"עד גיל 21 תגיעי לאירוויזיון", נכתב על עוגת יום ההולדת ה-21 של עדן אלנה שנחגג בסוף השבוע שעבר, בדיוק ביום בו המריאה לרוטרדם שבהולנד, בדרכה להגשים את החלום הגדול שלה - זה שבשלב מסוים נדמה היה שכבר לא יתממש. הזמרת עם הקול הענק שהתגלתה לראשונה בתוכנית הכישרונות "אקס פקטור" לפני 3 שנים וניצחה בה - ולאחר מכן זכתה גם ב"כוכב הבא לאירוויזיון", לא רק גדלה בשנה - כזו שהייתה אחת המטלטלות בחייה, אלא גם התבגרה והתחשלה בה. עכשיו, נדמה שאין מוכנה ממנה לעמוד מחר (שלישי) מול 200 מיליון צופים באירופה ובאוסטרליה - ולעשות את מה שהיא יודעת הכי טוב: לשיר.

"אנחנו באמת מתקרבים לאירוויזיון, אבל אנחנו עדיין לא שם", אמרה לנו עדן בריאיון שקיימנו איתה בזמן שפועלי הבמה הנמרצים כבר היו בשלבים האחרונים של הקמת במת הענק הנוצצת באולם התחרות בהולנד. קרוב כל כך לתחרות, רגע לפני שארזה מזוודה, עדן התקשתה להאמין שזה באמת קורה: "עכשיו זה עוד לא הדבר האמיתי, רק על המטוס אני אתרגש", היא הודתה.

בשבוע שעבר היא עלתה לראשונה על הבמה ברוטרדם, לחזרה ראשונה, וגם מבלי ששיתפה אותנו בתחושותיה מאותם רגעים - אנחנו יודעים שלבה פעם בחוזקה. עכשיו היא כבר שם - ואף אחד לא יוכל לקחת לה את ההזדמנות הזו. גם לא מגפה של פעם במאה, שמנעה ממנה להגשים את החלום בשנה שעברה. 

איך הרגשת כשהודיעו לך שהתחרות מבוטלת, שהחלום הגדול התנפץ ככה לרסיסים?

"זה היה נורא מבאס, זה ברור", היא אומרת ונזכרת ברגעים בהם קיבלה את הידיעה על הביטול, בשידור חי בטלוויזיה, כשדמעות זולגות מעיניה. "זה לא שנתנו לי את הנציגות ישר ואמרו לי 'היי, את הולכת לאירוויזיון'. עברתי עונה שלמה של 'הכוכב הבא' כדי להגיע לשם - ולכן התחושה הייתה קשה. אחרי שהודיעו לי על זה, פשוט הזכרתי לעצמי שיש משהו הרבה יותר גדול שקורה בעולם, ושהתחרות נורא מתגמדת לעומתו. מה זה ביטול אירוויזיון לעומת מיליונים שחולים ומתים? הכנסתי את עצמי לפרופורציות". 

התמודדות עם משברים, למרבה הצער, היא לא חדשה לנציגה הצעירה והמוכשרת שלנו. בילדותה, עדן סבלה מגילויי גזענות מכוערים בבית הספר - מה שחישל אותה ו"הכין" אותה לאתגרים שעוד יבואו: "אני בן אדם עם המון רכבות הרים רגשיות, אז להתמודד עם רכבת הרים כזו אני יודעת. כל מי שהיה סביבי אמר לי 'זה ביטול, זה לא שהעיפו אותך'. לקחתי את זה ברמה הכי בוגרת. אני אדם מאוד חזק, ובכלל, קל יותר להתמודד עם הדברים האלה כשיש לך כבר כלים"

כמה ימים לא פשוטים ומתסכלים עברו על עדן מאז ההודעה המטלטלת על ביטול התחרות - כאלה שבסופם, חיכתה לעדן בשורה משמחת. בתאגיד השידור "כאן" הודיעו לה שהיא תייצג את ישראל באירוויזיון 2021, אוטומטית, ללא צורך לזכות בעוד תוכנית ריאליטי מוזיקלית בדרך - הודעה שהיא קיבלה שוב בשידור חי ושוב הובילה אותה לכדי דמעות, רק שהפעם, היו אלה דמעות של אושר. 

כעת, נותרו רגעים מעטים עד לרגע שבו עדן תעלה לבמה שחלמה עליה במשך יותר משנה, ולתחרות בהולנד היא מגיעה כשעם שלם מאחוריה - וגם עדה שלמה. לא משנה לאיזה מקום תגיע - את חותמה ההיסטורי היא כבר הטביעה. 

