בג"ץ קיבל היום (ראשון) פה אחד את שתי העתירות שהגישו ארגון אלו"ט והורים לילדים על הרצף האוטיסטי, וביטל את קיצור יום הלימודים לחינוך המיוחד. העתירות הוגשו כנגד החלטת מנכ"ל משרד החינוך לקצר את שעת הלימודים האחרונה של יום הלימודים במסגרות לילדים על הרצף האוטיסטי בשנת הלימודים תשפ"ד, כך שיום הלימודים יסתיים בשעה 16:00 במקום בשעה 16:45. משרד החינוך קיבל את ההחלטה ובוחן את המשמעויות.

לקריאת המסמך המלא

משרד החינוך נימק את החלטתו לקצר את יום הלימודים במחסור בכוח אדם בחינוך המיוחד. בפסק הדין נקבע כי ההחלטה תבוטל כך שאורך יום הלימודים יישאר על כנו. העתירות, שבהן דנו השופטים דפנה ברק ארז, יצחק עמית ועופר גרוסקופף, התקבלו פה אחד. בשעות הקרובות תתקיים במשרד החינוך ישיבה שבה ידונו בהשלכות פסיקת בג"ץ.

צילום אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)
בג"ץ ביטל החלטה של משרד החינוך, אילוסטרציה | צילום: פלאש 90

 

בפסק הדין נכתב כי בית המשפט קיבל את העתירות בשל מספר פגמים שנפלו בהחלטת משרד החינוך. בין היתר צוין: "ההחלטה התקבלה ללא שקוימה חובת ההתייעצות עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ומבלי לאפשר להורים תקופת התארגנות נאותה בהתחשב במורכבות הטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי".

עוד נכתב כי ההחלטה גורפת וחלה על כל מוסדות הלימוד בארץ, למרות שיש מחוזות שבהם המחסור חמור פחות וניתן לתת לו מענה אחר. "כמו כן, בניגוד לאמור בחוק, ההחלטה לא התקבלה על-ידי שר החינוך ואף לא הובאה לאישורו של שר האוצר", הוסיפו השופטים.

תלמידים עם ילקוט בדרכם לבית הספר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
תלמידים עם ילקוט בדרכם לבית הספר, ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בית המשפט הדגיש כי לא יכולה להיות מחלוקת באשר לקשיים האובייקטיביים שאיתם מתמודד משרד החינוך ולצידו הרשויות המקומיות, בכל הנוגע לגיוס כוח אדם בעל הכשרה מתאימה להוראה, "והדברים אמורים ביתר שאת במסגרות החינוך המיועדות לילדים על הרצף האוטיסטי".

חברת הכנסת טלי גוטליב, אם לילדה אוטיסטית בתפקוד נמוך, בירכה על ההחלטה ואמרה ל-N12: "כאבתי את החלטת מנכ"ל משרד החינוך לקצר את יום הלימודים של ילדינו המיוחדים. בג"ץ ביטל את ההחלטה לא כי היא לא חוקית, לא כי היא לא סבירה - אלא כי היא פוגעת בעקרונות הצדק ובהשלכות האדירות על ילדינו האוטיסטים הגיבורים. אין לקבל כל פגיעה בילדים אוטיסטים או מאותגרים באשר הם. אין לנו שום קיום כחברה בלי שנשקיע לפני הכול בילדינו המיוחדים".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד, אב לצעירה על הרצף האוטיסטי, צייץ בעמוד הטוויטר שלו: "מברך את בג"ץ על ההחלטה החשובה והצודקת לטובת אלפי משפחות בישראל. בימים בהם אין ממשלה בישראל טוב שבית המשפט העליון עומד על זכויותיהם של החלשים ביותר והמשפחות הזקוקות לכך יותר מכל".

באלו"ט מסרו בתגובה לפסק הדין: "אנו מברכים על החלטת בג"ץ שביטלה את החלטת משרד החינוך ושמחים שיום הלימודים יישאר כסדרו עד השעה 16:45".