אירופה אוהבת או לא אוהבת את השיר הישראלי לאירוויזיון? יממה לאחר שהשיר "Set Me Free" נבחר להיות השיר שתבצע עדן אלנה מטעם ישראל בתחרות המוזיקה הגדולה בעולם במאי הקרוב, היום (שלישי) החלו להגיע תגובות מעריצי התחרות מאירופה. מעריצים רבים נורא אוהבים את השיר, אחרים פחות מתלהבים ומאוכזבים שהשיר לא דומה ל-"Feker Libi" שלא ניתן היה לשלוח לתחרות גם השנה עקב חוקי איגוד השידור האירופי - וסבורים שהכישרון של עדן והופעה חזקה יחפו על השיר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז עלה הקליפ של עדן לשיר הישראלי לתחרות לעמוד הרשמי של האירוויזיון ביוטיוב אמש, צפו בו יותר מ-100 אלף פעמים, ובמדד הלייקים יש לו 7,800 צופים שאהבו - לעומת 586 שלא אהבו. בחינה של התגובות לקליפ מגלה תמונה מעורבת: חלק מהצופים בקליפ מאוד אהבו את השיר ופרגנו לעדן ולישראל, ואחרים הביעו את אכזבתם וטענו שהשיר לא מספיק "גדול" ו"חזק". 

"השיר מדהים ואני שמח שתייצגי את ישראל השנה אחרי הביטול בשנה שעברה", כתב אחד המגיבים. מגיבה אחרת, שראתה שיש לא מעט מעריצים מאוכזבים, ציינה: "אל תדאגו, ההופעה החיה תעשה את העבודה לעדן היפהפייה". מעריץ מיוון הוסיף: "הרבה מעריצים מאוכזבים כי השיר שהם תמכו בו לא זכה בקדם הישראלי, עדן כל כך מוכשרת והשיר נהדר".

"השיר נדבק למוח, אנרגטי וזכיר", כתב מגיב אחר, "הקול של עדן מדהים ומתאים בדיוק לשיר הזה. אני לא יכול לחכות לראות אותה בהופעה החיה ברוטרדם". צופה נוסף בקליפ ציין שהשיר טוב בעיניו, אבל באותה נשימה ציין שהוא ציפה לפזמון חזק ואפקטיבי יותר – ומקווה שההופעה החיה והכישרון של עדן ישדרגו את השיר. מגיב אחר ציין שאם הבימוי יהיה דומה לקונספט ה"קופסה" של הקליפ, ישראל יכולה לסיים במקום מכובד. 

לעומתם, יש גם מי שהתאכזב מאוד - וטוען שהשיר יישכח ולא יעלה לגמר. "זה שיר ממוצע שישכחו ממנו בתוך דקה", כתב מגיב אחר שהאזין לו, "זו הזדמנות מפוספסת וחבל לי בשביל עדן". מגיבים אחרים הביעו תקווה שהשיר יעבור עיבוד מחודש שיהפוך אותו ל"חזק" יותר ושהוא ישודרג בהופעה - מה שיסייע לו לעלות לגמר מחצי גמר קשה שצפוי לעדן ב-18 במאי, מול מדינות שלרוב שולחות שירים חזקים מאוד, ומבטיחות את מקומן בגמר בכל שנה או כמעט בכל שנה.  

אוהבים את הצלילים הישראליים ואת עדן, מקווים להופעה חזקה 

בשלל סרטוני תגובות לשיר, יש מי שאהב אותו נורא - ויש מי שפחות. אנדי מבריטניה התלהב למדי ואומר שהקול והסטיילינג של עדן מדהימים ושהוא אהב את המסר שמאחורי השיר של שחרור ויציאה מסגר בתקופת הקורונה המורכבת בה אנו חיים. "הישראלים צריכים לעמוד מאחורי עדן כי היא זמרת מדהימה, יש הרבה לאן ללכת פה עם ההופעה החיה". 

"אני כל כך שמחה, ישראל", שיתפה מעריצה בריטית שהתלהבה למדי מהשיר, "בחרתם את השיר הנכון וזה יצליח ממש. אנחנו צריכים לשמוח השנה אחרי השנה שעברנו, בלב שלי אתם במקום טוב מאוד". 