את תהיי הנציגה הישראלית הראשונה באירוויזיון ממוצא אתיופי. את מרגישה שמדובר בניצחון על הגזענות וגילויי השנאה שחווית?

"זה ניצחון שלנו כעדה, אבל זה קצת דפוק להגיד 'ניצחון' כי אני לא בתחרות עם אף אחד בגלל שאני אתיופית", היא אומרת. "מה שיש היום זה שיא של ייצוג לעדה, ואני כמובן לא היחידה - יש את אלמז מנגיסטו שהיא מגישת חדשות בערוץ שלכם, ערוץ 12. אלה דברים מטורפים שקורים. זה נורא כיף, אבל אני גם חייבת לומר שאני לא נוסעת לתחרות כ'נציגה של העדה'. אני עדן אלנה. אם אעשה משהו בסדר או לא בסדר מישהו יגיד 'יו תראו את האתיופית הזאת? איך כל האתיופים ככה?', לא. יגידו שעדן הזמרת עשתה ככה וככה". 

עדן אלנה, נציגת ישראל לאירוויזיון 2021 (יח''צ: שי פרנקו_, יח"צ)
"לא נוסעת לתחרות כנציגה של העדה, אני עדן אלנה" | יח''צ: שי פרנקו_, יח"צ

השיר המקורי שהיית אמורה לבצע באירוויזיון, "Feker Libi”, לא התחרה בסוף בתחרות בגלל שהיא בוטלה. חלק מהשיר היה בשפה האמהרית והכיל אלמנטים מהתרבות האתיופית. היה חשוב לך שיהיו כאלה גם בשיר החדש שנבחר ויתמודד בתחרות השנה, ״Set Me Free”? 

"לא היו מחשבות כאלה, כי זה שיר אחר. אי אפשר לדחוף את זה בכוח. דורון (מדלי) ועידן (רייכל) עשו עבודה מדהימה עם 'Feker Libi', ואף אחד לא היה מצליח להביא את האמהרית בצורה כל כך טובה וכיפית לשיר כמותם, אבל ל-'Set Me Free' זה לא התאים. השנה הלכנו למקום של 'בואו נבין מי זו עדן אלנה, בואו נבין איך אנחנו מתאימים את השיר אליה - ואיתה נביא את השיר הכי טוב שאפשר להביא'. זה התבטא גם בהפקה וגם ביכולות הווקאליות בשיר. זה נכון שבאירוויזיון חשוב להתבלט, אבל לא יזכרו אותי רק כי אני אתיופית או רק כי אני רוקדת יפה - יש עוד דברים שאפשר לעשות". 

עדן אלנה בקדם (צילום: רפי דלויה)
"עידן ודורון עשו עבודה מדהימה". עדן עם יוצרי השיר "Feker Libi" | צילום: רפי דלויה

אז בואי נדבר על "Set Me Free". על מה בעצם השיר? על שחרור ממערכת יחסים רעה? על הקורונה? כי מהקליפ מבינים שיש אולי קשר למגפה, בהתחלה כולם קפואים ורדומים ולאט לאט נכנסים לקצב והמסיבה מתחילה… 

"בקליפ הסיפור היה שהכול תקוע ואז אני מתחילה לשיר - ובעזרת השירה שלי אני משחררת את כולם. המסר של השיר הוא שלכל אחד יש איזה דבר שהוא רוצה להשתחרר ממנו - בין אם זה זוגיות מרעילה או עבודה שהוא לא רוצה או לא מצליח בה או הקורונה, זה יכול להיות באמת כל דבר". 

עדן אלנה (צילום: אוהד קב)
מתוך צילומי הקליפ המחודש ל-"Set Me Free". שיר אחר כמעט לגמרי | צילום: אוהד קב

זמן קצר לאחר ההודעה על ביטול אירוויזיון 2020, באיגוד השידור האירופי הודיעו לכל המדינות המשתתפות שיהיה עליהן לשלוח לאירוויזיון 2021 שירים חדשים - וכך נולד ״Set Me Free”, שיצרו עבור עדן נועם זלטין, עידו נצר, רון כרמי ועמית מרדכי. זלטין שימש כמפיק ומעבד מוזיקלי בזמן שירותה של עדן בלהקת חיל החינוך - ולאחר שנבחרה לייצג את ישראל בתחרות, כשעוד הייתה חיילת, הוא והיוצרים הנוספים הגישו את השיר לוועדה של תאגיד השידור. לאחר תהליך סינון ממושך, שבו היה מעורב גם הקהל הרחב, השיר נבחר לייצג את ישראל ברוב מוחץ - אך עבר מתיחת פנים נרחבת עקב ביקורות שליליות ודשדוש במקומות האחרונים בטבלאות ההימורים. 

