מתאחדים - למרות הצהרות העבר: לאחר שפרסמנו על התקדמות משמעותית במגעים לאיחוד בין מפלגות כחול לבן ותקווה חדשה ועל הצמרת המסתמנת של הרשימה המאוחדת - שר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער הודיעו אמש (ראשון) על איחוד בין מפלגותיהם. למרות שסער שב והצהיר לאחרונה כי ירוץ לכנסת בראשות תקווה חדשה, כעת הוא בחר להשתבץ במקום השני אצל גנץ, שעליו מתח ביקורת בעבר.

רק לפני שבועיים, רגע לפני פיזור הכנסת, הצהיר סער בריאיון לכאן רשת ב': "לא לממשלה חליפית, לא ארוץ עם בני גנץ". הוא שלל אז את הפרסומים על איחוד עם גנץ והכריז: "תקווה חדשה רצה לבחירות האלה בהנהגתי, אני משוכנע בהצלחתנו". 

למרות שבחלק מהסקרים מפלגתו לא עברה את אחוז החסימה, סער נשמע בטוח רק לפני כמה ימים ביכולת המפלגה להיכנס לכנסת: "בכל הסקרים שהתפרסמו השבוע אנחנו עוברים. אני לא מציע להתרשם יותר מדי, אני בטוח ביכולת שלנו להצליח".

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

בעבר השמיע ביקורת חריפה עוד יותר כלפי גנץ. בפברואר 2019 סער, שעוד היה אז מקום 4 בליכוד, כינה את גנץ "שמאל". הוא אף אמר אז כי משה (בוגי) יעלון וצבי האוזר "נמצאים ברשימה שרובה אינה תומכת בדעותיהם". באפריל של אותה שנה, רגע לפני הבחירות הראשונות, אמר: "גנץ לא מכחיש שיפנה יישובים".  

אחד מבכירי מפלגתו של סער, השר זאב אלקין, תקף כמה וכמה פעמים את גנץ - וכעת הוא צפוי להשתבץ במקום השביעי ברשימה בראשות גנץ. אלקין, שעבר מהליכוד בהנהגת נתניהו לתקווה חדשה, ניסה פעמים רבות לקעקע את האמינות של גנץ ולמתג אותו כאיש שמאל. רק השבוע טען בריאיון לגלי צה"ל: "כרגע זה לא על הפרק, אנחנו רצים לבד". 

כשאלקין תקף: "פתטי, צעדים נואשים"

עוד ב-2019, כשהיה בליכוד, טען: "גנץ יחלק את הארץ. מי שמוכן לשבת עם סתיו שפיר ויעל גרמן בממשלה הוא איש ימין?". עוד אמר אז כי הביקורת של בני גנץ נגד חוק הלאום "פשוטה וממקמת אותו בצד השמאלי של המפה". 

 

בנובמבר 2020 אמר כי "אם גנץ ואנשי כחול לבן חושבים שהם יכולים להנהיג שוב קו אנטי ביבי – אין להם סיכוי, הם ממילא בוגדים בעיני המחנה הזה". אלקין כינה את גנץ "פטתי" והוסיף השוואה מחמיאה: "אני רוצה להזכיר את שאול מופז – ייעצו לו לפרוש ממשלת האחדות וללכת על הראש של נתניהו, 'אתה תהיה גדול, תקבל הרבה מנדטים', ואיך זה נגמר? הוא לקח מפלגה של 28 מנדטים וסיים עם שני מנדטים, היום הוא לא היה עובר את אחוז החסימה. זה בדיוק מה יקרה לכחול לבן אם הם ימשיכו לטלטל את הספינה ויגרמו לעוד בחירות".

באותו חודש אלקין עקץ את גנץ, שאיים אז לפרק את ממשלת האחדות: "יום אחד הוא חש שלא בא לו ללכת לבית הספר, יום אחר הוא חש שעבדו עליו. זה נראה כמו צעדים נואשים, 'תחזיקו אותי'. חבל. הם לא יכולים להיות בטוחים שיעברו את אחוז החסימה בבחירות האלה.

לפני כחצי שנה תקף אלקין את גנץ. "לא הייתי מזמין אלי הביתה מישהו שמשלם משכורות לרוצחי ישראלים", אמר אז בתגובה על האירוח של אבו מאזן בבית שר הביטחון בראש העין – ביקורת דומה לזו שהשמיעו בליכוד. גם שרן השכל, שעברה עם סער מהליכוד לתקווה חדשה, טענה לאחרונה כי "זה לא חיבור בריא לתקווה חדשה, יש לנו עמדות אידיאולוגיות שונות ונקבל פחות קולות".

הרשימה המסתמנת, אם איזנקוט לא יצטרף:

  1. בני גנץ
  2. גדעון סער
  3. פנינה תמנו-שטה
  4. חילי טרופר
  5. יפעת שאשא-ביטון
  6. מיכאל ביטון
  7. זאב אלקין

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12: