישראל. הבחירות הקרובות הן צומת דרכים קריטי למדינת ישראל. כל אחד מהגושים שואף להקים ממשלה צרה שתישען על הקצוות. תהיה התוצאה אשר יהיה, חצי מהעם ירגיש שגנבו לו את המדינה".

הכרזת שקד והנדל על מפלגה חדשה (צילום: n12)
שקד והנדל בכנסת הצגת המפלגה | צילום: n12

"אם תוקם ממשלה צרה היא תהיה חסרת יציבות ורק תגביר את הקיטוב", המשיכה שקד. "היא תגרור אותנו למערכת בחירות נוספת וזה לא הדבר הנכון... אוסיף גם שכלקח, ממשלת ישראל אינה יכולה להישען על מפלגה ערבית. המפעל הציוני אינו יכול להיות תלוי באצבעות של נבחרי הציבור הערבי בישראל".

"אנחנו מתנגדים נחרצות לממשלה צרה של נתניהו שבה יעסקו אך ורק במה שטוב לו", הצהיר הנדל. "אנחנו מתנגדים נחרצות לממשלה צרה משמאל עם המשותפת וגורמים קיצוניים. אנחנו נהיה הציר שיכפה ממשלת אחדות. אני אומר זאת בקול ברור לפני הבחירות: ממשלה שתורכב מהליכוד והשמאל מרכז. אין שום דרך אחרת. בממשלה הזאת למדנו שהדרה של חצי מהעם מובילה לחוסר יציבות". 

 קהל היעד של המפלגה

המכשול העיקרי שעיכב את האיחוד עד כה בהוא השאלה אם להסכים לשבת תחת ראש האופוזיציה בנימין נתניהו או שלא. שר התקשורת הנדל הצהיר כבר כמה פעמים כי הוא מעוניין בממשלת אחדות ללא נתניהו, אך שרת הפנים שקד נמנעת מלומר זאת בשלב זה. כך למשל שקד ניסתה גם לפעול להקמת ממשלה בראשות נתניהו לפני פיזור הכנסת. על פי ההסכמים בין הסיעות, בדרך ארץ יסירו את הווטו מנתניהו אך גם יפעלו לכך שלא יהיו "העשירי למניין" עבור נתניהו, וישמשו ערובה להקמת ממשלה רחבה.

קהל היעד המרכזי של המפלגה יהיה אנשי ימין וחברי הציונות הדתית, שמתקשים לקבל רשימה שכוללת את איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'. לפי ההערכות של חברי "רוח ציונית", יש קבוצה לא מבוטלת שניתן לשכנע אותה להצביע לרשימה ימנית מתונה יותר.

 

 

הבוקר הודיעו הצדדים כי צוותי המשא ומתן נפגשו הלילה לטובת מעבר על ההסכמים לריצה משותפת. עוד נכתב בהודעה שפורסמה מוקדם יותר כי "הושגה הסכמה על מרבית הסעיפים והצדדים קרובים לחתימה, הצוותים קבעו להיפגש בהמשך היום". בסקר חדשות 12 האחרון, מ-11 ביולי, ימינה של שקד לא עברה את אחוז החסימה.