מפלגות הציונות הדתית ועוצמה יהודית הגיעו הערב (שישי) להסכמה על ריצה משותפת בבחירות הקרובות, זאת בתום פגישה משולשת שכינס ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. לפי הסיכום בין חה"כ בצלאל סמוטריץ' לחה"כ איתמר בן גביר, הרשימה תורכב באופן ייצוג שיוויוני - כאשר בראשותה יוצב סמוטריץ'. בן גביר יקבל חמישה מקומות בעשירייה הראשונה, אך מקומות 3, 4 ו-6 ילכו לציונות הדתית. 

הבחירות לכנסת ה-25 - סיקור נרחב ב-N12:

ראש האופוזיציה נתניהו, שכינס את הישיבה שבסיומה הוסכם על הריצה המשותפת, בירך אף הוא על ההסכם שהושג בין המפלגות. "אחדות היא צו השעה כדי להבטיח את ניצחון המחנה הלאומי והקמת ממשלה לאומית יציבה ל-4 השנים הקרובות", מסר נתניהו.

גם ראש מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בירך על ההסכם: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. שמח לבשר שהגענו להסכמה על ריצה משותפת בבחירות למען נצחון מחנה הימין בעזרת השם. נמשיך לפעול לחיבורים נוספים". מנגד, במפלגת הרוח הציונית תקפו: "הציונות הדתית המתונה שדוגלת בקירוב לבבות ואהבת ישראל ולא בשריפת גשרים תמצא בית רק ברוח הציונית". 

ראש עוצמה יהודית איתמר בן גביר בירך על ההסכם שנחתם: "ערב ראש חודש אלול הבאנו מתנה לעם ישראל, בעזרת השם בכנסת הקרובה יכהנו לפחות חמישה בן גבירים. נפעל להקמת ממשלה לאומית, ממשלת ימין מלא מלא, יציבה וחזקה לישראל".

במהלך הפגישה שכינס נתניהו בקיסריה, השתתף גם יו"ר סיעת הליכוד, חה"כ יריב לוין. הסיבה לישיבה הדחופה בערב שבת היתה תוצאות הסקרים שפורסמו במהלך השבוע, בינהם גם סקר חדשות 12, בהם הציונות הדתית לא עוברת את אחוז החסימה, בעוד שעוצמה יהודית עומדת על 9 מנדטים

הבוקר, בסקר מנו גבע שנערך עבור התוכנית "שישי בבוקר", בן גביר ועוצמה יהודית מזנקים ל-9 מנדטים, בעוד שסמוטריץ' לא עובר את אחוז החסימה. לפי הסקר, במקרה וסמוטריץ' ובן גביר ירוצו בנפרד, גוש נתניהו יאבד מנדט אחד ל-58, בעוד שגוש השינוי יטפס ל-57. אם הם יתאחדו לרשימה אחת, השניים ישיגו 11 מנדטים ויעלו את גוש נתניהו ל-59.

בנימין נתניהו יריב לוין (צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90 )
בנימין נתניהו ויריב לוין | צילום: יונתן זינדל פלאש 90, פלאש/90

גם בסקר חדשות 12 שפורסם ביום רביעי ב"מהדורה המרכזית", איתמר בן גביר ומפלגת עוצמה יהודית היו משיגים 9 מנדטים. מפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ' נותרת מתחת לאחוז החסימה - וגוש נתניהו יורד ל-58 מנדטים והקואליציה היוצאת עולה ל-57 מנדטים.

מוקדם יותר ביום רביעי ושעות ספורות לאחר סיום הפריימריז בציונות הדתית, בן גביר קרא לסמוטריץ' להתאחד - ולרוץ יחד תחת רשימה משותפת שתיקרא "הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר". בן גביר צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "לפני כשבוע יצאנו לדרך עצמאית אחר שנואשנו מאופציית האחדות. זכינו לתמיכה אדירה. למרות זאת, כפי שהבטחתי, אם בצלאל יתעשת וירצה איחוד שוויוני - דלתי פתוחה", קרא בן-גביר לסמוטריץ'. "אין צורך בעוד מו"מ עקר. חתמתי הבוקר על הסכם פשוט לריצה שוויונית. בצלאל, אני קורא לך לחתום עליו גם, ונוכל לחגוג עוד הערב את האחדות".

 

 

הרשימה המסתמנת באיחוד בין המפלגות:  

 1. בצלאל סמוטריץ׳
 2. איתמר בן גביר
 3. אופיר סופר
 4. אורית סטרוק
 5. יצחק וסרלוף
 6. שמחה רוטמן
 7. אלמוג כהן
 8. מיכל וולדיגר
 9. עמיחי אליהו
 10. נציג עוצמה
 11. נציג נעם