הליכוד הולך ומתחזק, נתניהו מתקרב לממשלה: 63 ימים לבחירות ועוד 16 ימים בלבד לסגירת הרשימות לכנסת ה-24. סקר מנדטים שערך מכון "מדגם" בראשות מנו גבע ובשיתוף iPanel שהבאנו אמש (שלישי) במהדורה המרכזית מגלה שהליכוד בראשות נתניהו מתחזק וקרוב להשיג 61 מנדטים עם בנט. סער ממשיך במגמת ההיחלשות - וחולדאי כבר קרוב מאוד לאחוז החסימה.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סקרי הבחירות האחרונים של חדשות 12:

לו הבחירות היו מתקיימות אתמול ויתר המפלגות היו נותרות ללא שינוי, הליכוד בראשות נתניהו הייתה המפלגה המובילה עם 30 מנדטים - התחזקות של מנדט בהשוואה לסקר הקודם שערכנו, ואילו המפלגה השנייה בגודלה היא עדיין תקווה חדשה בראשות גדעון סער, אלא שהיא נחלשת במנדט נוסף בהשוואה לסקר האחרון, ועומדת כעת על 15 מנדטים. יש עתיד בראשות יאיר לפיד עם 14, ימינה של בנט עם 13, הרשימה המשותפת עדיין עם 10. 

יתר המפלגות בסקר: ש"ס בראשות דרעי ויהדות התורה עם 8 מנדטים כל אחת, ישראל ביתנו של ליברמן עם 7, מרצ בראשות ניצן הורוביץ מתחזקת קלות ל-6 מנדטים, כחול לבן של גנץ נותרת יציבה עם 5 מנדטים - ואילו מפלגתו של ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, קרובה מאוד לאחוז החסימה עם 4 מנדטים בלבד ואיבדה מחצית מכוחה מאז שהושקה לפני כשלושה שבועות. 

המפלגה שהכי קרובה לעבור את אחוז החסימה היא עדיין המפלגה הכלכלית של פרופ' ירון זליכה עם 2.4% תמיכה, אחריה - מפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' עם 1.9% תמיכה, מפלגת העבודה עם 1.6%, גשר של אורלי לוי-אבקסיס עם 0.7%, הבית היהודי עם 0.6%, עוצמה יהודית של איתמר בן גביר עם 0.5% - וכמוה גם מפלגת ותיקי ישראל בראשות דני יתום. תל"ם של משה (בוגי) יעלון ותנופה של עפר שלח עם 0.4% תמיכה כל אחת. 

כשמחלקים את המפלגות שעוברות את אחוז החסימה לגושי "בעד נתניהו" ו"נגד נתניהו", עולה שלגוש שתומך בקואליציה בהנהגתו (הליכוד, ש"ס ויהדות התורה) יש 46 מנדטים ואם מכלילים גם את ימינה של בנט - לגוש הזה יש 59 מנדטים - קרוב אבל לא מספיק כדי להקים ממשלה. לגוש שמתנגד לנתניהו (תקווה חדשה, יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ, כחול לבן, הישראלים) - ללא הרשימה המשותפת - יש 51 מנדטים - ואם מצרפים אליו את ימינה של בנט, יש אפשרות להקמת ממשלה עם 64 מנדטים - אך כזו שתכלול גם את מרצ. 

איחוד של סמוטריץ' ובן גביר מכניס אותם לכנסת, נתניהו מתקרב לממשלה  

עוד שאלנו את המשתתפים בסקר למי היו מצביעים לו הבחירות היו מתקיימות היום - ומפלגות הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ועוצמה יהודית של איתמר בן גביר היו רצות ברשימה אחת. במקרה כזה, הליכוד עדיין היה בראש אך עם מנדט אחד פחות - 29 מנדטים. תקווה חדשה של סער ויש עתיד של לפיד עם 14 מנדטים כל אחת וימינה של בנט עם 11 בלבד.

