שיחת הטלפון תפסה את ר' ממרכז הארץ בארוחת שישי. בתו בת ה-5 נדרשה להיכנס לבידוד לאחר שהגננת שלה אובחנה כחולת קורונה מאומתת. שיחה דומה קיבל גם ע' מהמרכז בסוף השבוע האחרון לאחר שבנו בן ה-9 התגלה כחולה מאומת. בשתי משפחות רוב בני הבית נכנסו יחד לבידוד. והן לא לבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעוד באוכלוסייה הכללית שיעור המאומתים, מספר החולים קשה ושיעור הבדיקות החיוביות יורד, בגרפים של מערכת החינוך מתחילים לראות מאמצע השבוע שעבר עליות קלות שמחליפות את הירידות החדשות שכבר נרשמו. מספר התלמידים המאומתים עלה מיום שלישי שעבר לחמישי ב-4%, מספר עובדי ההוראה המאומתים עלה ב-2%.

אבל המספרים הגדולים באמת בשלב זה הם במספר המבודדים במערכת החינוך. מבדיקת N12 עולה כי בתוך שבוע, מיום חמישי לפני שבועיים ועד יום חמישי האחרון, נרשם זינוק של 74% במספר התלמידים המבודדים. בקרב עובדי הוראה נרשם בתוך שבוע זינוק של 50% במספר המבודדים. מספר גני הילדים שנסגרו זינק ב-75%.

תלמידים לובשים מסיכות מגן בבית הספר (צילום: חן לאופולד, פלאש/90 )
רוב מקרי התחלואה בילדים הם קלים | צילום: חן לאופולד, פלאש/90

מבחינת התחלואה בקורונה לא מדובר בנתונים מטרידים מאוד, לפחות בשלב זה. צריך לזכור שרוב מקרי התחלואה בילדים הם קלים, וגם מספר החולים לא גבוה. אבל מבחינת הפגיעה באיכות הלימודים, במצבם הנפשי של הילדים ובתפקודן של המשפחות - המספרים האלה של המבודדים מעוררים דאגה.

גננת בלי חיסון ובלי מסכה

"זה פשוט מתסכל: גננת מחליפה לא מחוסנת הסתובבה ללא מסכה בין כמה גנים והדביקה ילדים", אומר ר', שנכנס עם בתו לבידוד. "איך מצב כזה מסוכן יכול להתקיים בחסות הרשויות? הלם מוחלט. ומה נעשה עכשיו? כל המשפחה בבידוד וגם החיסונים לא עוזרים כי לא נצא לעבודה כשהילדים בבית. זו תחושה של חוסר אונים והמון כעס".

בזמן שעוד ועוד תלמידים (והוריהם) חוזרים לבתים לבידוד, הממשלה מתכננת להחזיר לבתי הספר שכבות נוספות. כפי שפרסמנו לראשונה אתמול (ראשון), הממשלה צפויה לאשר היום את חידוש הלימודים בשכבות ז'-י' ביישובים ירוקים וצהובים עוד השבוע. במשרד הבריאות הופתעו מהפרסום, שלטענתם לא תואם איתם.

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
מספר גני הילדים שנסגרו זינק ב-75% | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90

הצבת התלמידים בראש סדר העדיפויות של החזרה לשגרה הייתה קריאה שנשמעה בחודשים האחרונים לא פעם. עכשיו, כשנראה שזה סוף סוף קורה, צריך למצוא גם את הדרכים לגרום לכך שניתן יהיה לשמור את המסגרות הלימודיות שנפתחות באמת פתוחות, וכמה שיותר בריאות. קבוצות קטנות, הפרדות בין מורים ועידוד של כמה שיותר עובדי הוראה להתחסן עשויים להיות חלק מהצעדים האלה.