אפשר להגיד שבגרסתו הסופית, ״Set Me Free” הוא בעצם שיר אחר כמעט לגמרי. כמה את מרוצה מהתוצאה? 

"הצלחנו להרים את השיר למעלה וזה שינוי רציני לטובה. הייתי מעורבת בכל התהליך של שדרוג השיר וזה היה אחד התהליכים הכי מהנים שהיו לי", מספרת עדן בהתלהבות, "היה לי כיף ברמות, והרגשתי שמקשיבים לי, שנותנים לי להתבטא ומקשיבים לרעיונות שלי. בגרסה החדשה הרגשתי שממש נתנו לי את הדבר שאני הכי אוהבת שזה לשיר ולבטא את היכולות שלי - ואני שרה! וזה כיף כל כך!"

ועדן לא סתם מדברת על יכולות. התרומה המשמעותית שלה לתהליך הם אותם "Whistle notes" מטורפים שהיא מגיעה אליהם בחלק האחרון של השיר - צלילים שהותירו את האירופאים שמוטי לסת וגרמו להם לכנות את עדן "מאריה קארי" ו"אריאנה גרנדה" מקומית.

את חייבת לגלות לנו איך הגעתם לרעיון הזה, שהוביל לתגובות פשוט מטורפות באירופה וגם העלה אותך בהימורים. את מודעת לכך שאלה הולכים להיות הצלילים הגבוהים ביותר שבוצעו עד היום בתחרות? 

"כבר שנים אני מאתגרת את עצמי עם הצליל הזה, אז הדגמתי את זה ליוצרי השיר באולפן - והם פשוט עפו על זה! באותו רגע אמרנו לעצמנו שזהו, אנחנו חייבים לעשות את זה"

זה אומנם מדהים, אבל זה גם הימור מסוכן, לא? את תצטרכי לבצע את זה בלייב אחרי 3 דקות של שירה וריקוד - וזה גם ככה לא פשוט

"בדיוק על זה אנחנו עובדים מלא ועושים חזרות", היא מספרת, "כל חזרה נמשכת 5 שעות ובכל חזרה אנחנו עובדים על השירה. המורה שלי לפיתוח קול אמרה לי שהצלילים האלה זה מולד, שזה אמור לצאת. כרגע, בכל פעם שאני עושה את זה - זה באמת עובד. ביום העצמאות, למשל, צרחתי ורקדתי ובסוף הערב עמדתי בצד ועשיתי את ה'וויסלים' של השיר אחד אחרי השני".

עדן אלנה בחזרה השנייה לקראת אירוויזיון 2021 (צילום: EBU/ Andres Putting)
"עפנו על זה". הצליל הכי גבוה שיבוצע על בימת התחרות | צילום: EBU/ Andres Putting

בשלב הזה, עדן נחושה להוכיח לנו שלא רק שהיא מגיעה לגבהים האלה בקלות - אלא שהיא יכולה "לשלוף" את הצלילים האלה בכל רגע נתון. לא הספקנו לעבור לשאלה הבאה - וקיבלנו הדגמה חיה, מפתיעה ומהפנטת של אותם "Whistle notes" מנפצי זגוגיות. בשבוע החולף, גם העיתונאים והמעריצים ברוטרדם התרשמו: עדן ביצעה בהצלחה את ה'וויסלים' בכל אחת מההרצות של השיר בחזרות - וזכתה לתשואות. 

"הפעם הראשונה שעשיתי את הצליל הזה הייתה בתיכון - ואז שמעתי שיר של מאריה קארי, וחברה שלי אז, שלא יודעת לשיר, עשתה 'וויסל' אמאל'ה ואבאל'ה!", היא משחזרת, "זה מוכיח שזה מולד ורציתי להרוג אותה! הצלחתי לעשות את זה בקטנה ואז שכחתי מזה. אבל אז אריאנה גרנדה הוציאה את השיר 'Imagine' וראיתי ילדה בת 12 שעושה 'וויסלים' אלוהים ישמור וקינאתי. ניסיתי - ולא הצלחתי. ואז פתאום השנה זה עלה כשאריאנה הוציאה אלבום, ואמרתי שאני חייבת להצליח"

