יאיר לפיד התייחס הבוקר (שלישי) לאפשרויות העומדות בפני מפלגתו כחול לבן להקמת ממשלה. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב כי מולם עומדות שתי אפשרויות "קשות ואחת לא קיימת" - סבב בחירות נוסף, ממשלה צרה וממשלת אחדות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האפשרות הכי טובה היא זו שביבי פסל על הסף: ממשלת אחדות לאומית", כתב לפיד, "זה מה שתמיד רצינו, זה מה שהיינו שמחים לעשות היום. אחדות עם רוטציה. בני גנץ ראשון מפני שביבי בבית המשפט. ממשלה טובה, רחבה, לאומית. הבעיה היא שאין עם מי לדבר. בדקנו אלף פעם. ביבי דחה על הסף".

"המשותפת יצביעו פעם אחת מבחוץ"

מס' 2 בכחול לבן המשיך ותקף את נתניהו: "הדבר היחיד שמעניין אותו זה שלושת כתבי האישום שלו. הוא לא רוצה ממשלת אחדות, מפני שהוא יודע שלא יוכל להעביר את החוק הצרפתי, לא את חוקי החסינות, לא את החוקים שהורסים את בית המשפט העליון. בגלל זה הוא נצמד לבלוק. בגלל זה הוא דוחף לבחירות רביעיות. כדי לנסות שוב להשיג קואליציה שתציל אותו מהכלא".

לפיד ונתניהו בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

"אז אם אין עם מי להקים ממשלת אחדות, מה נשאר? רק שתי אפשרויות. אחת קשה, השניה אסון". לדברי לפיד שתי האפשרויות הן: "1. להקים ממשלת צרה עם ישראל ביתנו והעבודה, ולהשאיר את הדלת פתוחה לממשלת אחדות. בניגוד לכל השקרים שביבי מפיץ, המשותפת לא תהיה חלק מהממשלה הזו. הם יצביעו פעם אחת מבחוץ, ובזה זה ייגמר".

 

שתי אפשרויות קשות, ואחת לא קיימת -- האפשרות הכי טובה היא זו שביבי פסל על הסף: ממשלת אחדות לאומית. זה מה שתמיד רצינו, זה...

Posted by ‎Yair Lapid - יאיר לפיד‎ on Monday, March 9, 2020

 

"ממשלה עם המשותפת - לא הממשלה שרצינו"

שוב שב ותקף לפיד את נתניהו והאשים אותו כי בעבר נתניהו גם שיתף פעולה עם המשותפת. "נתניהו עשה איתם שיתופי פעולה כאלה אלף פעם. אני מודה מראש, זו לא הממשלה שרצינו. מצד שני, זה עדיף בהרבה על השיתוק הנוכחי. ממשלה כזו תוכל לעשות תקציב, משרדי הממשלה יחזרו לעבוד, ועדות הכנסת יפתחו, נטפל בעסקים הקטנים, נמנע פיטורים המוניים במשק".

בנימין נתניהו (צילום: רויטרס_)
בנימין נתניהו | צילום: רויטרס_

האפשרויות השניה שעומדת על הפרק, כך הוא כותב היא "שנלך לבחירות רביעיות כמו שנתניהו רוצה. כן, זה נורא כמו שזה נשמע. עוד בחירות, עוד שנאת אחים, עוד הסתה, עוד אלימות, עוד מיליארדי שקלים מבוזבזים. מדינה שלמה מורידה את עצמה לתהום בגלל בנאדם אחד".

"זו הברירה העומדת בפנינו. הייתי שמח אם היו עוד אפשרויות, אבל אין. מה עלינו לעשות? מה שטוב למדינת ישראל", כתב לבסוף לפיד".

רביעיית כחול- לבן (צילום: n12)
רביעיית כחול- לבן | צילום: n12

במקביל, יו"ר כחול לבן ממשיך בסבב המגעים עם ראשי המפלגות להקמת קואליציה. אחרי הפגישה עם ליברמן אמש, המגעים להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת מתקדמים וגנץ שוחח עם חברי הכנסת איימן עודה, אחמד טיבי ומנסור עבאס.