מגעים לממשלת מיעוט: יושב ראש כחול לבן בני גנץ שוחח מוקדם יותר היום (שני) עם נציגי מפלגת הרשימה המשותפת, כחלק מסבב השיחות שעושה גנץ עם ראשי המפלגות בניסיון להרכיב ממשלה. גנץ שוחח עם ח"כ איימן עודה, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי ועם יו"ר מפלגת רע"מ, ח"כ מנסור עבאס. בשיחה לא השתתפו נציגים מסיעת בל"ד או יו"ר הסיעה מטאנס שחאדה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מכחול לבן מסרו כי בשיחות, חזר גנץ על כוונתו להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל,יהודים וערבים, ולפעול בכדי למנוע מערכת בחירות רביעית. גנץ נפגש היום גם עם יושב ראש ישראל בתינו אביגדור ליברמן, ובעוד קיום הפגישה עם ליברמן פורסמה מראש, שיחת גנץ עם נציגי הרשימה המשותפת פורסמה רק לאחר שהתקיימה. מחר צפוים עפר שלח ואבי ניסנקורן, צוות המו"מ של כחול לבן, להיפגש עם כל נציגי הרשימה המשותפת כדי לדון בהמלצה על גנץ והמהלכים הקרובים בכנסת.

בני גנץ ואביגדור ליברמן (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)
גנץ וליברמן בפגישה היום | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

"פוליטיקה של הפרד ומשול לא יכולה לעבוד עכשיו"

שחאדה אמר כי לא הופתע מכך שגנץ לא שוחח עמו. "לא ציפיתי לטלפון מגנץ, ולא הופתעתי כשלא התקשר", אמר. "אני מייצג מפלגה שיש לה ציבור בוחרים גדול, היא חלק מהרשימה המשותפת וכך תישאר. אנו פועלים אך ורק לפי האינטרס של ציבור בוחרינו, בראש ובראשונה בכדי להפיל את נתניהו ואת מדיניות הגזענות שהוא מוביל".

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, אמר: "שוחחתי עם בני גנץ והבהרתי לו שהרשימה המשותפת תפעל לקדם את האינטרסים של כל האזרחים כסיעה מאוחדת על ארבעת מרכיביה. אנחנו דבקים במטרה שלנו להחליף את דרכו של נתניהו וזה מתחיל בכך שיכבדו את קולם המאוחד של הציבור הערבי ושותפנו היהודים".‎

בתגובה לכך שגנץ לא שוחח עם יו"ר בל"ד, אמר ח"כ סמי אבו שחאדה: "הפוליטיקה של הפרד ומשול מהתקופה הקולוניאלית לא יכולה לעבוד עכשיו במקרה של המשותפת. גנץ לא מבין שהמשותפת היא לא כחול לבן: אנחנו מאוחדים מאחורי המצע הפוליטי של המשותפת, ולא יהיה כל סיכוי להפריד בינינו. את הבעיות שלו עם האוזר והנדל עדיף שיפתור בבית, ואז יוכל לחשוב הלאה".

גם ח"כ היבא יזבק הביעה חוסר שביעות רצון מהתנהלותו של גנץ. "אם גנץ רוצה להמשיך בדרכו של נתניהו, הוא בדיוק בכיוון", צייצה בטוויטר. "כבר ראינו לאן מובילה מדיניות של פילוד ודה-לגיטימציה. זו בדיוק המדיניות שאנו פועלים לשנות. בל"ד מייצגת את החברה הערבית ומרכיב מרכזי מהרשימה המשותפת, ועל כך לגנץ אין כל אפשרות להשפיע".

התכנון של כחול לבן: בליץ תקשורתי 

בנוסף לפגישה עם נציגי המשותפת בכחול לבן מתכננים מהלך נוסף בנושא: בליץ תקשורתי, כפי שעושה בנימין נתניהו לגבי הרשימה המשותפת. הם יטענו שהרשימה המשותפת לא תיכנס לקואליציה בשום פנים ואופן וחבריה יצביעו רק פעם אחת בעד הקמתה. בתמורה הם יקבלו דברים שנתניהו ממילא הבטיח להעניק למגזר הערבי בסבב הבחירות הקודם, כך לטענת כחול לבן.

גנץ וליברמן נפגשו היום בכפר המכבייה לראשונה מאז הבחירות בשבוע שעבר, ובסופה אמר גנץ: "דיברנו על עקרונות היסוד וסיכמנו על שיתוף פעולה להרכבת ממשלה, כדי להוציא את ישראל מהבוץ שהיא נמצאת בו ולמנוע בחירות רביעיות". יו"ר כחול לבן אמר כי היתה "פגישה טובה" והעיד כי על הפרטים ידונו בהמשך תוך ניסיון להתקדם הלאה במשא ומתן.

לאחר הפגישה ליברמן סיפר כי השנים התמקדו בקווי יסוד של הממשלה ודברים משותפים שניתן יהיה לקדם אחרי שהנשיא יחל בסבב הפגישות עם הסיעות בדבר ההמלצות להטלת המנדט. עוד אמר ליברמן לאחר הפגישה: "רק אחרי שהנשיא יקבל את התוצאות הרשמיות ויטיל את המנדט על אחד המועמדים, אנחנו נתקדם בצורה מסודרת ומתוכננת לקראת הקמת ממשלה ומניעת בחירות".

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90)
צבי האוזר ויועז הנדל | צילום: נועם רבקין פלאש 90

לעומת ההתקדמות במגעים בין גנץ לרשימה המשותפת, בכירים ברשימת כחול לבן הודיעו היום כי על רקע סירובם של חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט - הם סיימו את דרכם במפלגה ולא ייכללו יותר ברשימה. יו"ר תל"ם בוגי יעלון הציב בפניהם אולטימטום: הצבעה בעד או התפטרות מהכנסת. גנץ: "יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה". מסביבת חברי הכנסת נמסר: "לא נזוז מילימטר, מילה זו מילה".