סימנת לעצמך מטרה - לבצע בהצלחה את ה"וויסלים". ברור לך שזה החלק בשיר שכולם יחכו לו - ושהרבה יהיה תלוי בזה ברגע האמת 

"הזמרות שגדלתי עליהן עושות דברים שאף אחת לא יכולה לעשות. זה כמו שלאלופים של אולימפיאדות ושחיינים ואצנים יש מדליות, אז אלה המדליות האישיות שלי. אני יכולה להגיד: 'יש, אני עושה את זה!'", היא אומרת, "אם אני ארגיש שאני לא אוכל לעשות את זה - אני לא אעשה, אני לא הולכת להביך את עצמי. במקרה כזה, יש לנו צלילים אחרים, אבל שיהיה ברור שאני הולכת לקרוע את עצמי כדי שגם אם יעירו אותי בחמש בבוקר אז אני אעשה את זה"

ולעדן יש פתרון מהיר למקרה שבו צץ אצלה חשש כלשהו בנוגע ליכולות שלה - לצפות בסרטוני התגובות לגרסה החדשה של השיר, ובמיוחד בסרטון ספציפי אחד שגרם לה להתגלגל מצחוק: "אם לרגע אני מרגישה חוסר ביטחון - אני רואה סרטון של מישהי ששברה אותי מצחוק שצפתה בקליפ לשיר ואומרת כל שנייה 'ביץ'! ביץ'!' מההתלהבות"

הגרסה החדשה אומנם הקפיצה את ישראל בטבלאות ההימורים - מתחתית הטבלה למקום ה-19 בסיכויי הזכייה כיום - בדיוק באמצע. אלא שבחצי הגמר בו עדן תתמודד, התחרות צפויה להיות קשוחה. בשלב הזה מחכות מדינות רבות שנחשבות חזקות ועולות לגמר כמעט מדי שנה - וישראל נחשבת לעולה גבולית לגמר. "שמעתי את כל השירים בספוטיפיי וגם ראיתי מי איתי בחצי הגמר", אומרת עדן, "אבל לא משנה מול אילו מדינות נהיה - אנחנו לא מסתכלים על זה. אנחנו פשוט נהיה במוד של לנצח, זה לא משנה מי יבוא מולנו"

תגובות על השיר את קוראת? כי לא כולם כאן בארץ מפרגנים

"אני לא קוראת תגובות, לא עליי בפרטי - ולא באתרים שקשורים לאירוויזיון. אני חושבת שזו טעות לעשות את זה, אתה ממש צריך לפתח עור של דינוזאור בשביל זה. אין לי בעיה עם אנשים שלא אוהבים את השיר ולא עם כאלה שלא אוהבים את סגנון השירה שלי או אם זייפתי קצת וכאלה - אבל צריך גם לדעת איך להגיב ומה לכתוב" 

בטח שמעת את השירים שיתמודדו נגדך השנה. מי שנחשבת למועמדת מובילה לזכייה היא דסטיני ממלטה, שכמוך, זכתה ב"אקס פקטור" אבל גם באירוויזיון הילדים - ולשתיכן יש יכולות ווקאליות מרשימות

"מלטה! כפרה עליה! יש לה את כלי הנשיפה האלה בפזמון והקליפ שלה כמו שלי עם מים בסוף", היא מספרת בהתרגשות. "רציתי ממש לפגוש את דסטיני בשנה שעברה, אבל התחרות בוטלה - ואני אשמח לפגוש אותה השנה". ועדן לא סתם רוצה לפגוש את אחת הפייבוריטיות לניצחון, היא גם מציבה לעצמה יעד שאפתני: "המטרה שלי תהיה להגיע יותר גבוה ממנה", היא מתבדחת. 

ישראל משתתפת בגמר האירוויזיון ברציפות מאז 2015. את מכינה את עצמך לאפשרות שהפעם יכול להיות שזה לא יקרה? 

"אני לא יודעת אם הכנתי את עצמי לתרחיש הזה של לא לעלות לגמר, אני לא מסוגלת לחשוב על זה. אני חושבת על טוב. אני מפחדת להגיד שאני יכולה לנצח כי אני לא רוצה לפתוח פה. אני רוצה להאמין שננצח ואני אעשה הכול כדי שזה יקרה"

ואם לא ננצח, לאיזה מקום אחר שתגיעי אליו תהיי מרוצה?