"לשיר יש כל מה שצריך משיר לאירוויזיון", אמרו מעריצי אירוויזיון מהולנד וגרמניה ששמעו את השיר לראשונה, "יש לו מסר, יש לו את הקצב הנכון, יש בו את האווירה הנכונה והוא משלב גם עברית שזה תמיד טוב ומיוחד. הקול שלה וההופעה שלה הופכים את הבחירה הזו למיוחדת". "היצע השירים שהיו לישראל השנה לא היו הכי טובים ואני חושב שעדן טובה יותר מהשיר", אמר מגיב נוסף שהעלה לרשת סרטון תגובה מפורט. "אני מקווה שהאישיות שלה והכישרון שלה יובילו אותה להצלחה - ולכן אני תולה תקוות רבות בהופעה החיה". לצד מגיבים לא מעטים שאהבו את השיר, מי שנחשבים ל"מומחי" אירוויזיון לא מאוד אופטימיים. בבלוג האירוויזיון המוביל wiwibloggs אוהבים את עדן מאוד, אבל חושבים שהשיר הנבחר לא מוציא ממנה את מלוא הפוטנציאל - ושההופעה לשיר חייבת להיות חזקה באופן משמעותי כדי להותיר אפקט שיאפשר בולטות והצלחה שבאה לצדה. "היא נשמעת טוב, אבל השיר מרגיש כאילו הוא מנסה לירות לכל מיני כיוונים ולא קולע", אמר אחד מעורכי הבלוג, וויליאם לי אדמס, "זה שיר טוב אבל הוא רק בסדר. ומי שמבצעת אותו היא עדן שהיא מדהימה. זה לא כמו 'Feker Libi'".  

מקום נמוך בהימורים? אין לכך כל משמעות - לפחות בינתיים  

ובטח שאלתם מה אומרים ההימורים. כאמור, באתרים השונים כבר החלו ההימורים על שירי אירוויזיון 2021 - אלא שחשוב להדגיש שבשלב המוקדם למדי שבו אנו נמצאים, 4 חודשים לפני התחרות - וכשרק שני שירים נבחרו מתוך 41, הם פשוט לא אומרים כלום. הצצה בטבלת ההימורים באתר eurovisionworld מעלה שישראל מצויה אמנם במקום נמוך למדי (36 מתוך 41), אך כאמור, חוץ מישראל ואלבניה שהן המדינות היחידות עד כה שבחרו את שיריהן, אין עדיין שירים אחרים להשוות אליהם. רק מאמצע מרץ, אז כל השירים שיתמודדו באירוויזיון ברוטרדם במאי הקרוב יהיו ידועים, תחל להתבהר תמונת ההימורים - ונדע היכן ישראל ממוקמת בסיכויי הזכייה.

אלני פוריירה (צילום: Pedro Gomes / Stringer, GettyImages)
אף אחד לא ספר אותה - והיא כמעט ניצחה את נטע. נציגת קפריסין ב-2018 | צילום: Pedro Gomes / Stringer, GettyImages

יתרה מזאת, תמונת ההימורים משתנה באופן דרמטי באמת רק כשמתחילות החזרות על בימת התחרות, כשבועיים לפני שהיא נערכת. בשלב הזה, שירים שאף אחד לא "ספר" לפני שעלו לראשונה על הבמה קופצים מעלה מעלה בדירוגים (למשל: אלני מקפריסין שכמעט ניצחה את נטע ב-2018 עם "Fuego" ודשדשה בהימורים מאז שנחשף השיר ועד לחזרות) - ושירים שנחשבו פייבוריטים עלולים להתרסק עקב הופעה מאכזבת שנתפרה עבורם (למשל: איטליה שנחשבה פייבוריטית ענקית ואף בלתי מעורערת לזכייה ב-2017 והגיעה בסוף רק למקום השישי) - כך שבשלב הזה, הכל עוד פתוח - והופעה חזקה ומשכנעת של עדן, בנוסף לשדרוג של השיר - עשויים לשנות את התמונה כולה.