העברת הסמכויות - והסערה: המרד של הרשויות המקומיות נגד העברת סמכויות במשרד החינוך ליו"ר מפלגת נעם נמשך - ובין ראשי הרשויות שהתבטאו נגד ההסכם הקואליציוני שנחתם בין נעם למפלגתו של ראש הממשלה המיועד, ישנם גם ראשי ערים המזוהים בעצמם עם מפלגת 'הליכוד'. למרות ההשתייכות המפלגתית, הם היו מוכנים לצאת נגד ההסכם שהוביל נתניהו.

סערת אבי מעוז - סיקור N12:

ל-N12 נודע הבוקר (ראשון) כי ראש עיריית בת-ים צביקה ברוט פנה לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו ולבכירים נוספים בליכוד בניסיון להציע חלופות אפשריות כדי לפתור את הבעיה הציבורית שנוצרה.

"לאף מפלגה אין בלעדיות על היהדות, כמו שלאף מפלגה אין בלעדיות על הפלורליזם", אומר ברוט. "‏נמשיך לחנך את ילדי בת-ים ברוח התנ״ך ומגילת העצמאות, פלורליזם וקבלת האחר, ומתן כבוד לכל אדם וקהילה. ‏לא נאפשר לאיש להתערב במדיניות או בערכים שלנו ולהפר את הסטטוס קוו בעיר".

בשיחה עם נתניהו, אמר ראש הממשלה המיועד כי ישנה אפשרות שעומדת על הפרק ונבחנת כעת והיא להגיע לפשרה עם מעוז שלפיה יועבר לו תחום אחריות אחר במקום היחידה לתכניות חיצוניות במשרד החינוך.

דברי פתיחה חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי  (צילום: מתוך "ועידת דימונה 2022", קשת 12)
חיים ביבס, ראש העיר מודיעין מכבים רעות. יצא גם הוא נגד ההסכם | צילום: מתוך "ועידת דימונה 2022", קשת 12

קול ליכודי בולט נוסף כנגד מעוז נשמע מפי ראש עיריית מודיעין מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. לדבריו, המחאה שכוללת עד כה 58 ראשי ערים ורשויות התעצמה בעקבות הרוח הגבית של מרכז השלטון המקומי. ביבס אמר: "ראשי הרשויות המקומיות הם הקובעים היחידים וימשיכו לקבוע את המדיניות בתחומי הרשות שלהם. הם אלו שמכירים את התושבים, את הצרכים שלהם, את אופי הרשות, ומחוברים לשטח. נדאג ונעמוד על כך שהסטטוס קוו לא ישתנה בעניין הזה ובכל עניין אחר בתחום הרשות המקומית".

גם ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי מזוהה עם הליכוד ויצא בפומבי נגד ההחלטה למנות את יו"ר מפלגת נעם לאחראי על התכניות החיצוניות במשרד החינוך. לסרי התמודד ברשימת הליכוד בכנסת ה - 16 אך לא הגיע למקום ריאלי. בהודעה שנשלחה לתושבי אשדוד כתב לסרי: "כראש עיריית אשדוד אני נאמן התושבים לכל הצרכים שלהם ובראשם חינוך ילדי העיר. מערכת החינוך באשדוד משקפת את הרב גוניות התרבותית החברתית והדתית של העיר, ומעניקה לכל תלמידה ותלמיד מענה מלא לכל צורכיהם במסגרת החינוכית בה הם מתחנכים-בסובלנות, בכבוד הדדי ובשוויון הזדמנויות מלא, ללא קשר לזהות הממשלה או העומדים בראש משרד החינוך. כך היה וכך יהיה. אשדוד  הינה ותמשיך להיות עיר לכל תושביה".

האגודה למען הלהט"ב החליטה לפנות לראשי ערים ורשויות, ולדרוש מהם לנקוט עמדה נגד ההחלטה למנות את מעוז כאחראי על היחידה לתכניות חיצוניות וקידום שותפויות במשרד החינוך. הילה פאר, יו"ר האגודה למען הלהט"ב אמרה: ״לא מדובר פה בימין או שמאל אלא בחיים של ילדים ואסור להפקיר אותם. כל עוד האדם החשוך והקיצוני בכנסת ימונה על התכנים במערכת החינוך- זאת החובה של כל ראש רשות מקומית בישראל לצאת בקול ברור נגד השנאה ולהבטיח חינוך סובלני ושוויוני במערכת החינוך שישמור על הנוער שלנו. זאת השעה להתייצב לצד הקהילה הגאה והנוער הגאה ואני קוראת לראשי רשויות נוספים להביע עמדה ברורה נגד השנאה״.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

בליכוד מודים: עשינו טעות עם מעוז

גורמים בליכוד מודים בשיחות סגורות כי נעשתה טעות בכך שהוסכם להעביר לידי אבי מעוז את היחידה לתוכניות חיצוניות במשרד החינוך – כך פרסמה דפנה ליאל ב"אולפן שישי". לדברי אותם גורמים, בליכוד חשבו כי מדובר ביחידה קטנה וזניחה במשרד החינוך, ולא הבינו כי מדובר בליבת העשייה החינוכית.

אבי מעוז ובנימין נתניהו במעמד החתימה על ההסכם
יו"ר נעם אבי מעוז ונתניהו. בליכוד הודו שהעברת הסמכויות הייתה טעות

היחידה שעליה יהיה אחראי יו"ר נעם, שאמור לקבל תפקיד סגן שר במשרד ראש הממשלה, עוסקת בכל התכנים שהם מעבר למקצועות הרגילים כמו מתמטיקה, גיאוגרפיה או אנגלית. היחידה אחראית על תוכניות בסך כ-2 מיליארד שקלים, שעוסקות בחינוך לערכים. בליכוד מודים שהם פשוט לא הבינו שהם נותנים למעוז את המפתחות לליבה של מערכת החינוך – ועכשיו כבר אי אפשר לחזור מההסכם.