הרשימה המשותפת עם 10 מנדטים, ש"ס ויהדות התורה עם 8 מנדטים כל אחת, ישראל ביתנו של ליברמן עם 7, מרצ עם 6, כחול לבן עם 5, הישראלים בראשות חולדאי עם 4 - ומפלגת סמוטריץ'-בן גביר (עוצמה יהודית והציונות הדתית) עוברת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים.

"אין פריבלגיה למלחמות בימין" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
עוברים את אחוז החסימה - ומקרבים את נתניהו לממשלה. סמוטריץ' ובן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לפי התרחיש הזה, לגוש "עם נתניהו" יש 49 מנדטים (הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, עוצמה יהודית והציונות הדתית). אם מכלילים את בנט וימינה, הגוש הזה עולה ל-60 מנדטים - מה שעדיין לא מאפשר להקים ממשלה אבל קרוב מאוד לשם. לגוש שמתנגד לנתניהו (תקווה חדשה, יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ, כחול לבן, הישראלים) - ללא הרשימה המשותפת - יש 50 מנדטים. אם מצרפים אליו את בנט וימינה - הוא יכלול 61 מנדטים, שמאפשרים להקים ממשלה - וגם במקרה זה, היא חייבת לכלול את מרצ. 

איחוד בגוש המרכז-שמאל לא מגדיל את כוחו 

עוד שאלנו את משתתפי הסקר למי היו מצביעים לו הבחירות היו מתקיימות היום ומפלגות המרכז-שמאל יש עתיד, הישראלים, כחול לבן, תל"ם, תנופה, העבודה והכלכלית החדשה היו רצות ברשימה אחת מאוחדת והעומד בראשה ייקבע בהמשך, ויתר המפלגות נותרות ללא שינוי. במקרה כזה, הליכוד בראשות נתניהו עם 30 מנדטים, ואיחוד המרכז-שמאל עם 27 מנדטים. תקווה חדשה של גדעון סער יורדת ל-13, ימינה של בנט עם 12. 

לפי התרחיש הזה, יתר המפלגות שומרות על כוחן: הרשימה המשותפת בראשות עודה עם 10 מנדטים, ש"ס של דרעי עם 8, יהדות התורה בראשות ליצמן עם 8, ישראל ביתנו של ליברמן עם 7 מנדטים, ומרצ בראשות ניצן הורוביץ נחלשת במנדט ויורדת ל-5. 

השחקנים בגוש המרכז-שמאל ‎
27 מנדטים לאיחוד במרכז-שמאל

ומה קורה לתמונת הגושים במצב כזה? האם איחוד בין כמעט כל מפלגות המרכז-שמאל מגדיל את כוחן? לגוש תומכי נתניהו (הליכוד, ש"ס ויהדות התורה) יש 46 מנדטים - ויחד עם ימינה של בנט, 58 מנדטים. לגוש שמתנגד לנתניהו יש 52 מנדטים ללא הרשימה המשותפת. אם מצרפים לגוש הזה את ימינה של בנט, ניתן להקים ממשלה בת 64 מנדטים. 

הליכוד מול תקווה חדשה: מפער של 6 מנדטים ל-15 בתוך חודש 

בסקרי הבחירות שערכנו מאז הודיע גדעון סער על הקמת מפלגתו, תקווה חדשה, היא הייתה המפלגה השנייה בגודלה אחרי הליכוד. שבוע לאחר השקת המפלגה של סער, באמצע חודש דצמבר, היא הגיעה לנתון שיא של 21 מנדטים - ולליכוד היו רק 27. בשבועות שחלפו מאז, הפער בין המפלגות הלך והתרחב - הליכוד ונתניהו התחזקו וכבר הגיעו ל-30 מנדטים, ואילו סער ומפלגתו הלכו ונחלשו, ובסקר הנוכחי זוכים רק ב-15 מנדטים.

סקר החדשות 12 (צילום: n12)
המגמה של החודש האחרון: הליכוד מתחזק, סער נחלש | צילום: n12_______________________________________________

מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 19/1/2021
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 504
מספר המתבקשים להשתתף: 3,403
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני