הקרב על מינוי הרמטכ"ל: תקופת הבחירות בראשיתה ובליכוד כבר מתכננים את המהלכים שיעשו אם יחזרו לשלטון. היום (ראשון) איימו כמה מחברי הליכוד על היועמ"שית כי אם תאשר את מינוי הרמטכ"ל בממשלת המעבר – היא תפוטר. עם זאת, מסתמן כי האיומים לא מרתיעים את גלי ברהב מיארה, והיא צפויה לתת לשר הביטחון חופש פעולה למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות.

נזכיר כי מוקדם יותר היום פרסמנו כי היועמ"שית צפויה לאשר את המינוי, למרות שלאחרונה הביעה את התנגדותה לכך. תחילה, טענה בהרב מיארה כי מעמד הממשלה אחרי פיזור הכנסת הוא מעמד של ממשלת עבר, ושבתקופה זו עליה לנהוג באיפוק ובריסון.

בני גנץ, גלי בהרב מיארה (צילום: פלאש 90)
בני גנץ, גלי בהרב מיארה | צילום: פלאש 90

חרף זאת, שר הביטחון גנץ ביקש להיפגש איתה לשיחה צפופה. בפגישה הזו הניח שר הביטחון על שולחן הדיונים חומר שהוגדר "כבד משקל", הקשור לכאורה לאיומים מאיראן ולזירה הסורית. על פניו שינתה את הכיוון. פגישה זו היא ככל הנראה זו שגרמה ליועמ"שית לשנות את עמדתה.

שר הביטחון בני גנץ (צילום: שלו שלום, TPS)
שר הביטחון בני גנץ | צילום: שלו שלום, TPS

"היום הועברה לידי היועצת המשפטית לממשלה חוות דעת מקצועית שהוכנה על ידי יועמ"ש מערכת הביטחון עו"ד איתי אופיר", נמסר מלשכת שר הביטחון בני גנץ. עוד ציינו כי לפי חוות הדעת "ניתן לאפשר בנסיבות העניין להמשיך בתהליך מינוי הרמטכ"ל גם בתקופת הבחירות".

השר והליכוד בחילופי ציוצים

נדגיש כי החלטת היועצת המשפטית לממשלה עדיין לא סופית והיא זקוקה לליבון משפטי, אולם בליכוד, כאמור, כבר החלו במתקפה.  "אם היועמשית תאשר מינוי רמטכ"ל לממשלת מעבר - המשמעות הישירה תהיה דווקא כלפיה ולמעמדה", צייץ חה"כ קיש (הליכוד). "רק יועמשית 'מטעם' תאפשר זאת ולכן אם תפעל כך היא תוחלף מיידית כשנחזור לשלטון". שר המשפטים, גדעון סער, צייץ מחדש את דבריו של קיש, והוסיף: "גנגסטריזם". 

קיש לא נשאר חייב, צייץ מחדש את תגובתו של סער וכתב: "ברור גדעון, לכם הכול מותר". לאחר מכן הבהיר קיש: "לא מדובר באיום, זו לא דרכי. התייחסתי לכך שתפקיד היועמ"ש הוא תפקיד מקצועי. החלטת יועמ"ש על מינוי בכיר לממשלת מעבר מנוגדת להחלטות בג"ץ ולמעשה משמעותה החלטה פוליטית".

גם חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) הצטרף לחברו למפלגה ויצא נגד היועמ"שית: "תאפשר, לא תאפשר, היא תוחלף בכל מקרה. כך גם כל מינויי ממשלת ההונאה. בקרוב בעז"ה". 

ב"יש עתיד" גינו את המתקפות בליכוד: "לסיכום: הליכוד מהלך איימים על שלטון החוק. אבל כל עוד השלטון בידיים שלנו, החוק מוגן".