יום אחרי ההצהרות של חברי כנסת של הליכוד כי ידאגו לפטר את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, במפלגה מנסים למזער נזקים. ראש האופוזיציה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מוטרד משבירת השורות בקמפיין שלו לבחירות וגם ממי שעד לאחרונה היו בני טיפוחיו בליכוד. גורם בכיר בסביבתו הודה שנתניהו סבור שחלק מחברי הכנסת בליכוד הפכו מנכס הסברתי לנטל - כך פרסמנו הערב (שני) ב"המהדורה המרכזית".

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

בכל מערכת בחירות מנסה נתניהו להציג רשימה ממלכתית עד כמה שניתן ולהימנע מתקלות תקשורתיות. ליבת האסטרטגיה של הליכוד הפעם תהיה לנסות לפנות למצביעים של גדעון סער ונפתלי בנט מ"הימין הממלכתי", ולכן הוא חושש מאוד מאמירות מיליטנטיות של חברי כנסת בליכוד נגד מערכת המשפט.

גורם בכיר בסביבתו אמר שנתניהו אפילו חושב שחלק מחברי הכנסת שעד לאחרונה היו בני טיפוחיו הפכו מנכס לנטל מבחינה תקשורתית. ניתן להניח שהוא מתכוון לחברי הכנסת המיליטנטים יותר, ביניהם חה"כ שלמה קרעי שהתבטא בחריפות ביממה האחרונה. גם אחרי התקרית עם חה"כ דודי אמסלם שאמר שהליכוד יהיה מוכן לשבת עם רע"ם אם ישיג 61 מנדטים, נתניהו נפגש עם אמסלם - אך לא הסכים שיפורסם תיעוד מהפגישה בניגוד לפגישות "סולחה" קודמות.

בעקבות התקלות האחרונות בקמפיין נתניהו העלה הערב על קו הטלפון עשרה חברי כנסת לתדרוך בנוגע לסערות האחרונות. לדבריו הסטייה מהקו של הקמפיין לא מקובלת ואמר כי אין כוונה לפטר את היועצת המשפטית לממשלה. לדבריו מערכת אכיפת החוק זקוקה לרפורמה אך הליכוד יעשה אותה בשיקול דעת, ובאחריות. עוד אמר כי אין כוונה לעשות רפורמה שתשפיע על המשפט שלו.

נתניהו התייחס גם לסערת מינוי הרמטכ״ל וטען כי מדובר בספין. לדבריו הכהונה של כוכבי מסתיימת רק בינואר 2023, חודשיים אחרי סיום הבחירות. להבדיל, המועמדות של ראש המוסד דוד ברנע, התקבלה כשבוע לפני פיזור הכנסת והוא נכנס לתפקידו רק אחרי הקמת ממשלה קבועה.

שלמה קרעי , יואב קיש , גלי בהרב מיארה, האיומים להד (עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש 90)
בהרב-מיארה, קיש וקרעי | עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש 90

ראש האופוזיציה מנסה להבליט נבחרת אחרת של הליכוד. הדבר מייצר לא מעט תסכול בקרב חברי הכנסת שנמצאים בימים אלה בעיצומם של קמפיינים לפריימריז, אך גם דאגה גדולה בקמפיין הליכוד וחשש שההתבטאויות החריפות של חברי הכנסת יתנקמו בנתניהו רגע לפני קו הסיום.

חה"כ יואב גלנט התנער הערב בריאיון ב"המהדורה המרכזית" מההצהרות של חברי הכנסת ממפלגתו. "אני לא הייתי מדבר בשפה הזאת וזה גם לא מייצג את עמדתי", אמר. "אם את שואלת אותי אם צריך לעשות שינוי בקווי התיחום בין המערכת המשפטית לבין הכנסת והממשלה - התשובה היא כן אבל צריך לעשות את זה מתוך הסכמה פוליטית חזקה כי יש פה פלישה ברגל גסה של מערכת המשפט אל תחומי עיסוק שהם לא לה".

בנימין נתניהו בחירות ליכוד (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
קורץ למצביעי בנט וסער. נתניהו | צילום: רויטרס, שי פרנקו

בליכוד ניסו היום למזער נזקים, אחרי שחלק מחברי הכנסת של המפלגה איימו אתמול לפטר את היועצת המשפטית לממשלה אם תאשר את מינוי הרמטכ"ל בתקופת הבחירות.

"אני אומר את דעתי", הבהיר חה"כ יואב קיש בריאיון לעופר חדד ברדיו ירושלים. "אני לא יודע מה דעתו של נתניהו בנושא. לא דיברתי איתו, הוא לא דיבר איתי, לא אתמול, אין לי מושג מה הוא חושב. אני עומד מאחורי מה שאמרתי. אני אומר לך - בסך הכול צייצתי ציוץ ארבע שורות. אולי הייתה שורה אחת שהייתי צריך לנסח אחרת".

דוברו של נתניהו, עופר גולן, תדרך את חברי הכנסת להיצמד למסר אחיד בנוגע למערכת המשפט ולפיו היא זקוקה לרפורמה, אך היא תיעשה בשיקול דעת, בהידברות ובאחריות. לא כל המועמדים בפריימריז סרו למרותו. "אני חוזר, ויחד עם הליכוד אנחנו הולכים הפעם לדרוס את השמאל עם כל הכוח, ולשלוט במערכות השלטון של ישראל", איים חה"כ לשעבר איוב קרא.

ראש הממשלה לפיד התקשר היום ליועצת המשפטית לממשלה, הודה לה על עבודתה והתחייב כי הממשלה בראשותו תגן על מערכת המשפט.

בגזרה אחרת, סיעת ימינה התכנסה היום לראשונה תחת הנהגתה של איילת שקד. דווקא משותפה לקואליציה, גדעון סער, זכתה היום שקד לברכת דרך צלחה צוננת למדי. "שקד יודעת את האמת כי שקד ניסתה עד הרגע האחרון לשכנע אותי לבוא ולהמליך את ביבי לראש ממשלה, ואני לא הסכמתי", אמר בריאיון ב"שש עם". "ההבדל בינינו מאוד פשוט. היא רוצה להיות ה-61 של נתניהו ואני לא רוצה להחזיר את נתניהו".

שקד לא נשארה חייבת  ותהתה בציוץ: "למה אתה ניהלת משא ומתן עם אנשי נתניהו במשך מספר שבועות, אם זה כל כך מפריע לך?". כך או כך היא צפויה למצוא את עצמה מתמודדת עם תנועת מלקחיים - בליכוד יטענו שהיא מתכננת לגנוב את קולות המחנה ולהקים ממשלת שמאל. בצד השני, לעומת זאת, יזהירו ששקד תהיה זו שתאפשר לנתניהו לחצות את רף 61 המנדטים.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית