פייגלין ערב הפריימריס - מפלגת הליכוד (צילום: החדשות 2)
הציבור צמא למישהו שמדבר ברור. משה פייגלין | צילום: החדשות 2

משה פייגלין יהיה יו"ר הליכוד. אל תטעו בזה. הוא עושה את מה שיריבו, ראש הממשלה המכהן, מסרב לעשות: מדבר ברור. סקרים מראים שכשני שליש מהציבור הישראלי מוכנים לכל הסכם שלום, וכשני שליש מוכנים לטרנספר. זה אומר שיש שליש שמוכנים גם לטרנספר וגם להסכם שלום. איך זה ייתכן? פשוט כי הם רוצים שמשהו יקרה. כל דבר. וכשמישהו מוכן להגיד דברים באופן ברור, שליש מהציבור הישראלי לא רק מוכן להקשיב - הוא רוצה להקשיב.

למעשה, במובנים רבים, פייגלין הוא כבר יו"ר הליכוד. ההצלחה של תנועתו, "מנהיגות יהודית", בהפעלת לחץ עקבי על חברי הכנסת של הליכוד, כבר יירטה את התנועה מתפקידה המסורתי כתנועת מרכז ימין, הרחק אל לב הימין הקיצוני. זו איננה רק תחושה: סקרים פנימיים מראים שבעוד שרק מיעוט (45%) ממצביעי הליכוד מתנגדים להסדר מול הפלשתינאים, לא פחות מ-73% מחברי הכנסת של הליכוד מתנגדים לכך. הסיבה לכך היא שמרגע שהטילו את הפתק לקלפי, למצביעים אין שום כוח, בעוד שלאלפי המתפקדים מההתנחלויות יש.

חייבים לעצור את הפייגליניזם

"אני חושב שהבוחר במפלגה רוצה את מה שאני מציע – חינוך, משפחה ומדינה – יהודיים”. משה פייגלין

פייגלין ואנשיו בחרו דווקא בליכוד לא רק כדי ליירט את הליכוד ממסלולו ההיסטורי. ההחלטה ללכת לליכוד ולא למפלגות הציבור הדתי-לאומי נועדה גם להכשיר אותם משוליים מסוכנים ללב הקונצנזוס. בראש המפעל המשיחיסטי של המתנחלים עומד מחטף של מושגי היסוד בחברה הישראלית. כך לדוגמא מתחת לערך של "מדינה יהודית" – רוב העם רואה במדינה יהודית כמדינת ישראל, אתם יודעים, ממגילת העצמאות – נמצא הערך החשוך של מדינת הלכה. וכך מחליף הערך של ארץ ישראל – ההוא מהתנ"ך, ספר הספרים – את הערך החשוב יותר והקיים בפועל של מדינת ישראל. וכך ישראל נגררת בשם מדינה יהודית להגן על מדיניות האפרטהייד שבשטחים, ובשם ארץ ישראל נשלחים הפראיירים להגן בגופם על התנחלויות בלתי חוקיות כמגרון, שמסכנות חיילים ואזרחים.

מחטף המונחים והערכים מתאפשר כי הציבור הגדול ברובו פשוט עסוק מדי ביומיום. הוא עובד, הולך למילואים, ופוגש באותו מוסד דתי רק כאשר אין לו ברירה: בנישואין, בגירושין ובמוות. אבל מה לעשות שיש רגעים שבהם זה לא מספיק. כפי שאמר אלברט איינשטיין, העולם הוא מקום מסוכן לא בגלל חורשי הרעות, אלא בגלל אלה שהסתכלו ולא עשו דבר.

מי שלא שותף להנחה שלהיות יהודי פירושו להתכופף לפרשנות ההלכתית האידיאולוגית, חייב לעצור את הפייגליניזם, כי דמוגרפית מצב החילונים בארץ מתדרדר. מי שחושב שחיי בנו חשובים מתחושת השליחות של מר פייגלין, חייב להגיב מיד. מי שחושב שלכספו יימצא שימוש טוב יותר מהעסקת פלוגה כדי לשמור על עוד מ"ר ליד שכם, חייב לעשות משהו, כי עוד רגע כבר נצטרך להגן בגופנו ובכספנו על כל מילימטר ב"ארץ האבות".

הדרך היעילה ביותר לעצור את הפייגליניזם היא להחליש את כוחו בתוך הליכוד. שם, ההשפעה היא אדירה. כמעט חצי מיליון איש (!) בכיכרות הביאו לכך שהשר אטיאס שוב מקדם דיור לאברכים. ולעומתם, כמעט 2,000 מבני מעמד הביניים שהתפקדו בחודשיים האחרונים מובילים לכך שחברי הכנסת והשרים מהליכוד כבר מתקשרים, מתאמים פגישות, ומוצאים אינטרסים משותפים. פתאום, לאחר שנתיים של דממה, מיקי איתן נזכר לדבר כנגד הקצנת הליכוד.

כמי שהתפקד, זה מדכא לדעת ששליש מהמתפקדים לליכוד ב-2011 היו מתנחלים. אחרי הכל שם יש ציווי עליון וקהל צייתן. אבל כמי שיודע שאין עוד ברירה, הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להגביר את קצב התפקדות שלנו, של מי שעדיין נמנה על הרוב החילוני השפוי. אחרי הכל, עוד רגע כבר לא נהיה רוב כאן. ומבחינתי זה חמור בהרבה מכל איום חיצוני אחר.

אסף רותם הוא חבר במאחז קדרון - להכניס שפיות לליכוד

>> הטור הקודם שלי: מה שמאלני כמוני עושה בליכוד
>> גל אוחובסקי: אם תרצו גרועים בהרבה מהימין הקיצוני