בעוד שנתוני התחלואה בישראל מעידים על מגמת בלימה של המגפה, שר התרבות והספורט ושר הבריאות הודיעו הבוקר (ראשון) כי עולם התרבות יחזור לחיים באופן רשמי בשבוע הבא. מ-23 לחודש, מופעי התרבות, המוזיאונים והספריות הציבוריות ייפתחו מחדש ויפעלו על פי מתווה התו הירוק שגיבש משרד הבריאות. התנאים המלאים של המתווה יפורסמו במהלך הימים הקרובים, אולם מסתמן כי במסגרת ההסכם שהושג, יותר לקיים את האירועים עם 300 איש בפנים ו-500 איש בחוץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר על פעימה ראשונה במתווה הפתיחה ובהמשך צפויים להתרחב הקהלים ויוגדלו המספרים במסגרת הפתיחה, כל זאת כמובן בכפוף לנתוני התחלואה וקצב ההתחסנות בישראל. נכון לשלב זה, כאמור התפוסה המירבית באירועים השונים תעמוד על 75% מגודל המקום ובאופן מוחלט על מספרים מקסימליים של 500 איש במקום פתוח ו-300 איש במקום סגור. על אף ההודעה המשמחת, בתיאטראות הגדולים כבר התחילו להודיע שכדי להיערך בהתאם ולחסן את כלל העובדים על מנת לעמוד בכללי התו הירוק, הם לא ייפתחו לפני חודש אפריל.

ועד הפעולה של תעשיית התרבות והאירועים הגיב להסכם שגובש ואמר כי מדובר באשליה "של חזרה אמיתית". בביקורת חריפה על ההסכם כתבו ראשי הוועד: "70% מתעשיית האירועים, הכנסים, התרבות והתערוכות לא יחזרו לפעולה במסגרת המתווה המוצע! זהו מתווה לא הגיוני רפואית ובטיחותית ולא אפשרי כלכלית". במסגרת הביקורת שלהם, אנשי התרבות דורשים להגדיל את מכסת הנוכחים לאלפי משתתפים באירועים השונים.

אירוע ראווה ישכנע אנשים להתחסן‎ (עיבוד: אוליבר פיסוטי, פלאש 90)
אירוע ראווה ישכנע אנשים להתחסן‎ | עיבוד: אוליבר פיסוטי, פלאש 90

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, הגיב להסכם ואמר: "כפי שהבטחתי, עולם התרבות יהיה מהראשונים להיפתח לאחר הסגר הממושך במתווה הדרכון הירוק שגיבשנו מול משרד הבריאות ובהנחה שנתוני התחלואה יאפשרו. דרשתי כי ייקבע תאריך לפתיחת התרבות, זאת כדי לקיים היערכות לקראת הפתיחה כפי שעולם זה צריך. התרבות חייבת לחזור לפעול ולפרנס את עשרות אלפי העובדים והעובדות שחוו תקופה קשה ובכך לתת להם ולציבור הרחב שצמא לחזרתו, קצת חמצן. חשוב לומר כי אנו נמצאים בתקופה של אי ודאות, ובמצב תחלואה מורכב. נעשה ככל יכולתנו כדי שאכן התרבות תחזור בצורה בטוחה ואחראית, תוך שמירה על בריאות הציבור. מדינת ישראל צריכה שהתרבות שלה תחזור לחיים".

רן גואטה, מנכ"ל התיאטרון הקאמרי, מבהיר כי הם לא ייפתחו לפני אפריל: "אנחנו מחכים לפתיחה חודשים רבים ונעשה הכל על מנת לפתוח בהקדם, אך לצערי זה לא יקרה תוך שבוע. אני מקווה שהתכנית תצא לפועל במהלך חודש אפריל".

בהבימה נערכים לפתיחתו על פי המתווה של התוק הירוק. בתיאטרון יציבו מסלול ירוק ומהיר למחוסנים ומחלימים שיעמוד לרשות הקהל עם פתיחת האולמות בקרוב. על אף המאמץ לפתוח, גם בהבימה צופים שלא יוכלו לפתוח גם כן עד אפריל.