"מקום שני או שלישי", היא קובעת. 

וואו, חתיכת רף. אבל להגיע למקום שני זה בעצם הכי מאכזב, לא?  

"לפחות ככה אני אהיה הכי קרובה לזכייה", היא מנמקת. "הגישה שלי היא שכמה שיותר קרוב לניצחון זה יותר טוב. חוץ מזה שתמיד אומרים שזוכרים יותר את המקום השני", צוחקת מי שמכירה דווקא את המקום הראשון טוב מאוד, אחרי שזכתה פעמיים בשתי תחרויות הענק בהן השתתפה. 

עדן אלנה בחזרות לאירוויזיון 2021 (צילום: EBU / Thomas Hanses, יח"צ)
"כמה שיותר קרוב לניצחון - יותר טוב" | צילום: EBU / Thomas Hanses, יח"צ

אלא שבתחרות כזו עדן מעולם לא התחרתה בעבר - אירוע ענק שמתקיים תחת מגפה עולמית ותוסיפו לכך גם את ההסלמה הביטחונית בארץ בימים האחרונים. השבוע ייצא לדרכו האירוויזיון הכי לא רגיל שהיה אי פעם - כשאירופה עדיין נאבקת בקורונה - מה שהוביל לכך שהתחרות השנה אמנם תתקיים, אך עם קהל מצומצם - ותוך שמירה על הנחיות ריחוק חברתי קפדניות. עקב חוסר הוודאות, כל מדינה התבקשה להפקיד בידי ההפקה הופעת גיבוי מוקלטת מראש - כזו שיעשו בה שימוש אם מי מהנציגים לא יוכל להגיע לרוטרדם, כפי שקרה עם הנציגה האוסטרלית שלא תתחרה על הבמה בהולנד

מפחיד אותך להגיע לתחרות כשאת אולי חוששת מהנגיף שבאירופה עדיין לא התגברו עליו?  

"אני שומרת על עצמי מצוין. מה שהכי מפחיד אותי זה לשכוח את המילים של השיר", היא אומרת.

על המצב הביטחוני היא לא מדברת - והודפת שאלות עיתונאים על כך, אך הודתה: "לא יכולתי שלא לחשוב על הקרובים אליי". עדן באה לרוטרדם כדי להתמקד במוזיקה. היא נותרת ממוקדת, חושבת רק על המשימה אליה נשלחה ולא נותנת לשום נגיף או רקטה להזיז אותה מהיעד. היא מפוקסת, חדורת מטרה - ויודעת גם לנטרל את הרגש כשצריך. זה מה שהיא תעשה מחר, כשיגיע תורה לעלות לבמה.

לסיום, תני לנו לקחת אותך לרגע שחיכית לו יותר משנה: ערב חצי הגמר כבר כאן - ומגיע הזמן שלך לצעוד לעבר הבמה לראשונה. על מה תחשבי ברגעים האלה? 

"לפני שעולים לבמה - אסור לחשוב על שום דבר", היא מדגישה, ומחלקת בחינם את עצת הזהב למי מכם שחושבים לפתח קריירת זמרה ואולי גם להגיע יום אחד לאירוויזיון. "אני חייבת להתרכז כל כך חזק - שאני לא חושבת על כלום. כשאני אהיה על הבמה - יהיה דבר אחד שייתן לי כוח - ואלה התגובות הטובות שקיבלתי בכל התקופה הזו. זה מקור הכוח שלי ואני אחשוב עליהן כשאני אהיה שם"

עדן אלנה בחזרה השנייה לקראת אירוויזיון 2021 (צילום: EBU/ Andres Putting)
"התגובות הטובות שקיבלתי - מקור הכוח שלי". עדן אלנה בחזרה | צילום: EBU/ Andres Putting


אירוויזיון 2021 ישודר ב"כאן 11" בימים שלישי, חמישי ושבת הקרובים ב-22:00. את עדן אלנה תוכלו לראות מתחרה בחצי הגמר הראשון ביום שלישי הקרוב - ובתקווה שגם בשלב הגמר, במוצאי שבת. בהצלחה!  

כאן תוכלו להכיר מקרוב את כל המתחרים של עדן אלנה באירוויזיון 2021 - בשני חלקים: 

חצי גמר 1: המתחרים הישירים של עדן אלנה בדרך לגמר האירוויזיון 

חצי גמר 2: כוכב הענק מאמריקה, הגימיק שטרם נראה בתחרות - והפייבוריטים בהימורים